Այսօր` սեպտեմբերի 12-ին, Երևանում աշխատանքն է սկսում Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը: Ինչպես հայտնել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, նախարարներին կհանդիպի նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, որի ավարտին նախարարների մամուլի ասուլիս կլինի:
Հայտնի չէ, թե ինչ հարցեր են ընդգրկված հանդիպման օրակարգում, բայց կարելի է ենթադրել, որ հիմնական թեման լինելու է Մաքսային միությանն անդամակցության համատեղելիությունը ԵՄ հետ Առևտրի ազատ գոտու համաձայնագրին մասնակցության հետ:
Մինչ այդ փորձագետներն արդեն խոսում էին Հայաստանի և Ուկրաինայի իրավիճակների նմանության և Ռուսաստանի ու Եվրոպայի միջև ընտրություն կատարելու մասին: Մասնավորապես, ուկրաինացի քաղաքագետ Միխայիլ Բելեցկին հայտարարել էր, որ երկու երկրների համար էլ դեպի Արևմուտք միակողմանի կողմնորոշումը և Ռուսաստնի հետ հարաբերությունների սառեցումը սպառնում է լուրջ կորուստներով:
«Այդ կորուստների լրջության աստիճանը տարբեր է: Ուկրաինայի համար իրական հետևանքը ծայրահեղ դեպքում կարող է լինել տնտեսության գրեթե ամբողջական փլուզումը, ինչը հետո շտկելու համար երկար տարիներ կպահանջվեն: Հայաստանի համար կուրուստները կարող են լինել ոչ միայն տնտեսական, կարող է տեղի ունենալ ավելի սարսափելի մի բան՝ հայկական երկրորդ, թեև չճանաչված, պետության՝ Լեռնային Ղարաբաղի ոչնչացումը: Այսինքն, դա կնշանակի հարյուր հազարավոր հայերին հանձնել օտար և, հաշվի առնելով այսօրվա իրողությունները, ագրեսիվ տրամադրված և ռևանշի ձգտող պետությանը: Այդպիսով, Հայաստանն այլ ելք չուներ, քան ամրապնդել դաշինքը Ռուսաստանի հետ, որն այժմ Հայաստանի միակ իրական դաշնակիցն է և տարածաշրջանում խաղաղության երաշխավորը»,- ասել էր նա:
Արդյունքում, ըստ Բելեցկու, այսօրվա դրությամբ Ուկրաինան որպես «գլխավոր ուղղություն» ընտրել է Եվրամիությունը, նրա հետ Ասոցացման և Առևտրի ազատ գոտու (ԱԱԳ) մասին համաձայնագրերի կնքումը: «Ընդ որում, իշխանությունները հուսով են, որ կպահպանեն տնտեսական կապերը ԱՊՀ երկրների հետ, ԱՊՀ շրջանակում ԱԱԳ-ի և ՄՄ հետ կապի ինչ-որ ձևեր կգտնեն: Հայաստանի համար հակառակը՝ «գլխավոր ուղղությունը» կլինի Ռուսաստանի հետ կապն և նրա հովանու ներքո Մաքսային միությանն անդամակցությունը՝ հուսալով պահպանել բավականին սերտ կապերը Եվրամիության հետ»,- ասել էր ուկրաինացի քաղաքագետը:
Ուկրաինացի մեկ այլ քաղաքագետ Վլադիմիր Ֆեսենկոն իր հերթին հայտարարել էր, որ Մաքսային միությանը ինտեգրվելու մասին Երևանի որոշումըչափազանց կարևոր է, քանի որ պայմանավորվածությունների արդյունքից կախված կլինի Ուկրաինայի դիրքորոշումը: Ըստ նրա, հայկական նախադեպը շատ կարևոր է ԵՄ հետ Ուկրաինայի հարաբերությունների տեսակետից:
«Եթե Եվրոպան ձախողի համաձայնագրերի ստորագրումը Հայաստանի հետ, Ուկրաինայի կորուստը շատ ավելի մեծ անհաջողություն կլինի ԵՄ արևելյան քաղաքականության համար: Եվ ԵՄ-ն ավելի շատ խթան է ստանում Կրևի հետ փաստաթուղթը ստորագրելու համար»,- հայտարարել էր Վլադիմիր Ֆեսենկոն:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում ԵվրաԱզԷՍ-ի ձևավորմանը մասնակցելու ցանկության մասին:
Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարել էին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:
Նախօրեին ԵՄ ընդլայնման հարցերով և Եվրոպական հարևանության քաղաքականության գծով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն, հանդես գալով Եվրախորհրդարանում, հայտարարել էր, որ անդամակցությունը Մաքսային միությանը (ՄՄ) անհամատեղելի է ԵՄ Ազատ առևտրի գոտու հետ, որի շուրջ բանակցություններ էին ընթանում Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Վրաստանի ու Հայաստանի հետ: Միևնույն ժամանակ Ֆյուլեն հայտարարել էր, որ Ասոցացման մասին համաձայնագիրն ու Առևտրի ազատ գոտու ձևավորումը համատեղելի են դիտորդի կարգավիճակի հետ ՄՄ-ում:
