21 Մարտ 2012 - 07:48 AMT
ՈՒԵՖԱ նախագահ Միշել Պլատինին պատմել է 2022թ. ձմռանը ֆուտբոլի առաջնությունը Քաթարում անցկացնելու գաղափարին իր վերաբերմունքի մասին:
«Մեծամասնությունը, ինչպես և ես, կողմ է այս գաղափարին: Բազմաթիվ լրագրողներ, ֆուտբոլիստներ ու մասնագետներ հավանություն են տալիս այս գաղափարին: Միայն ֆուտբոլային լիգաներն են դեմ, որ 2022թ. աշխարհի առաջնությունն անցնի ձմռանը: Անշուշտ, դա խնդիրներ կառաջացնի նրանց համար, սակայն հուլիսին այնտեղ հնարավոր չէ խաղալ: Հակառակ դեպքում, շատ երկրներ ընդհանրապես չեն կարողանա ընդունել աշխարհի առաջնություններ»,-Պլատինիի խոսքն է մեջբերում championat.com-ը:
Նա խոստովանել է, որ քվեարկել է Քաթարի օգտին՝ ցանկանալով խթանել ֆուտբոլի զարգացումը տարածաշրջանում: «Սակայն, առանջնությունն այստեղ կանցնի դեկտեմբերին կամ հունվարին: Օրացույցը խնդիր չէ»,-ասել է նա:

Президент УЕФА Мишель Платини рассказал о том, как относится к идее проведения чемпионата мира 2022 года в Катаре зимой.
“Большинство, как и я, за эту идею. Многие журналисты, футболисты и специалисты поддерживают эту мысль. Только футбольные лиги против проведения чемпионата мира – 2022 зимой. Конечно, это же доставит им немалые проблемы, но в июле там играть нельзя. В таком случае многие страны вообще не смогут принимать чемпионаты мира”,- слова Платини передает championat.com.
Он признался, что голосовал за Катар, потому что хочет дать импульс развитию футбола в этом регионе: “ Но чемпионат должен пройти здесь в декабре или январе. Календарь — это не проблема”.