Հայաստանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի սեզոնի ընթացքում մայրաքաղաքում և ՀՀ մարզերում սպասվում են շուրջ 250 միջոցառումներ: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ արտգործնախարարի ֆրանկաֆոնիայի հարցերով խորհրդական Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը: Նա հատուկ նշեց, որ անցած տարի միջոցառումների թիվը հասնում էր160-ի: «Ուրախ ենք փաստելու, որ Ֆրանկոֆոնիան խարսխվել է Հայաստանի մշակութային և կրթական կյանքի մեջ»,- նշեց նա: Տեր-Ստեփանյանը հատուկ նշեց, որ Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանների համագործակցության մեջ մտնելու ցանկություն է հայտնել Երևանի պետական մանկավարժական համալսարանը:
Կրթական համագործակցության մասին նշեց նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն, ով ցանկանում է հիմնել հայ-ֆրանսիական լիցեյ և բանակցություններ է վարում ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ:
Ռենոն նաև նկատեց, որ թեև միջոցառումը կոչվում է Ֆրանկոֆոնիայի միամսյակ, այն շարունակվելու է նաև մայիս ամսին և ավելի ճիշտ կլինի այն անվանել «սեզոն»:
Սեզոնի շրջանակում այսօր Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքը հասանելի է դարձել նաև ֆրանսերենով:
Ֆրանկոֆոնիային նվիրված միջոցառումները սկսվել են մարտի 16-ին, Բիզեյի «Կարմեն» օպերայի համերգային կատարմամբ: Պաշտոնապես միամսյակն ավարտվելու է ապրիլի 13-ին:

20 Март 2012 - 14:31 AMT
В ходе организуемого в Армении “сезона Франкофонии” в столице и областях РА ожидается организация около 250 мероприятий. Об этом во время пресс-конференции сказал советника главы МИД РА по вопросам Франкофонии Кристиан Тер-Степанян. Он особо отметил, что в прошлом году число мероприятий достигло 160. “Мы рады констатировать, что Франкофония так активно вписалась в культурную и образовательную жизнь Армении”,- отметил он. Тер-Степанян особо отметил, что Ереванский государственный педагогический университет также выразил желание быть включенным в число вузов Франкофонии.
Посол Франции в Армении Анри Рено отметил, что желает основать армяно-французский лицей, и в настоящее время ведет переговоры с Министерством образования и науки РА. Анри Рено констатировал превосходное начало “сезона”. “И продолжается он превосходно”, – добавил дипломат.