Ռուսաստանի սպորտի, զբոսաշրջության և երիտասարդական քաղաքականության նախարար Վիտալի Մուտկոն խոստացել է, որ 2018-ի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ժամանակ Ռուսաստանում խնդիրներ չեն լինի գարեջրի գովազդի և իրացման հետ կապված:
Ներկա պահին Ռուսաստանում գործում է մարզադաշտերում գարեջրի վաճառքի և խաղերի անցկացման ժամանակ այդ խմիչքի գովազդի արգելք: Գարեջրին և նրա գովազդին աջակցություն է հայտնել ՖԻՖԱ-ն, քանի որ գարեջրային ընկերությունները մտնում են նրա խոշորագույն հովանավորների թվի մեջ:
«Եթե ինչ-որ տեղ կա ՌԴ օրենսդրություն, որը թույլ չի տալիս մեզ իրագործել ազատ մրցակցության, ՖԻՖԱ-ի գովազդային ապրանքի տարածման վերաբերյալ երկրի պարտավորությունները, ապա օրենքներում փոփոխություններ կմտցվեն աշխարհի առաջնության ժամանակ»,- ասել է Մուտկոն:

Министр спорта, туризма и молодежной политики РФ Виталий Мутко пообещал, что на чемпионате мира по футболу 2018 года в России не будет проблем с рекламой и реализацией пива.
В настоящее время в России действует запрет на продажу пива на стадионах и рекламу этого пенного напитка во время проведения матчей. В поддержку пива и его рекламы высказывается руководство Международной федерации футбола (ФИФА), поскольку пивные компании входят в число ее крупнейших спонсоров.
“Закон мы примем. Если где-то есть законодательство Российской Федерации, которое не позволяет нам реализовать обязательства страны на свободную конкуренцию, на продвижение рекламного продукта ФИФА и так далее, то в законы будут внесены изъятия на время чемпионата мира", – сказал Мутко.
По словам министра, " ФИФА не ставит условий, чтобы пивом торговали на аренах ЧМ-2018. “Этот вопрос в проекте закона поставлен, и мы его отрегулируем”, – добавил Мутко.