Օգոստոսի 29-ին կառավարությունը նիստում հավանություն է տվել մայիսի 20-ին ԱԺ ընդունած «Տղամարդկանց և կանանց հավասար իրավունքների ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծին:
Հանրության վրդովմունքն էր առաջացրել «գենդեր» հասկացության հետևյալ ձևակերպումը, որը փաստաթղթում սահմանվում է որպես «տարբեր սեռի անձանց ձեռք բերված, սոցիալապես ամրագրված անձանց վարքագիծ, տղամարդու և կնոջ միջև հարաբերությունների սոցիալական արտահայտում, որն արտահայտվում է հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում»: Մասնավորապես, այդ ձևակերպումը հանրության կողմից ընկալվել է որպես սպառնալիք հայ ընտանիքին: «Բուն օրենքում չեն օգտագործվում «կին» և «տղամարդ» բառերը, փոխարենը յուրաքանչյուր տողում հիշատակվում է «գենդեր» եզրույթը: Եթե գենդեր» բառը հանվի, օրենքը կորցնում է իր իմաստը»,-ասել է հրապարակախոս Լիա Ավետիսյանը: Նման ձևակերպումները վրդովմունք են առաջացրել նաև շարքային քաղաքացիների, հասարակական գործիչների ու ՀԱԵ հոգևորականների շրջանում:
Ինչպես նիստում հայտնել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, առաջարկվել է ուժը կորցրած համարել «գենդեր, գենդերային, «գենդերային հարաբերություններ» եզրույթներ՝ փոխարինելով դրանք «կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքներ և հավասար հնարավորություններ» ձևակերպմամբ: Նա հիշեցրել է, որ Երևանը միացել է «Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիային, որտեղ «գենդեր» եզրույթը բացակայում է:
«Տղամարդկանց և կանանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը կներկայացվի Աժ հաստատմանը աշնանային նստաշրջանում

29 Август 2013 - 08:46 AMT
Правительство Армении на состоявшемся 29 августа заседании одобрило внесение поправок в принятый 20 мая парламентом РА закон «Об обеспечении равных прав и возможностей мужчин и женщин».
Возмущение общественности вызвала содержащаяся в законе формулировка понятия "гендер", которое в документе определяется как "приобретенное, социально закрепленное поведение лиц разного пола, социальное выражение отношений между мужчиной и женщиной, которое выражается во всех сферах общественной жизни". В частности, эта формулировка была воспринята армянской общественностью как угроза для армянской семьи. “В самом законе не используются такие слова как “мужчина” и “женщина”, в нем упоминается слово “гендер” в каждой строчке. Если убрать “гендер”, то закон потеряет смысл”, – сказала, к примеру, публицист Лия Аветисян. Возмущение подобной формулировкой выразили и рядовые граждане, и общественные деятели, и представители духовенства.
Как сообщил на заседании правительства Армении министр труда и по социальным вопросам Армении Артем Асатрян, предлагается признать потерявшей силу формулировку «гендер», а формулировку «гендерные отношения» изменить на «равные права и возможности мужчин и женщин. При этом он напомнил, что Ереван присоединилась к Конвенции ООН о правах женщин, направленной на искоренение дискриминации по отношению к женщинам. И в этом документе термин «гендер» отсутствует.
Проект закона о внесении поправок в закон «Об обеспечении равных прав и возможностей мужчин и женщин» будет представлен на утверждение парламентом Армении в ходе осенней сессии.