Մարտի 22-ին Հայաստանի գրողների միությունում գրականության սիրահարների դատին է հանձնվելու ուկրաինական «Վսեսվիտ» ամսագրի հոբելյանական հատուկ համարը: Այն իրականացվելու է Հայաստանում ուկրաինական մշակույթի օրերի շրջանակում: Մամլո ասուլիսի ժամանակ ամսագրի գլխավոր խմբագիր Յուրի Միկիտենկոն նշեց. «Ուրախ եմ, որ այս համարի շնորհանդեսը համընկել է այս օրերի հետ: Մենք աշխատում ենք 83 լեզուների թարգմանությամբ և գրում ենք շուրջ 100 երկրի գրականության մասին: Այդ 100-ի մեջ ընդգրկվեց նաև Հայաստանը»:
Հատուկ համարում ներառված է հայ դասական և ժամանակակից գրողների ստեղծագործությունների ընտրանին: Ամսագրի առաջին էջում են նաև Հայաստանի և Ուկրաինայի նախագահների ողջույնի խոսքերը:
2012 թ-ին լույս է տեսել նաև Միխայիլ Կոցյուբինսկու «Մոռացված նախնիների ստվերները» վիպակը, որի մեջ ընդգրկված են Սերգեյ Փարաջանովի համանուն ֆիլմից լուսանկարներ:
Հայաստանում ուկրաինական մշակույթի օրերը շարունակվելու են մինչև մարտի 28-ը: Սպասվում են համերգներ, ցուցահանդես, շնորհանդեսներ: Օրերը տեղի են ունենալու նաև Սպիտակում և Գյումրիում:

22 Март 2012 - 10:53 AMT
22 марта в Союзе писателей Армении на суд любителей литературы будет представлен специальный юбилейный номер украинского журнала “Всесвiт”. Мероприятие пройдет в рамках Дней культуры Украины в Армении. Во время пресс-конференции главный редактор журнала Юрий Микитенко отметил: “Я рад, что презентация этого номера совпала с днями украинской культуры. Мы работаем над переводами с 83 языков, пишем о литературе более, чем 100 стран мира, в том числе и Армении”.
В специальном номере помещены избранные произведения армянских классических и современных писателей. На первой странице журнала опубликованы приветственные речи президентов Армении и Украины.
В 2012 году вышла в свет повесть “Тени забытых предков” Михаила Коцюбинского, в книгу вошли фотографии с одноименного фильма Сергея Параджанова.
Дни культуры Украины в Армении продлятся до 28 марта. В рамках дней ожидаются презентации и выставки и другие мероприятия. Дни будут проведены также в Спитаке и Гюмри.