ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը, Վրաստանն ու Աբխազիան համաձայնության են եկել աբխազական երկաթգծի գործարկման հարցում: Ըստ նրա, Հայաստանի տնտեսության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող այս հարցը քննարկվել է Մոսկվայում սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ ու ՌԴ նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպմանը:
«Վրացական կողմը տվել է իր համաձայնությունը, ինչպես նաև ռուսական ու աբխազական կողմերը: Սա ընթացք է, ու մենք պետք է հասկանանք, որ հակամարտող կողմեր կան: Բայց գլխավորն այն է, որ այդ երկաթգիծը բացելու քաղաքական, ինչպես նաև երկաթուղային կապի զարգացման կամք կա, ինչը նշվել է համատեղ հայտարությունում»,- Բաղդասարյանի խոսքերը մեջբերում է Newsarmenia-ն:
Նա նշել է նաև, որ նախագահները քննարկել են երկաթուղիների զարգացման հարցը, Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է խոշոր ֆինանսական ներդրումներ կատարել Հայաստանի երկաթուղային տրանսպորտի ոլորտում: Մասնավորապես, այդ նպատակով 15 մլրդ ռուբլի կարող է հատկացնել ՌԵՈւ-ն:
Մինչդեռ, Վրաստանի խորհրդարանական մեծամասնության անդամ, պատգամավոր Վիկտոր Դոլիձեն «Իմեդի» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է, որ աբխազական երկաթուղու գործարկման մասին հարցը քննարկվել է Վրաստանում, սակայն կառավարությունը նման որոշում չի կայացրել:
«Չգիտեմ, թե ինչ համատեքստում է ասել այդ մասին պարոն Բաղդասարյանը: Ես գիտեմ, որ նրանք նախկինում էլ, հիմա էլ մտածում են տնտեսական նախագծերի և երկաթուղու զարգացման մասին Աբխազիայում, բայց դուք գիտեք, որ նման որոշման մասին խոսք լինել չի կարող: Մի բան է այդ հարցը քննարկել, այլ բան է՝ որոշում կայացնել կառավարության մակարդակով: Նման որոշում հաստատ չկա»,- ասել է Դոլիձեն:
2013թ. հունվարին Երևան այցելության ժամանակ Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել էր, որ մտադիր է սեղմ ժամկետում լուծել աբխազական երկաթուղու գործարկման հարցը: «Ցանկություն կա և մենք պատրաստ ենք արագ լուծել այդ հարցը»,- ասել էր նա:
Սեպտեմբերի 2-ին՝ ելույթ ունենալով Թբիլիսիում դեսպանների հետ ավանդական հանդիպմանը, Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշիվին ցավով նշել էր, որ ՌԴ հետ հարաբերությունները շարունակում են բարդ մնալ, ինչպես նաև աբխազ ժողովրդի հետ, բայց իրենք հուսով են, որ կվերականգնեն դրանք՝ նշելով, որ խոսքը գնում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականության մասին: Վրաստանի վարչապետը նաև հայտնել էր, որ մտադիր է սեղմ ժամկետում լուծել աբխազական ճանապարհի հետ կապված հարցերը:
«Մենք ունենք նման ցանկություն և պատրաստ ենք արագ լուծել այդ երկաթուղային հաղորդակցության հետ կապված հարցերը»,- ասել էր նա:
Երկաթուղային հաղորդակցությունը Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև աբխազական հատվածով խզվել է 1990-ականների սկզբին: Պատճառը Ինգուրի գետի երկաթուղային կամուրջի պայթեցումն էր:

6 Сентябрь 2013 - 14:27 AMT
Глава Совбеза Армении заявил, что Россия, Грузия и Абхазия согласовали вопрос Абхазской ж/д, в Тбилиси этому удивились
Россия, Грузия и Абхазия пришли к согласию по вопросу об открытии Абхазской железной дороге, заявил сегодня секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян. По словам главы Совбеза, эта проблема стала одной из рассматривавшихся на прошедшей 3 сентября на встрече президентов России и Армении Владимира Путина и Сержа Саргсяна.
"Грузинская сторона дала свое согласие, российская и абхазская стороны – также. Но это процесс, и мы должны понимать, что есть конфликтующие стороны. Однако главное, что есть политическая воля к открытию этой железной дороги, и, в целом, развитию железнодорожных коммуникаций, что зафиксировано в совместном заявлении (президентов)", – цитирует его "Новости-Армения".
Также Багдасарян отметил, что президенты обсудили развитие железных дорог, и Владимир Путин заявил о готовности России осуществлять крупномасштабные финансовые инвестиции в железнодорожный транспорт Армении. В частности, 15 млрд рублей может выделить РЖД.
Между тем, член парламентского большинства, депутат Виктор Долидзе в эфире телекомпании "Имеди" заявил, что вопрос открытия абхазского участка железной дороги обсуждался в Грузии, но правительство не принимало никакого решения.
"Я не знаю, в каком контексте сказал об этом господин Багдасарян. Я знаю, что они и раньше, и сейчас думают об экономических проектах и развитии железной дороги в Абхазии, но вы знаете, что о подобном решении речи быть не может. Одно дело это рассмотрение и обсуждение вопроса, а второе – существование подобного решения на уровне правительства. Такое решение точно не существует", – заявил Долидзе, передает "Новости-Грузия".
Во время визита в Ереван в январе 2013 года премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили заявил, что намерен в кратчайшие сроки решить вопрос работы абхазской дороги. “У нас есть желание и мы готовы быстро разрешить вопрос работы этого железнодорожного сообщения”, – сказал он.
Железнодорожное сообщение между Грузией и Россией по абхазской железной дороге было прервано в начале 1990-х годов. Причиной стал взрыв железнодорожного моста через реку Ингури в 1992 году.