Ազգային ժողովն ասյօր ընդունեց «Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի շրաջանակներում հարկային և մաքսային արտոնություններ տրամադրելու մասին օրենքի նախագծը: Կողմ քվեարկեց 85 պատգամավոր, դեմ՝ 5, ձեռնպահ՝ 20: Օրենքի նախագծով առաջարկվում է արտոնություններ տրամադրել բոլոր այն կազմակերպություններին, որոնք կառավարության կողմից կճանաչվեն ծրագրի իրականացնողներ, և դրանց ներմուծման, աշխատանքի իրականացման ժամանակ մի շարք արտոնություններ կտրամադրվեն: Այս կազմակերպությունները ոչ ռեզիդենտ ընկերություններից ծառայություններ գնելիս կազատվեն առաջացած եկամուտների շահութահարկից: Իսկ դա տեղի կունենա այն դեպքերում, երբ նրանք դա կներդնեն ծրագրի իրակացման մեջ:
Նշենք, որ երեկ ընդդիմադիր խմբակցությունները բողոքում էին, որ ԱԺ-ն պատրաստվում է ընդունել մի օրինագիծ, որի մասին ըստ էության տեղեկացված չէ: Կառավարությունը չի ներկայացրել ծրագիր ու ժամանակացույց, և ընդհանրական ձևակերպումներով պատրաստվում են ծրագրին արտոնություններ տալ:
Օրինագծին կողմ պատգամավորներն էլ հակադարձում էին, որ երկրում ներդրումներ կատարողների հերթ չկա, և իրենք ընտրության հնարավորություն չունեն, անհրաժեշտ է խրախուսել և գրավել ցանկացած ներդրողի:
«Ժառանգություն» խմբակցությունն առաջարկեց երկրորդ ընթերցման դնել օրինագիծը: ՀՅԴ-ն ևս առաջարկեց հետաձգել այս օրենքը՝ մանրամասն, հանգամանորեն քննարկել բոլոր սցենարները, ռիսկերը, ինչից հետո կայացնել որոշում: ԲՀԿ-ն էլ հայտարարեց, որ կողմ է քվեարկելու, քանի որ ծրագիրը մեծ հնարավորություններ է տալիս:

Armenian National Assembly approved today, on June 12, the draft law on granting tax and customs privileges to Dilijan International School program.
The bill was approved by a vote of 85 to 5 with 20 abstentions. It envisages granting of privileges to all the organizations that will be recognized as program implementers.
The organizations will be exempted from income taxes during transactions with non-resident companies.
On June 11, opposition parliamentary groups slammed the parliament’s plan to adopt a bill without prior presentation of a program and schedule.
The MPs supporting the bill, in turn, stressed the need to encourage the investors in the face of the lack of investments in the country.
Heritage parliamentary group offered to put the bill on second vote, with ARF Dashnaktsutyun also suggesting the bill discussion should be postponed. Prosperous Armenia announced a decision to vote for the bill in view of opportunities the program offers.