Նախօրեին Եվրամիության ղեկավարները դատապարտել էին այն ճնշումը, որը Մոսկվան, նրանց կարծիքով, գործադրում է Ուկրաինայի և հետխորհրդային տարածքի մյուս երկրների վրա, որոնք փորձում են ընդլայնել առևտրային կապերը ԵՄ հետ:

The two-day informal meeting of the Foreign Ministers of Eastern Neighborhood kicks off in Yerevan Thursday, Sept 12.
The issues on the agenda were not made public, however, the ministers are expected to focus on membership in the Customs Union and creation of a free trade zone with the European Union.
They will also meet with Armenian President Serzh Sargsyan and give a joint press conference.
Earlier, experts debated the similarity of situations in Armenia and Ukraine.
“On the one hand, both countries are bound with Russia. On the other hand, both are strongly attracted by the European values, or at least say so. In both countries, the public opinion is divided, some standing for close cooperation with Russia and some striving for Europe. Furthermore, both countries are under pressure of Russia and European Union, each trying to tip the scale,” Ukrainian political analyst Mikhail Beletsky said.
According to him, unilateral orientation to the West or Russia can result in serious losses. “For Ukraine, it can be a complete collapse of economy. Armenia can face even a greater loss if Nagorno Karabakh is transferred to a hostile neighbor state. Under the circumstances, Armenia could nothing but strengthen the union with Russia, which is its own real ally in the region,” the expert said.
“As a result, Ukraine and Armenia, although still trying to pursue a two-vector policy, have chosen different paths. Ukraine preferred the European Union as the main direction, with some limited cooperation with the CIS member states while Armenia is headed for Russia. Time will show which of the decision was right,” he said.
Another Ukrainian expert Vladimir Fesenko said that Armenia’s decision on integration into the Customs Union is extremely important, as Ukraine’s position will depend on the results of the talks. “If the agreement between Armenia and Europe is frustrated, the EU will have more stimuli to sign a deal with Kyiv,” he said.
Armenia completed technical talks on a ‘deep and comprehensive free-trade agreement' (DCFTA) with the EU in July and it was set to be signed at a summit with the EU in late November.
In addition to a free-trade deal, Armenia has been working towards the signing of an association agreement with the EU, a framework agreement on co-operation that is seen as a first step towards political integration with the EU.
However, during a meeting with Russian President Vladimir Putin, Armenian leader Serzh Sargsyan said Armenia is ready to join Customs Union, with further plans to be involved in formation of the Eurasian Economic Union.
In his speech on Sept 11, the European Commissioner for Enlargement and Neighbourhood Policy, Stefan Fule said that the Russia-led Customs Union membership is not compatible with the DCFTAs which we have negotiated with Ukraine, the Republic of Moldova, Georgia and Armenia.
“This is not because of ideological differences; this is not about a clash of economic blocs, or a zero-sum game. This is due to legal impossibilities: for instance, you cannot at the same time lower your customs tariffs as per the DCFTA and increase them as a result of the Customs Union membership,” he said during the European Parliament plenary meeting in Strasbourg in a statement on “the pressure exercised by Russia on countries of the Eastern Partnership.”