Այսօր Ստրասբուրգում բացվում է ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանը: Դրան մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Ֆրանսիայի Հանրապետություն կմեկնի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ինչպես հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը, այցի շրջանակներում նախագահը կլինի Փարիզում և Ստրասբուրգում: Փարիզում Հանրապետության նախագահը կհանդիպի Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին և Սենատի նախագահ Ժան-Պիեռ Բելին: Ստրասբուրգում հոկտեմբերի 2-ին նախատեսված են Սերժ Սարգսյանի հանդիպումները Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Ժան-Կլոդ Մինյոնի, ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի և ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսի հետ: Նախագահը նույն օրը կմասնակցի ԵԽԽՎ լիագումար նիստին, որտեղ հանդես կգա ելույթով և կպատասխանի պատգամավորներին հետաքրքրող հարցերին:
Ինչպես հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, ԵԽԽՎ նստաշրջանում ակնկալվում է հրատապ բանավեճ սիրիական կարգավորման վերաբերյալ: Բացի այդ, ԵԽԽՎ-ն մտադիր է քննարկել մոնիտորինգի անցկացման կարգի բարեփոխման հարցը: Զեկույցով հանդես կգա էստոնացի խորհրդարանական Անդրեաս Հերկելը: Զեկույցում, մասնավորապես, հիշատակվում է ռուսական պատվիրակության առաջարկը ըստ երկրների մոնիտորինգի սկզբունքից հրաժարվելու մասին՝ անցում կատարելով կոնկրետ խնդիրների վերաբերյալ թեմատիկ մոնիտորինգին:
Նախատեսվում է նաև բանաձևեր ընդունել Տնտեսական գործակցության ու զարգացման կազմակերպության գործունեության մասին զեկույցների հիման վրա, ինչպես նաև ԵԽ մոնիտորինգի կարգի փոփոխման ու ազգային անվտանգության ու տեղեկատվության հասանելիության մասին:
Բացի այդ, նստաշրջանի առաջին օրը Եվրոպայի պալատում կայանալիք հանդիսավոր արարողությանն առաջին անգամ հայտնի կդառնա Վացլավ Հավելի իրավապաշտպանական մրցանակի դափնեկիրը, որը հանձնվում է Եվրոպայում ու նրա սահմաններից դուրս մարդու իրավունքների պաշտպանության համար: Նախօրեին Մինյոնի գլխավորած ժյուրին երեք հավակնորդներից ընտրել է խոշորագույն բելառուսական իրավապաշտպան «Վեսնա» կենտրոնի ղեկավար Ալես Բելյացկուն, որն այժմ ազատազրկման մեջ է: Բացի մրցանակից և դափնեկրի դիպլոմից, նա կստանա նաև 60 հազար եվրո դրամաշնորհ: Հավակնորդների թվում էին նաև Երիտասարդ իրավաբանների վրացական ասոցիացիան և Չինաստանում գործող Իրավունքների պաշտպանության ցանցը:

Сегодня в Страсбурге открывается осенняя сессия ПАСЕ. Для участия в сессии во Францию отбыл президент Армении Серж Саргсян. Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, в рамках визита Саргсян посетит Париж, где встретится с президентом Франции Франсуа Олландом и председателем Сената Жаном-Пьером Беллом.
В Страсбурге 2-го октября ожидаются встречи Сержа Саргсяна с председателем ПАСЕ Жаном-Клодом Миньоном, генсеком СЕ Турбьёрном Ягландом и комиссаром СЕ по правам человека Нильсом Муижниксом. В тот же день президент Армении примет участие в сессии ПАСЕ, где выступит с заявлением и ответит на вопросы парламентариев.
Как передает ИТАР-ТАСС, в рамках сессии ПАСЕ ожидается проведение срочных дебатов по сирийскому урегулированию. Помимо этого, ПАСЕ намерена обсудить вопрос о реформе процедуры мониторинга. Доклад подготовил эстонский парламентарий Андреас Херкель. В нем упоминается, в частности, предложение российской делегации об отказе от странового принципа мониторинга, то есть от схемы широкого анализа ситуации в государстве-члене СЕ, и переходу к тематическому мониторингу по конкретным проблемам.
В рамках сессии планируется также принять резолюции по докладам о деятельности Организации экономического сотрудничества и развития /ОЭСР/, об изменения процедуры мониторинга Совета Европы и о национальной безопасности и доступу к информации.
Кроме того, в первый день сессии на торжественной церемонии во Дворце Европы впервые будет объявлен лауреат Правозащитной премии имени Вацлава Гавела, вручаемой за выдающиеся заслуги в деле защиты прав человека в Европе и за ее пределами. Накануне жюри из шести человек под председательством Миньона выбрало одного из трех кандидатов – руководителя крупнейшего белорусского правозащитного центра "Весна" Алеся Беляцкого, в настоящий момент отбывающего тюремный срок в Белоруссии, Грузинскую ассоциацию молодых юристов или действующую в Китае Сеть защиты прав. Помимо памятного приза и диплома лауреат получит грант в размере 60 тыс. евро.