«Բրազիլիայի նախագահ Դիլմա Ռոուսեֆը չեղյալ հայտարարեց պաշտոնական այցը Ճապոնիա, հավաքեց կառավարության անդամներին և առաջարկեց խնդրի լուծման նոր ուղիներ, այսինքն մարդիկ աշխատանք կատարեցին: Իսկ ի՞նչ մենք ունենք: Մենք ունենք երիտասարդություն, շատ կարգին երիտասարդություն, որը ոտքի է ելել և պայքարում է իր իրավունքների համար: Սակայն ինչքա՞ն դա կարող է տևել: Ինչքա՞ն կարելի է հրաժարվել 150 դրամ վճարելուց»,-հայտարարել է մամլո ասուլիսում «Նոր ժամանակներ» կուսակցության առաջնորդ Արամ Կարապետյանը: Ըստ նրա, այժմ պետք է կառավարությունն արձագանքի, սակայն, փոխարենը, մենք տեղեկանում ենք, որ «նախագահ Սերժ Սարգսյանը արձակուրդ է մեկնել»: Ըստ Արամ Կարապետյանի, նախագահ Սարգսյանը չի կարող կասեցնել գնաճը: «Նա չի կարող արգելել տրանսպորտային գծերի սեփականատերերին բարձրացնել ուղեվարձը հասարակական տրանսպորտում»:
Իր հերթին «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանն ասաց, որ այսօր մենք քննարկում ենք 100 դրամ վճարել թե 150, սակայն հարցը շատ ավելի խորքային է. «արմատական փոփոխություններ են պետք պետության տրանսպորտային քաղաքականության մեջ»: Նա նաև նշել է, որ պետք է հիշել, որ ոչ բոլոր ժողովրդներն իրենց երկիրն ունեն, իսկ մենք ունենք և պատասխանատու ենք մեր պետության համար:
Նշենք, որ Բրազիլիայում 2013թ. հունիսին բազմաթիվ բողոքներից հետո յոթ նահանգների մայրաքաղաքների քաղաքապետերը հայտարարեցին ավտոբուսի ուղեվարձի նվազեցման մասին:
Հուլիսի 20-ին ուղեվարձը Երևանի հասարակական տրանսպորտում ավելացավ 50 տոկոսով՝ դառնալով 150 դրամ, ինչը վրդովմունքի ալիք առաջացրեց բնակչության շրջանում: Մասնավորապես, ակտիվիստների խումբը կոչ է անում չվճարել 150 դրամ, ոմանք որպես բողոքի նշան շարունակում են 100 դրամ վճարել:

23 Июль 2013 - 13:20 AMT
“Президент Бразилии Дилма Роусефф отменила официальный визит в Японию, созвала правительство, и государство предложило новые пути решения, то есть люди проделали работу. А что имеем мы? У нас есть молодежь, очень правильная молодежь, которая встала и борется за свои права. Но как долго это будет продолжаться? Сколько можно отказываться платить 150 драмов?” – заявил на пресс-конференции Арам Карапетян. По его словам, сейчас должна последовать реакция от правительства, но вместо этого, мы узнаем, что “президент Армении Серж Саргсян отправился в отпуск”. По мнению Арама Карапетяна, президент Саргсян не в состоянии остановить рост цен: “Он не может запретить владельцам транспортных линий повышать плату за проезд в общественном транспорте”.
В свою очередь, исполнительный директор общественной организации “Против правого произвола” Лариса Алавердян сказала, что сегодня мы обсуждаем, платить 100 или 150 драмов, но вопрос лежит гораздо глубже: “нужны кардинальные изменения в транспортной политике государства”. Она также отметила, как важно помнить, что не все народы имеют свою страну, но у нас она есть, и мы ответственны за наше государство.
Следует отметить, что после многочисленных протестов в июне 2013 года мэры столиц семи штатов Бразилии объявили о снижении цен на проезд в автобусах.
С 20-го июля цена за проезд в ереванском общественном транспорте повысилась на 50 процентов – со 100 до 150 драмов, что вызвало волну возмущения среди населения. В частности, группы активистов на автобусных остановках распространяют листовки с призывами не платить 150 драмов, некоторые граждане в знак протеста продолжают платить 100 драмов. Некоторые автовладельцы присоединились к акции протеста против повышения платы за проезд в общественном транспорте, выезжают на улицы Еревана и бесплатно перевозят граждан.