ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով գնդապետ Առաքել Մարտիկյանը նշանակվել է Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչ, հայտնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Այսօր ՀԱՊԿ Վերլուծական ասոցիացիայի «ՀԱՊԿ-ն ու Եվրասիայի անվտանգությունը» հրապարակային զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ Կասպից համագործակցության ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Միխեևը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հասցեին մշտապես հնչող սպառնալիքները, նշել էր, որ որպես ՀԱՊԿ անդամի՝ Հայաստանի վրա տարածվում են ՀԱՊԿ Կանոնադրության բոլոր դրույթներն ու ՀՀ դեմ ռազմական հարվածի դեպքում այդ նորմերը, անկասկած, գործի կդրվեն:
ՀԱՊԿ կանոնադրության համաձայն, «ՀԱՊԿ անդամ-պետությունները գործակցում են սահմանների պաշտպանության, տեղեկատվության փոխանակման, տեղեկատվական անվտանգության, բնածին ու տեխնածին աղետներից, ինչպես նաև ռազմական գործողությունների ընթացքում կամ արդյունքում բնակչության պահպանման դեպքում»:
ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների համատեղ զինված ուժերը (Արագ արձագանքման հավաքական ուժերը (ԱԱՀՈւ) պետք է արագ արձագանքեն անդամ-պետությունների կանչերին ու անվտանգության սպառնալիքներին:
Մասնավորապես, ԱԱՀՈւ վրա դրվող հիմնական խնդիրներին են վերաբերում յուրաքանչյուր կողմերի տարածքում ռազմական ուժի կիրառման պատրաստակամությունը ցուցադրելու նպատակով տեղակայումը, զինված հարձակման, ագրեսիայի ու զինված հակամարտությունները կանխելու կամ հետ մղելու գործում, ինչպես նաև միջազգային տեռորիզմի դեմ պայքարի միջոցառումներումմասնակցությունը:

30 Сентябрь 2013 - 14:52 AMT
По приказу министра обороны Армении полковник Аракел Мартикян назначен представителем Вооруженных сил РА при постоянном представительстве Армении в Организации Договора о Коллективной Безопасности, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Сегодня на презентации публичного доклада Аналитической Ассоциации ОДКБ на тему: «ОДКБ и безопасность Евразии» в формате видеомоста Москва – Ереван директор Института Каспийского сотрудничества Сергей Михеев, комментируя угрозы в отношении Армении, постоянно звучащие в Азербайджане, заявил, что на Армению, как на члена ОДКБ распространяются все положения Устава ОДКБ, и в случае нанесения военного удара по Армении эти нормы, несомненно, вступят в действие.
Согласно Уставу ОДКБ, «Государства – члены ОДКБ взаимодействуют в сферах охраны государственных границ, обмена информацией, информационной безопасности, защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также от опасностей, возникающих при ведении или вследствие военных действий».
Совместные военные силы стран-участников ОДКБ – Коллективные силы оперативного реагирования предназначены для оперативного реагирования на вызовы и угрозы безопасности государств – членов.
В частности, к основным задачам, возлагаемым на КСОР, относятся: развертывание на территории любой из Сторон с целью демонстрации готовности к применению военной силы; участие в предотвращении и отражении вооруженного нападения, в том числе агрессии, локализации вооруженных конфликтов; участие в мероприятиях по борьбе с международным терроризмом…