Եվրամիությունը չի կասեցնում «Twinning» ծրագիրը Հայաստանում: Ինչպես ասվում է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության հայտարարության մեջ, կասեցման մասին պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը: «Հաշվի առնելով Հայաստանի կողմից ընդունված վերջին որոշումը, մեզ բնականաբար անհրաժեշտ է վերանայել ԱԱ/ԽՀԱԱՀ-ի ստորագրմանն անմիջականորեն առնչվող ծրագրերը, և Հայաստանի ղեկավար մարմինների հետ միասին որոշել հետագա գործողությունները: Այնուամենայնիվ, ինչպես արդեն հայտարարվել է, այս փուլում մենք շարունակում ենք գնահատել ներկա իրավիճակը, տեղեկացնել և խորհրդակել անդամ պետությունների հետ: Մենք նաև հետումուտ ենք լինելեու շարունակել հայաստանյան մեր գործընկերների հետ ընթացող խորհրդակցությունները», ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ հայկական որոշ ԶԼՄ-ներ հաղորդագրություն էին տարածել, որի համաձայն Եվրամիությունը կասեցրել է «Twinning» ծրագիրը Հայաստանում Մաքսային միությանը ՀՀ անդամակցության մասին որոշման պատճառով: Ըստ հաղորդագրությունների, Եվրահանձնաժողովը Հայաստանում արդեն պաշտոնապես տեղեկացրել էր այդ մասին կառավարությանը, սակայն հայտնի չէ, թե ինչ ժամկետով է այն կասեցվել:
«Twinning» ծրագիրը Հայաստանում գործում է 2009 թվականից ի վեր: Ծրագրի շրջանակներում տարբեր գերատեսչությունների հետ իրականացվել է 18 նախագիծ: Ծրագիրը նպաստում է պետկառույցների բարեփոխմանը ԵՄ չափանիշներին դրանք ներդաշնակեցման ճանապարհով, հաշվի առնելով գործող մոդելները, ինչպես նաև օրենսդրական դաշտի ներդաշնակեցմանը ԵՄ ընդհանուր օրենսդրության հետ:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում ԵվրաԱզԷՍ-ի ձևավորմանը մասնակցելու իր ցանկության մասին: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հավանություն է տվել նախաձեռնությանը՝ պատրաստակամություն հայտնելով աջակցել այդ գործընթացին: Պուտինը հավելել է, որ ՌԵՈւ-ն կարող է մոտ 15 մլրդ ռուբլի ներդնել Հայաստանի երկաթուղային ցանցի զարգացման մեջ:
Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:
Ավելին, ԵՄ դիվանագիտության գծով ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը հայտարարեց, որ «Եվրամիությունը պարզաբանումներ է ակնկալում պաշտոնական Երևանից Ռուսաստանի նախաձեռնած ՄՄ Հայաստանի անդամակցելու որոշման մասին»: «Մենք ակնկալում ենք հայկական կողմի բացատրությունները, և հետո կկարողանանք գնահատել, թե ինչ հետևանքներ դա կունենա»,-ասել է Էշթոնի մամլո քարտուղար Մայա Կոսյանչիչը:
Այնուհետև Եվրահանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, համաձայն որի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ: «Մենք ի գիտություն ենք ընդունում Հայաստանի ակնհայտ ցանկությունը միանալ Մաքսային միությանը: Մենք շտապում ենք խորամուխ լինել Հայաստանի մտադրությունների մեջ, ապահովելու համար այդ որոշման համատեղելիությունը Ասոցացման և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրերով ստանձնվող պարտավորությունների հետ: Այդ խորհրդակցություններից հետո մենք եզրակացություններ կանենք մեր հետագա գործողությունների համար: Մենք ցանկանում ենք մեկ անգամ ևս նշել, որ Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) հիմք են հանդիսանում բոլորի համար շահավետ բարեփոխումների համար, ոչ թե զրոյական արդյունքով խաղ են, և կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամների հետ տնտեսական համագործակցության հետ»,-ասվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ:

6 Сентябрь 2013 - 10:19 AMT
ЕС не закрывал программу «Twinning» для Армении. Как говорится в сообщении пресс-службы делегации ЕС в Армении, с учетом принятого Арменией решения о присоединении к Таможенному союзу необходимо пересмотреть программы, связанные непосредственно с соглашениями об Ассоциации и зоне свободной торговли, и вместе с руководством Армении определить дальнейшие шаги. «Тем не менее, как уже сообщалось, на этом этапе мы продолжает проводить оценку сложившейся ситуации и консультации со странами-членами. Мы также привержены продолжать консультации с нашими армянскими партнерами», – говорится в сообщении.
Ранее в армянских СМИ появилась информация о том, что Евросоюз приостановил действие программы "Twinning" в Армении по причине решения Армении вступить в Таможенный союз.
Программа "Twinning" действует в Армении с 2009 года. В рамках программы реализовано около 18 проектов с разными ведомствами. Программа "Twinning" содействует реформированию госструктур в соответствии со стандартами ЕС и действующими моделями, приближению законодательного поля к всеобщему законодательству ЕС.
Более того, представитель главы дипломатии Евросоюза Кэтрин Эштон заявила, что «Евросоюз ожидает от официального Еревана разъяснений относительно решения Армении вступить в инициированный Россией Таможенный союз». "Мы ждем разъяснений с армянской стороны, и затем мы сможем оценить то, какие это будет иметь последствия", – сказала пресс-секретарь верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Майя Косьянчич.
Между тем, представители руководства Армении заявляют, что решение о присоединении к ТС не повлияет на процесс евроинтеграции Армении и Соглашение об Ассоциации будет парафировано в Вильнюсе.
Позже Еврокомиссия выступила с заявлением, в котором отметила, что Соглашения об ассоциации и глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли (DCFTA) могут быть совместимы с экономическим сотрудничеством с членами СНГ. "Мы принимаем к сведению очевидное желание Армении присоединиться к Таможенному союзу. Мы с нетерпением желаем лучше понять намерения Армении, чтобы обеспечить совместимость между этим решением и обязательствами в рамках соглашений об ассоциации и зоне свободной торговли. После этих консультаций мы сделаем выводы для дальнейших действий. Мы хотим еще раз подчеркнуть, что соглашение об ассоциации и DCFTA являются основой для выгодных всем реформ, а не игрой с нулевым результатом и могут быть совместимы с экономическим сотрудничеством с членами СНГ".