Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ ճանապարհով, միայն բանակցությունների արդյունքում հաստատված կոնսենսուսը կարող է լուծել այս բարդ ու երկար ձգվող հակամարտությունը: Այսօր Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման հայտարարություն արեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան: «Այն իրադարձությունները, որոնք տեղի ունեցան Կովկասում և այն, ինչ տեղի է ունենում հիմա, ապացուցում են, որ այս տարածաշրջանում շատ հեշտ է ռազմական գործողություններ սկսելը: Հեշտ է առաջինը կայացնել զենք կիրառելու, պատերազմ սկսելու որոշումը , բայց չափազանց բարդ է այդ ամենը հետո խաղաղեցնել: Ցավոք 90-ականներին մենք, այդ թվում` ես, զգացինք դա»,- ասաց Նիկոլայ Բորդյուժան: Նա նշեց, որ հետխորհրդային երկրների մի շարք կետերում եղան զինված բախուներ, որոնք բազամթիվ զոհերի պատճառ դարձան:
«Կարծում եմ, որ որոշ քաղաքական գործիչներ այսօր մոռացել են այդ տխուր փորձը: Նրանց հարկավոր է մի փոքր հիշել, թե ինչ է եղել 90-ականներին և դրանով սառեցնել կրքերը: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար` միայն խաղաղ ճանապարհ»,- ասաց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը` անդրադառնալով նախօրեին Ադրբեջանում անցկացված զորահանդեսին ու դրա ընթացքում նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթին:
Անդրադառնալով ԼՂ շուրջ բանակցություններին, Բորդյուժան ընդգծեց, որ բանակցային գործընթացին կարող է միջամտել միայն մեկ կառույց` ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: «Բնականաբար, ՀԱՊԿ-ն տիրապետում է բանակցային գործընթացին ու տեղյակ է` ինչ է տեղի ունենում: Բայց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցերով զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: Ես դեմ եմ, որ որևէ մեկը, ով էլ դա լինի` թեկուզ հենց ՀԱՊԿ-ը, միջամտեն այսօր տեղի ունեցող գործընթացին»,- ասաց նա:
Ավելացնենք, որ նախօրեին, ելույթ ունենալով Ադրբեջանի ԶՈւ 95-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է. «Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի անբաժան մասն է: Եվ ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղը, այլ նաև ժամանակակից Հայաստանը, որը ստեղծվել է Իրևանի խանության հողերի վրա, որոնք Ադրբեջանի պատմական հողերն են: Չեմ կասկածում, որ հակամարտությունն իր արդար լուծումը կստանա և Ադրբեջանի դրոշը կծածանվի Շուշիի ու Խանքենդիի վրա»:

27 Июнь 2013 - 11:39 AMT
Нагорно-карабахский конфликт может быть решен исключительно мирным путем, только достигнутый в результате переговоров консенсус может привести к решению этого сложного конфликта. Об этом на встрече с журналистами в Ереване заявил генсек ОДКБ Николай Бордюжа. “События на Кавказе и то, что происходит сегодня, доказывает, что начать военные действия в этом регионе очень легко. Очень легко первым принять решение о применении оружия, о начале войны, но установить мир потом крайне сложно. К сожалению, мы все, в том числе и я, очень хорошо почувствовали это в 90-ые”, – сказал Бордюжа, имея в виду вооруженные столкновения в ряде постсоветских стран, приведшие к многочисленным жертвам.
“Я считаю, что некоторые политические деятели сегодня забыли этот печальный опыт. Им необходимо вспомнить, что происходило в 90-ые и утихомирить страсти. Для решения карабахского конфликта возможен только мирный путь”, – отметил генсек ОБДК, говоря о состоявшемся накануне в Баку военном параде и заявлении президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Коснувшись переговоров по решению карабахской проблемы, Николай Бордюжа подчеркнул, что только Минская группа ОБСЕ может выступать в качестве посредника в переговорах. “Естественно, ОДКБ в курсе всех подробностей переговорного процесса. Но вопрос решения карабахского конфликта занимается Минская группа ОБСЕ. Я против того, чтобы какая-либо другая структура, даже ОДКБ, вмешивалась в переговоры”, – сказал он.
Накануне, выступая на посвященном 95-летию азербайджанских ВС военном параде, президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз заявил: “Нагорный Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана. И не только Нагорный Карабах, но и современная Армения, которая была создана на территории Иреванского ханства, которые были историческими землями Азербайджана. Я не сомневаюсь, что конфликт будет решен справедливо и флаг Азербайджана будет развиваться над Шуши”.