Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում ՀՀ նախագահության շրջանակներում հուլիսի 3-4-ը ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում տեղի կունենա «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները ԵԽ անդամ երկրներում» համաեվրոպական խորհրդաժողովը:
Խորհրդաժողովին մասնակցում են 32 երկրների և միջազգային կառույցների շուրջ 80 ներկայացուցիչներ: Վաղը ԱԺ նիստերի դահլիճում Խորհրդաժողովը կսկսի իր աշխատանքները: Բացման խոսքով հանդես կգա ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Ողջույնի խոսք կասեն ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Դին Շպիլմանը, ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն:

Yerevan will host a pan-European forum on the European standards-based rule of law in and limits of authorities’ power in the EU states. Armenia is hosting the forum in its capacity as Council of Europe Ministers Committee chair.
The event, to host over 80 representatives of international organizations from 32 countries, will be opened July 3 with a greeting address by parliament speaker Hovik Abrahamyan.
Foreign Minister Edward Nalbandian, the President of the European Court of Human Rights Dean Spielmann, Venice Commission President Gianni Buquicchio will attend the event.