22 Մարտ 2012 - 10:44 AMT
Սամբոյի աշխարհի Սուպերգավաթի մրցանակային ֆոնդը, որի երկրորդ մրցաշարը կանցկացվի Մոսկվայում մարտի 25-26, կկազմի 100 հազար դոլար, հայտարարել է սամբոյի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Վասիլի Շեստակովը:
Աշխարհի սուպերգավաթի խաղարկությունն անցնում է 4 փուլով: Առաջինը կայացել է հունվարին Ուրալսկում` Ղազախստան, երկրորդը մեկնարկում է Մոսկվայում, երրորդը տեղի կունենա հունիսի վերջին Կարակասում, իսկ եզրափակիչը` հոկտեմբերի սկզբին Մոսկվայում:
«Ինչպես կանանց, այնպես էլ տղամարդկանց մոտ յուրաքանչյուր քաշային կարգում չորս փուլերի հաղթողները կաստանան 3000 դոլար: Իսկ ոսկե և բրոնզե մեդալների արժանացած մարզիկները` համապատասխանաբար 1500 և 700 դոլար»,-Շեստակովի խոսքը հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մրցաշարին կմասնակցի 28 երկիր: Մրցումները կանցկացվեն 22 քաշային կարգերում: Սպասվում է, որ մրցագորգ դուրս կգան ավելի քան 250 մարզիկներ:
Մրցաշարին Հայաստանը կներկայացնեն 3 սամբիստներ` Տիգրան Կիրակոսյանը (52կգ ք/կ), Գարիկ Քոսակյանը (68 կգ ք/կ) և Արև Անտոնյանը (57կգ ք/կ):

22 Март 2012 - 10:44 AMT
Суммарный призовой фонд Суперкубка мира по самбо, второй этап которого пройдет 25-26 марта в Москве, составит свыше 100 тысяч долларов, заявил президент Международной федерации самбо Василий Шестаков.
Розыгрыш Суперкубка мира проводится в четыре этапа. Первый из них прошел в январе в Уральске (Казахстан), второй стартует в Москве (мемориал Анатолия Харлампиева), третий состоится в конце июня в Каракасе (Венесуэла), а заключительный – в начале октября в Москве.
“ Победители четырех этапов в каждой весовой категории – как среди мужчин, так и женщин – получат по 3 тысячи долларов. А серебряные и бронзовые призеры – по 1500 и 700 долларов соответственно”,- слова Шестакова передает РИА Новости.
В мемориале основателя самбо Харлампиева примут участие более 250 атлетов из 28 стран мира.
Армению на этом турнире представят Тигран Киракосян (в/к 52), Гарик Косакян (в/к 68) и Арев Антонян (в/к 57).