Ադրբեջանի սպառազինումը Հայաստանին չմտահոգել չի կարող: Այսօր Երևանում մեկնարկած «ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի ձևավորման քաղաքական-անվտանգային ուղենիշները» թեմայով երկրորդ ռազմավարական քաղաքական ֆորումի ընդմիջման ընթացքում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նման հայտարարություն արեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: «Մենք գիտեք, որ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը մեր ռազմավարական գործընկեր ՌԴ-ի հետ գտնվում է բավականին բարձր մակարդակիի վրա, և այսօր մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի ուժերի հավասարակշռությունը կարողանանք պահպանել:
Ռուսաստանի հետ մենք գտնվում ենք սերտ հարաբերությունների մեջ և համագործակցության զարգացման ուղղությամբ երեկ շատ կարևոր փաստաթուղթ ստորագրեցրինք, որը հնարավորություն է տվել ավելի բարձր միջպետական մակարդակի վրա դնել մեր ռազմատենխկկական համագործակցությունը: Դա նաև հնարավորություն է տալու մեր ռազմական արդյունբերության և ՌԴ-ի արդյունաբերաության ձեռնարկություններին անմիջական պայմանագրեր կնքելու միմյանց հետ: Այնպես որ իրավիճակը վերահսկելի է:
Ինչ վերբերում է սպառազինությունների մրցավազքին, մենք բազմիցս խոսել ենք այն մասին, որ Ադրբեջանի ղեկեվարությունը փորձում է մեզ ներքաշել սպառազինությունների ձեռքբերման այդ մրցավազքի մեջ: Մենք կուրորեն չենք ներքաշվի դրա մեջ: Մենք ավելի շատ որակի վրա ենք շեշտը դնում»,-ասաց նախարարը:
Հիշեցնենք, որ , Ռուսաստանը սկսել է Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկայի նոր խմբաքանակ մատակարարել, որն իր մեջ ներառում է տանկեր, ՀՄՄ-ներ ու հրետանային տեխնիկա, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 700 մլն ԱՄՆ դոլարից մինչև 1 մլրդ ԱՄՆ դոլար: «Ведомости» թերթը, հղում անելով ռուսական պաշտպանության ոլորտի իր աղբյուրին, գրել էր, որ տեխնիկայի մատակարարումը սկսվել է 2013 թ. մայիսին: Թերթի տեղեկությունների համաձայն` պայմանագրերով նախատեսված է 94 Т-90С տանկի, մոտ 100 БМП-3-ի, 18 ինքնագնաց «Мста-С» հրետանային սարքավորումների ու մի շարք այլ տեխնիկայի մատակարարում: Բացի այդ, տանկերի ու հրետանու հետ մեկտեղ ձեռք են բերվում մեքենաներ, որոնք անհրաժեշտ են դրանց մատակարաման համար: Պարբերականը նշում է, որ Т-90С-ը մատակարարվելու է ամբողջական սերիական կոմպլեկտավորմամբ:

В беседе с журналистами в ходе проходящего в Ереване второго стратегического политического форума «Политико-безопасностные ориентиры формирования военной составляющей ОДКБ», министр обороны Армении Сейран Оганян прокомментировал вопрос продажи Россией военной техники Азербайджану. Форум организован Институтом национальных стратегических исследований МО Армении имени Драстамата Канаяна, Секретариатом ОДКБ и некоммерческой организацией «Институт ОДКБ».
«Вооружение Азербайджана не может не беспокоить нас, но мы знаем, что военно-техническое сотрудничество с нашим стратегическим партнером Россией находится на достаточно высоком уровне, и сегодня мы делаем все для сохранения паритета сил в регионе», – сказал Сейран Оганян.
По его словам, накануне был подписан очень важный в плане развития взаимодействия с Россией документ, который позволяет вынести военно-техническое сотрудничество на более высокий межгосударственный уровень. «Он также предоставляет возможность для заключения непосредственный контрактов между ВПК Армении и России. Так что ситуация находится под контролем», – сказал глава внешнеполитического ведомства Армении.
«Что касается гонки вооружений, мы не раз говорили, что руководство Азербайджана пытается втянуть нас в эту гонку по приобретению вооружения. Мы не собираемся слепо участвовать в этой гонке. Мы больше делаем акцент на качество, а не на количество», – отметил Сейран Оганян.
Как ранее сообщала газета “Ведомости”, Россия начала поставку в Азербайджан новой партии военной техники, включающей в себя танки, боевые машины пехоты и артиллерию на сумму от $ 700 млн до $ 1 млрд. Поставки техники начались весной 2013 года. Контракты, согласно «Ведомостям», предусматривают поставку 94 танков Т-90С, примерно 100 боевых машин пехоты БМП-3, 18 самоходных артиллерийских установок «Мста-С», 18 пусковых установок реактивных систем залпового огня «Смерч», столько же самоходных артиллерийских орудий «Вена» и шесть тяжелых огнеметных систем ТОС-1А «Солнцепек». При этом вместе с танками и артиллерией закупаются и все машины, необходимые для их обслуживания.
Издание отмечает, что Т-90С будут поставляться в самой полной серийной комплектации. Она включает последнюю модификацию системы оптико-электронного подавления «Штора», кондиционер и автомат сопровождения цели. При этом контракт предусматривает опцион еще на 94 таких танка.