Անվանի ջութակահար Անտոն Սորոկովը (Ավստրիա) մարտի 23-ին ելույթ է ունենալու Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան) հետ: Համերգը տեղի է ունենալու «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում:
Ջութակահարը ներկայանալու է համերգի առաջին հատվածում և նվագախմբի հետ երաժշտասերների դատին է հանձնելու Բեթհովենի ջութակի կոնցերտը: Համերգի երկրորդ մասում նվագախումբը ներկայացնելու է Մոցարտի 36-րդ սիմֆոնիան: Անտոն Սորոկովը ծնվել է 1978 թ-ին` Մոսկվայում: 4 տարեկանում մորից ստացել է ջութակի առաջին դասերը:
1991 թ-ին տեղափոխվել է Վիեննա: Ավարտել է Վիեննայի երաժշտության և թատերական արվեստի համալսարանը: Երիտասարդ ջութակահարը ելույթ է ունեցել Վիեննայի, Բերլինի, Նյուրնբերգի Լոնդոնի, Մոնպելյեի, Սանկտ-Պետերբուրգի և այլ հեղինակավոր սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ:
Սորոկովը Չեխիայում արժանացել է Բեթհովենի անվան մրցույթի առաջին տեղին և գրան պրիին, ինչպես նաև Իտալիայի Բրեշիա քաղաքում անցկացվող Ռոմանինիի մրցույթի առաջին մրցանակին:
2003-2005 թ-ին եղել է Նյուրնբերգի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կոնցերտմայստերը: 2011 թ-ից ջութակահարը Վիեննայի երաժշտության և թատերական արվեստի համալսարանի պրոֆեսոր է:

Известный скрипач Антон Сороков (Австрия) 23 марта выступит в Ереване вместе с Государственным филармоническим оркестром Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян). Концерт состоится в концертном зале им. Арама Хачатуряна.Скрипач в первой части концерта вместе оркестром представит на суд любителей классической музыки Концерт для скрипки Бетховена. Во второй части концерта оркестр исполнит симфонию N 36 Моцарта.
Антон Сороков родился в 1978 году в Москве. В четыре года получил от матери первые уроки игры на скрипке. В 1991 году вместе с родителями эмигрировал в Австрию. Главной целью переезда была его учеба. С 2003 по 2005 гг. он являлся концертмейстером Венского оркестра, а с 2011 года – профессором Венской консерватории. Скрипач выступал с известными оркестрами Вены, Берлина, Нюрнберга, Лондона, Санкт-Петербурга и др. В Чехии Сороков удостоился первого места и Гран-при в конкурсе им. Бетховена, а также первого приза на конкурсе Романини в Италии.
Скрипка, на которой играет Сороков, создана итальянским мастером Джузеппе Гварнери в 1731 году, сегодня она принадлежит Австрийскому национальному банку.