Ազատ տնտեսական գոտիների աշխատանքը պետք է դիտարկել ոչ թե աեանձին, այլ տեղեկատվական ձեռնարկատիրության զարգացման համատեքստում, կարծում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: «Անհրաժեշտ է ստեղծել միջավայր, որտեղ նրանք կկարողանան աշխատել միասին, որտեղ տեղի կունենա ինֆորմացիայի փոխանակում, սնուցում»,-ասաց նա մարտի 21 Երևանում «Հայաստանում Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման հեռանկարները եւ հնարավոր հետեւանքները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ձեռնարկությունների համար» թեմայով քննարկման ընթացքում:
Անդրադառնալով «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենքին, Կարեն Վարդանյանը կարևորել է խաղի կաոնների հաստատումն արագացնելու անհրաժեշտությունը ԱՏԳ կազմակերպողի կողմից, ինչը թույլ կտա շահագրգռել ոչ միայն արտասահմանյան ներդրողներին, այլ նաև տեղական ՏՏ-ընկերություններին:
Այս առնչությամբ նա ներկայացրել է Թուրքիայի փորձը, որտեղ ԱՏԳբաժանվում են երեք հիմնական խմբերի: Առաջին հերթին` մոտ 39 տեխնոպարկեր, որոնցից 27 արդեն գործում են, ևս 12-ի հայտերն արդեն հաստատված են: Դրանց մեծ մասը գործում է պատմական Հայաստանի տարածքում` Էրզրումում, Տրապիզոնում և այլն:
ԻՏՁՄ ղեկավարի խոսքով, երկրորդ կատեգորիան ներառում է արտադրական ԱՏԳ-ները, որոնց քանակը մոտ 150 է: Այս ընկերությունների հարկերը կրճատվել են մոտ 50 տոկոսով: Երրորդ ուղղությունը մաքսային գոտին է, որի նման նախատեսվում է ստեղծել «Զվարթնոց» օդանավակայանում:
Հունիսի 21-ին ՀՀ նախագահը ստորագրեց «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենքը, որը նոր իրավական ռեժիմ է ապահովում տնտեսական գործունեության համար և ուղղված է բարենպաստ տնտեսական մթնոլորտի ձևավորմանը, արտահանման խնդիրների լուծմանն ու արտահաման ուղղվածության ձեռնարկությունների գործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը:
Առաջիկա տարիներին Հայաստանում 2-3 ազատ տնտեսական գոտի կձևավորվի գյուղատնտեսության, արդյունաբերական-նորարարական և ոսկերչության ոլորտներում:

Работу Свободных экономических зон следует рассматривать не самостоятельно, а в контексте развития всего информационного предпринимательства, считает исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий (СПИТ) Карен Варданян. «Необходимо создать среду, где они смогли бы работать вместе, где будет происходить обмен информацией и подпитка», – сказал он 21 марта в Ереване в ходе обсуждения на тему «Перспективы создания в Армении СЭЗ и их возможное влияние на сферу высоких технологий».
Касаясь самого закона «О свободных экономических зонах», Карен Варданян придал важность ускорению огласки «правил игры» на этих территориях со стороны организатора СЭЗ, что позволит заинтересовать не только иностранного инвестора, но и местные ИТ-компании.
В связи с этим он представил опыт Турции, где СЭЗ делятся на три основные группы: во-первых, это технопарки, порядка 39, из которых 27 уже действуют, а заявки 12 уже утверждены, причем большинство из них расположены на исторических территориях Армении – в Эрзруме, Трапизоне и другие. «Здесь очень четко установлена налоговая составляющая: до 2024 года эти компании освобождены от уплаты НДС, а работники от подоходного налога, причем 90% сотрудников – это инженеры, а 10% – обслуживающий персонал», – добавил он.
Ко второй категории, по словам главы СПИТ, относятся производственные СЭЗ, их порядка 150. В отношении этих компаний, задействованных в основном в инфраструктурной сфере, применяется облегчение налогового бремени на 50%. Третье направление – это таможенный пояс по аналогу планируемой СЭЗ при аэропорте «Звартноц», в Турции они действуют при крупных портах.
В ближайшие годы в Армении появятся 2-3 свободные экономические зоны по разным сферам: по агро направлению – при аэропорте «Звартноц», промышленно-инновационная – на территории завода «Марс», а также большой интерес есть со стороны ювелиров.