Անկախ Բաքվի ցանկություններինց ու բաղձանքներից, Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը կայացած փաստ է, որն այլընտրանք չունի: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը «Ադրբեջանի, ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղն ու նույնիսկ Հայաստանը, տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու» մտադրության մասին:
«Որքան շուտ Ադրբեջանը հաշտվի Լեռնային Ղարաբաղի անկախության փաստի հետ, այնքան լավ իր համար, այնքան շուտ տեղի կունենա Բաքվի ադապտացիան իրողությանը»,-ասել է Շարմազանովը: Արձագանքելով Ալիևի հայտարարությանն այն մասին, որ ժամանակակից Հայաստանի տարածքը պատմական Ադրբեջանի մաս է կազմում, փոխխոսնակը խորհուրդ է տվել Ադրբեջանի նախագահին ծանոթանալ Ստրաբոնի, Պլուտարքոսի, Պտղոմեոսի պատմական աշխատություններին. «Կարծում եմ, այդ դեպքում Ադրբեջանի նախագահն իր խոսքում թույլ չի տա նման կոպիտ ու պետության առաջին դեմքին անհարիր պատմական սխալներ»:
Ելույթ ունենալով Ադրբեջանի ԶՈւ 95-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է. «Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի անբաժան մասն է: Եվ ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը, այլ նաև ժամանակակից Հայաստանը, որը ստեղծվել է Իրևանի խանության հողերի վրա, որոնք Ադրբեջանի պատմական հողերն են: Չեմ կասկածում, որ հակամարտությունն իր արդար լուծումը կստանա և Ադրբեջանի դրոշը կծածանվի Շուշիի ու Խանքենդիի վրա»:

Вне зависимости от желаний и чаяний Баку, независимость Нагорного Карабаха является состоявшимися фактом, которому нет альтернативы. Об этом заявил вице-спикер армянского парламента Эдуард Шармазанов, комментируя заявление президента АР Ильхама Алиева о намерении «восстановить территориальную целостность Азербайджана, включая Нагорный Карабах и даже Армению».
«Чем раньше Азербайджан смирится с фактом независимости Нагорного Карабаха, тем лучше для него, тем быстрее произойдет адаптация Баку к состоявшимся реалиям»,- заметил Шармазанов. Откликаясь на заявление Алиева о том, что территория современной Армении является частью исторического Азербайджана, вице-спикер посоветовал президенту АР ознакомиться с историческими трудами Страбона, Плутарха, Птолемея: «Думаю, тогда в своей речи президент Азербайджана не допустит столь досадных и не подобающих первому лицу государства исторических оплошностей».
Выступая на военном параде в честь 95-летия Вооруженных сил Азербайджана, глава АР Ильхам Алиев, в частности, заявил: “Нагорный Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана. И не только Нагорный Карабах, но и территория современной Армении, созданной на землях Иреванского ханства, являются историческими землями Азербайджана. Я не сомневаюсь, что конфликт найдет свое справедливое решение, и флаг Азербайджана будет развеваться над Шушой и Ханкенди”, – заверил Алиев.