Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իսպանիայի թագավորության նորանշանակ դեսպան Խոսե Իգնասիո Կարբախալ Գարատեին (նստավայրը՝ Մոսկվա)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ: Շնորհավորելով դեսպանին՝ նախարար Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ նորանշանակ դեսպանը իր փորձը և գիտելիքները կներդնի ի նպաստ հայ-իսպանական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպան Կարբախալ Գարատեն վստահեցրեց, որ նպատակադրված է գործուն քայլեր ձեռնարկել երկկողմ համագործակցության ընդլայնման համար, հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության սերտացման, առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման, գիտակրթական փոխանակումների և մշակութային կապերի զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Այս առումով կարևորվեց Իսպանիայի ԱԳ նախարարի հրավերով մոտակայում ՀՀ արտգործնախարարի Մադրիդ կատարելիք այցելությունը:

10 Июнь 2013 - 15:52 AMT
10 июня министру иностранных дел Армении Эдварду Налбандяну вручил копии верительных грамот новоназначенный посол Испании в Армении Хосе Игнасио Карбахал Гарате (резиденция в Москве).
В ходе встречи испанский дипломат заявил, что намерен предпринять действенные шаги по расширению двусторонних отношений, сообщает пресс-служба МИД РА.
Собеседники обсудили вопросы активизации политического диалога между Арменией и Испанией, укрепления сотрудничества в рамках международных организаций, расширения торгово-экономических отношений, как и вопросы научно-образовательного обмена и развития культурных связей. В этом контексте стороны отметили важность запланированного на ближайшее будущее визита главы МИД Армении в Мадрид.