Հայաստանի խորհրդարանում համաեվրոպական խորհրդաժողովի ժամանակ մոլդովացի փաստաբանի հակահայկական հայտարարությունները ակնհայտ է, որ վարձված էին Ադրբեջանի կողմից: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանը: «Մենք բազմիցս այդ բառերը նույնությամբ լսել ենք ադրբեջանական կողմից: Զարմանալու որևէ բան չկա, քանի որ ադրբեջանցիները միշտ էլ նման քայլերի դիմում են, և տարբեր միջազային կոնֆերանսների ժամանակ նման վարձու ելույթներ են հնչում: Մենք մեզ շատ լավ պահեցինք: Հիմա մարդ էր, թող արտահայտվեր: Համարժեք արձագանքներ եղան: Ես կարծում, որ որևէ մեկը չէր սպասում, որ ես պետք է ընդհատեմ նրան: Մենք քաղաքակիրթ ձևով լսեցինք նրա ելույթը և պատասխանեցինք»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը, ով փաստաբանի հայտարարության ժամանակ նախագահում էր խորհրդաժողովի նիստը:
Նա ընդգծեց, որ որևէ սարսափելի բան չի եղել: Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ խորհրդաժողովի թեման այնպիսին էր, որ նման շեղում չէր սպասվում: Ինչ վերաբերում է, մոլդովացի փաստաբանի ելույթից հետո հնչած ծափահարություններին, ԱԺ պատգամավորը նկատեց, որ ընդամենը 4 հոգի է ծափահարել և չբացառեց, որ նրանք էլ թյուրիմացաբար են դա արել:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, այսօր «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում» թեմայով համաեվրոպական խորհրդաժողովին Մոլդովայի խորհրդարանական փաստաբան Աուրելիա Գրիգորիուն Հայաստանի խորհրդարանում Հայաստանին անվանեց «ագրեսոր երկիր»։ «Մարդու իրավունքների պահպանումը և պաշտպանությունը «սառեցված հակամարտությունների» տարածքում» թեմայով զեկույցի ժամանակ նա անդրադարձավ հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը և հանդես եկավ հակահայկական ելույթով, որը ադրբեջանական ստահոտ քարոզչություն էր հիշեցնում: «Հայաստանը գրավել է Ադրբեջանի տարածքների 20 տոկոսը՝ ադրբեջանցիների նկատմամբ իրականացնելով ցեղասպանություն»,- հայտարարեց նա ու հավելեց,- «Խոջալուի ցեղասպանությունն իրականացրել են հայերը, ինչն այլևս միջազգայնորեն ճանաչված փաստ է»։ Փաստաբանի ելույթից հետո համաեվրոպական խորհրդաժողովի մասնակիցների մի մասը ծափահարեցին։
Նրա հայատարարությանն արձագանքեցին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ու Լիտվայի ՄԻՊ-ը: Հերմինե Նաղդալյանը հորդորեց չօգտագործել խորհրդաժողովը և Հայաստանի խորհրդարանի ամբիոնը սուտ տեղեկատվություն տարածելու համար. «Անընդունելի է, որ որոշ փաստաբաններ այս դահլիճում պատվերներ են իրականացնում»:

Очевидно, что антиармянские высказывания со стороны молдавского адвоката во время пленарного заседания конференции «Европейские стандарты верховенства закона и границы вмешательства властей» в Парламенте Армении, были куплены Азербайджаном. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил депутат Давид Арутюнян.
«Мы уже много раз те же слова слышали со стороны Азербайджана. Нет ничего удивительного, наши соседи всегда идут на такие шаги и на разных международных конференциях звучат подобные проплаченные выступления. Мы хорошо повели себя, прозвучали эквивалентные ответы. Думаю, никто не ожидал, что я должен был перебить ее. Мы цивилизованно выслушали адвоката и ответили»,- сказал Арутюнян, который возглавлял заседание.
Он также подчеркнул, что ничего ужасного не произошло, отметив, что тематика конференции была такова, что подобного отступления не ожидалось. Что касается прозвучавших после выступления адвоката аплодисментов, депутат отметил, что аплодировали только 4 человека, не исключив, что они это сделали по ошибке.
Напомним, что юрист молдавского парламента Аурелиа Григориу выступила с антиармянским заявлением, назвав Армению «страной агрессором». В ходе доклада «Защита прав человека а зоне замороженных конфликтов» она, обратившись к нагорно-карабахскому конфликту, она сделала ряд антиармянских заявлений, которые были похожи на азерагитпроп. Она, в частности, заявила, что Армения захватила 20% территории Азербайджана и устроила этническую чистку. «Геноцид в Ходжалу -дело рук армян, что является международно признанным фактом», – сказала она и в это время в зале раздались аплодисменты ряда делегатов.