Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունները պետք է հասցնել նոր` ավելի բարձր մակարդակի, ասում են երկու երկրների նախագահները: Թե կոնկրետ ինչ նկատի ունեն պաշտոնական Թեհրանն ու Երևանը քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը դժվարանում է ասել, քանի դեռ նախագահները մեկնաբանություններ չեն արել: Սերժ Սարգսյանն ու Հասան Ռոհանին այսօրվա հանդիպմանն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, ինչը քաղաքագետի բնորոշմամբ փակագծերում է մնում և հայտնի չէ, թե ինչի մասին են նրանք խոսել: Սակայն այս համատեքստում Սերգեյ Շաքարյանցը հիշեցնում է օրերս հրապարակված տեղեկությունները Հորադիզ–Ասլանդուզ ադրբեջանաիրանական անցակետի բացման վերաբերյալ: «Հակամարտության գոտում նման անցակետի բացումն ուղղակի ուղերձ է Իրանի կողմից ՀՀ իշխանություններին ԵՄ-Հայաստան ասոցացման համաձայնագրի համատեքստում, քանի որ հիմա ԵՄ-ն միացել է ԱՄՆ վարած հակաիրանական քաղաքականությանը: Իրանը լավ փորձ ունի կիսաակնարկներով հասկացնելու իր վերաբերմունքը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետը:
Սերգեյ Շաքարյանցն ընդգծեց, որ պետք է հաշվի առնել, որ Իրանի քայլերը ճիշտ հաշվարկված են և ուղղված են Իրանի ազգային շահերի պաշտպանությանը, այլ ոչ թե ինչ-որ երրորդ կողմի թելադրանք են: «Ոչինչ փոխկապակցված չէ Իրան-Ադրբեջան, Իրան-Արևմուտք և Իրան-Ռուսաստան հարաբերությունների հետ»,- ասաց նա:
Ավելացնենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Թեհրանում հանդիպել է Իրանի նորընտիր նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ: Գոհունակություն հայտնելով Հայաստանի և Իրանի միջև ձևավորված ավանդական դարավոր բարեկամության վրա հիմնված փոխշահավետ համագործակցության բարձր մակարդակից՝ նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Հասան Ռոհանին ընդգծել են այդ համագործակցությունը նոր՝ ավելի բարձր հանգրվանի հասցնելու անհրաժեշտությունը: Նախագահի աշխատակազմի Հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության տարածած հաղորդագրության համաձայն` զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային խնդիրներին, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացի ներկա վիճակին:

Сотрудничество Армении и Ирана необходимо поднять на новый, более высокий уровень, заявляют президенты двух стран. Что именно имели в виду главы двух государств, политолог Сергей Шакарянц затруднился объяснить, так как президенты никак не прокомментировали свои слова. Серж Саргсян и Хасан Роухани на состоявшейся сегодня в Тегеране встрече затронули, помимо прочего, карабахский конфликт, однако, по словам Сергея Шакарянца, тема не была развернута, и так и осталось неясным, о чем именно говорили президенты в контексте карабахского вопроса. При этом политолог напомнил об опубликованных на днях сообщениях об открытии азербайджано-иранского КПП Горадиз-Асландуз. «Открытие КПП в зоне конфликта является прямым мессиджем для властей Армении в контексте ожидаемого подписания Соглашения об Ассоциации Армения-ЕС, так как Евросоюз присоединился к антииранской политике США. Иран очень хорошо умеет посредством намеков доводить до сведения сою позицию», – заявил Сергей Шакарянц в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Он также подчеркнул, что необходимо принимать во внимание тот факт, что Иран всегда очень точно просчитывает свои шаги, которые направлены на защиту интересов Тегерана и не навязаны третьей стороной.
Сегодня в Тегеране состоялась встреча президентов Армении и Ирана Сержа Саргсяна и Хасана Роухани. Как отметили в ходе беседе Саргсян и Роухани, повестка сотрудничества Армении и Ирана достаточно богата, включает реализацию ряда крупных совместных проектов. Выразив удовлетворение высоким уровнем взаимовыгодного сотрудничества, которое базируется на традиционной вековой дружбе двух народов, стороны договорились поднять армяно-иранское взаимодействие на новый, более высокий уровень.
На встрече были затронуты также региональные вопросы, в частности, развитие переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта.