ԱՄՆ դեսպանատունը Հայաստանում, հավանաբար, կվերանայի որոշ ծախսերն ու միջոցառումները, կապված պետական հաստատությունների ֆինանսավորման հետ, գրում է «Ժամանակը»: «ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան աշխատանքը չի դադարի ԱՄՆ բյուջետային ճգնաժամի հետևանքով, դեսպանատունը կշարունակի բաց մնալ հյուպատոսական ծառայությունների, այդ թվում՝ ԱՄՆ քաղաքացիներին արտակարգ ծառայությունների ապահովման և մուտքի արտոնագրերի համար: Դեսպանատունը շարունակում է իր գործունեությունը, որն անհրաժեշտ է ԱՄՆ շահերի պաշտպանության համար: Այնուամենայնիվ, այս ընթացքում մենք հնարավոր է վերանայենք որոշ ծախսեր և միջոցառումներ»,- ասել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի խոսնակ Թագուհի Ջահուկյանը:
Վերջին 17 տարում առաջին բյուջետային ճգնաժամը սպառնում է ԱՄՆ-ին դեֆոլտով, որը կարող է իրականություն դառնալ հոկտեմբերի 17-ին: Կառավարական կառույցների ֆինանսավորման դադարեցումը հոկտեմբերի 1-ից հանրապետականների ու ժողովրդավարների միջև փոխզիջման բացակայության պատճառով, ստիպեց ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային այցելել արտակարգ իրավիճակների գործակալության կենտրոնակայան: Նա կոչ է արել Կոնգրեսին վերսկսել ֆինանսավորումն ու բարձրացնել արտաքին պարտքի վերին շեմը: Պետծառայությունների shutdown-ը (անջատումը) սկսվել է հոկտեմբերի լույս 1-ի գիշերը: Տարաձայնությունների կարգավորման վերջնաժամկետը հոկտեմբերի 17-ն է, երբ ԱՄՆ պետպարտքը կհասնի Կոնգրեսի հաստատած վերին շեմին: Եթե այդ վերին շեմը չավելացվի, ԱՄՆ կառավարությունը չի կարողանա վճարել պարտքերը և ստիպված կլինի սնանկ հայտարարել իրեն: Հոկտեմբերի 1-ից մոտ 800 հազար պետծառայողներ պարտադրված արձակուրդում են: IHS ընկերությունն ամենօրյա վնասը գնահատում է 300 մլն դոլար: Ըստ Սպիտակ տան, ԱՄՆ տնտեսությունը շաբաթական 10 մլրդ դոլար կկորցնի: «Հանգստանում է» նույնիսկ հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների 70 տոկոսը, այդ թվում ՀԴԾ և ԿՀՎ աշխատակիցները:
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել է, որ ԱՄՆ դիրքը գլոբալ մասշտաբով կարող է թուլանալ, եթե Վաշինգտոնում բյուջետային միջոցների պակասի ճգնաժամը շարունակվի, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն: «Եթե դա շարունակվի կամ կրկնվի, մարդիկ կսկսեն հարց տալ, թե արդյոք ԱՄՆ-ն մտադիր է ճիշտ ուղղություն վերցնել կամ ունա՞կ է դրան: Դեռևս դա այդպես չէ, և չեմ կարծում, թե այդպես կլինի»,- ասել է Քերին լրագրողներին Բալիում:
Պետքարտուղարը նշել է, որ այսպես կոչված ֆինանսական Shutdown-ն ԱՄՆ-ում, որն արդեն 5 օր է՝ շարունակվում է, «կարճաժամկետ երևույթ է»:

Посольство США в Армении, возможно, пересмотрит некоторые затраты и мероприятия в связи с прекращением финансирования госучреждений, пишет армянская газета “Жаманак”. «Посольство продолжает свою работу, исходящую из необходимости защиты интересов США. Тем не менее, на данном этапе посольство может пересмотреть некоторые затраты и мероприятия», – заявила пресс-секретарь посольства Тагуи Джаукян. Она также отметила, что деятельность посольства не будет приостановлена полностью.
Первая за 17 лет частичная приостановка деятельности федерального правительства США вызвана прекращением бюджетного финансирования в связи с началом 1 октября нового финансового года. Споры о бюджете между Белым домом и Конгрессом США зашли в тупик – в основном из-за принципиальных разногласий по новой системе медицинского обслуживания в стране. Shutdown (выключение) госслужб начался в ночь на 1 октября. Крайним сроком урегулирования конфликта является 17 октября, когда госдолг США достигнет установленного Конгрессом потолка. Если этот потолок не будет увеличен, правительство США не сможет платить по долгам, и будет вынуждено объявить о банкротстве.
С 1 октября порядка 800 тысяч из примерно 2,1 миллиона служащих федеральных министерств и ведомств США ушли в неоплачиваемые отпуска. "Отдыхают" около 70 процентов сотрудников спецслужб, в том числе ФБР и ЦРУ. По закону они не имеют права пользоваться оборудованием в своих офисах, если из бюджета не выделены средства на оплату их труда.
Госсекретарь США Джон Керри заявил, что роль США может быть ослаблена в глобальном масштабе, если в Вашингтоне будет продолжаться политический кризис из-за бюджета. «Если это будет продолжаться или повторится, люди начнут задавать вопросы о желании США придерживаться верного курса и иметь способность это сделать. Но это сейчас не так, и я не думаю, что этого не произойдет», — сказал Керри журналистам на саммите АТЭС на Бали. Госсекретарь также отметил, что так называемый финансовый shutdown в США, который длится уже пятый дней, является «кратковременным эпизодом».