Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ասելով, որ երկիրը կցանկանար իր տարածքում անցկացնել 2020թ ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունը: Այս մասին նա հայտարարել է` հանդես գալով Ստամբուլում ՈւԵՖԱ-ի բաց կոնգրեսի պատվիրակների առաջ:
«Մեր երկիրը մեկ անգամ ևս ցանկանում է մասնակցել EURO-ի անցկացման համար մրցավազքին»,-խոստովանել է Էրդողանը: Նա նաև հայտարարել է, որ ֆուտբոլը պետք է լինի խաղաղության և բարեկամական հարաբերությունների խորհրդանիշ: Ըստ նրա, ֆուտբոլում ներդրումները և այդ ուղղությամբ աշխատանքները պետք է շարունակվեն, որպեսզի սպորտում ներգրավվի հնարավորինս մեծ քանակությամբ երիտասարդություն: Նա նաև սպորտային աշխարհին կոչ է արել պայքարել այնպիսի բացասական երևույթների դեմ, ինչպիսիք են նախապես պայմանավորված խաղերը և ռասիզմը:
ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատտերը ընդգծել է ՈւԵՖԱ-ի մեծ դերը համաշխարհային ֆուտբոլային առաջընթացի գործում: Նա շնորհակալություն է հայտնել ՈւԵՖԱ նախագահ Միշել Պլատինիին ՖԻՖԱ-ի և ՈւԵՖԱ-ի միջև հրաշալի փոխհարաբերությունների համար:

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с заявлением, в котором сообщил, что страна хотела бы провести на своей территории чемпионат Европы по футболу 2020 года. Об этом он сказал во время выступления перед делегатами на открытом конгрессе УЕФА в Стамбуле.
“Наша страна еще раз хотела поучаствовать в гонке за EURO”, – признался Эрдоган.
Он так же заявил, что футбол должен быть символом мира и дружеских отношений. По его словам, инвестиции в футбол и работа по этому направлению должны продолжаться, чтобы привлечь в спорт как можно больше молодежи. Также он призвал спортивный мир бороться с таким негативными проявлениями, как договорные матчи и расизм.
Президент ФИФА Йозеф Блаттер отметил огромное значение УЕФА в прогрессе мирового футбола. “Хочу поблагодарить Исполнительный комитет УЕФА и президента европейского футбольного союза Мишеля Платини за прекрасные отношения, которые установились между УЕФА и ФИФА”- подчеркнул Блаттер. – Слава Европе за все те усилия, благодаря которым игра остается игрой”.