Ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են շրջանառվում, թե ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանը չի ցանկանում վերադառնալ Հայաստան: ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց, որ ադրբեջանական հեռուստաընկերությունններից մեկը տեսանյութ է տարածել, որում Հակոբն ասում է, որ չի ցանկանում վերադառնալ:
«Մենք ճշտում ենք այդ տեղեկությունները: Քանի որ ուղիղ կապ չունենք, աշխատում ենք Կարմիր Խաչի միջազգային կազմակերպության հետ, իսկ այն մեզ նման տեղեկություն չի փոխանցել»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանն ու հայտնեց, որ վաղը կհանդիպեն Կարմիր Խաչի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարի հետ: Նկատենք, որ երկու օր առաջ ԿԽՄԿ Բաքվի գրասենյակի ներկայացուցիչներն այցելել էին Հակոբին, իսկ Հակոբի` Հայաստան չվերադառնալու ցանկության մասին որևէ բան Կարմիր Խաչի աշխատակիցներն անգամ չէին էլ ակնարկել:
Հավելենք նաև, որ նախօրեին Ադրբեջանի Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովը հայտարարել էր, որ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի վերադարձի հետ կապված խնդիրներ չի տեսնում: Պետհանձնաժողովի քարտուղար Շահին Սաիլովը նշել էր. «Ամեն ինչ կախված կլինի ռազմագերու ցանկությունից: Եթե նա ցանկանա վերադառնալ Հայաստան, ապա կվերադառնա, պետհանձնաժողովն ասյտեղ խնդիրներ չի տեսնում»:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանն օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ժամը 3:00-ի սահմաններում, ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով առաջնագծում մոլորվել է և սխալմամբ Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից վերահսկվող տարածք անցել:

22 Август 2013 - 10:57 AMT
В азербайджанских СМИ появилась информация о том, что военнопленный Акоп Инджигулян не хочет возвращаться в Армению. Пресс-секретарь министра обороны РА Арцрун Ованнисян сообщил PanARMENIAN.Net, что один из азербайджанских телеканалов распространил видео, на котором Акоп Инджигулян говорит, что не хочет возвращаться на родину.
«Мы сейчас уточняем информацию. Поскольку у нас нет прямой связи, мы работаем с МККК, который не предоставлял нам подобной информации. Завтра мы свяжемся представителями Красного Креста», – сказал Ованнисян.
Отметим, что два дня тому назад представители МККК встретились в Баку с Акопом Инджигуляном, который ничего не сказал о нежелании не возвращаться в Армению. На днях глава комитета по военнопленным и без вести Азербайджана заявил, что нет никаких проблем в связи с возвращением армянского военнопленного на родину.
Рядовой Акоп Инджигулян случайно заблудился на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана около Агдама и в ночь с 7 на 8 августа оказался на азербайджанской стороне.