ՆԱՏՕ-ն հուսով է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը շուտով կկարգավորվի: Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ափաթուրայը:
Անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի Հայաստանի ու Արցախի հասցեին հնչող մշտական սպառնալիքներին՝ Ափաթուրայն ասել է, որ ինչպես հայտնի է, ՆԱՏՕ-ն Ղարաբաղի հարցում որևէ դերակատարություն չունի, բայց սատարում է ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերին: «Մենք գործակցում ենք և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի հետ: Բոլոր հանդիպումներին շեշտում ենք ղարաբաղյան խնդրի բացարձակապես խաղաղ կարգավորման հարցը: Ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, միակը՝ փոխզիջումային, քաղաքական լուծումն է: Տարածաշրջանի բոլոր երկրները տնտեսական, քաղաքական մեծ օգուտներ կստանան այս հակամարտության կարգավորումից հետո»,- հավելել է Ափաթուրայը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ, ինչպես հայտնի է, մոտ ապագայում Մինսկի գործընթացի շրջանակում նախատեսվում է կազմակերպել Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը: «Հուսով ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն առաջիկայում կկարգավորվի»,- ասել է նա, գրում է Armenia Today-ը:
Ինչպես նշում է Panorama-ն, խոսելով Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի գործակցության մասին, Ափաթուրայը նշել է, որ Հայաստանը միջազգային անվտանգության ապահովման ակտիվ մասնակիցներից է, այդ թվում նաև խաղաղապահ առաքելությունների կազմում:
«ՆԱՏՕ-ն աջակցում է Հայաստանին պաշտպանական նոր համակարգի ստեղծման գործում, ՀՀ-ի ռազմական կրթության արդիականացմանը, որպեսզի այն համապատասխանի ամենաբարձր չափանիշներին»,- ասել է Ափաթուրայը: Նա նշել է, որ իրենք գործակցում են ՀՀ-ի հետ կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում, և որ ՆԱՏՕ-ի և Հայաստանի գործակցությունը հետագայում նույնպես շարունակվելու է:
Ըստ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչի, իրենց համար շատ հստակ է, որ ՀՀ-ն ՌԴ-ի հետռազմավարական գործընկերության մեջ է և դա մեր երկրի ինքնիշխան որոշումն է, սակայն Հայաստանը միշտ էլ բալանսավորված քաղաքականություն է վարել և ընդլայնել գործակցությունը նաև ՆԱՏՕ-ի հետ:
«Այստեղ «կամ-կամ» խնդիր չկա, կա «և-և» սկզբունք»,- ասել է նա:
Նա հավելել է նաև, որ ՆԱՏՕ-ն երբեք նպատակ չի ունեցել ընդլայնվել դեպի հետխորհրդային տարածք, սակայն դաշինքի դռները միշտ բաց են եղել ժողովրդավարական երկրների համար՝ սա քաղաքական սկզբունք է, որին իրենք հավատարիմ են:
Ինչպես հայտնում է News Armenia-ն, Ափաթուրայն ասել է, որ ՆԱՏՕ-ի դռները միշտ բաց են բոլոր եվրոպական ժողովրդավարական պետությունների համար: «Դա քաղաքական նախագիծ չէ՝ սկզբունք է, որին միշտ հավատարիմ ենք»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ՆԱՏՕ-ն հարգում է իր բոլոր գործընկերների ինքնիշխան ընտրությունը, որոնք մտադիր չեն անդամակցել ՆԱՏՕ-ին:

18 Октябрь 2013 - 11:35 AMT
НАТО надеется на скорейшее урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Об этом сегодня заявил специальный представитель генсека НАТО на Южном Кавказе и Центральной Азии Джеймс Аппатурай на встрече с журналистами в Ереване.
Касаясь вопроса о постоянно озвучиваемых с азербайджанской стороны угрозах в отношении Армении и Арцаха, Аппатурай отметил, что, как известно, НАТО не играет какой-либо роли в карабахском вопросе, однако, поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию конфликта. «Вы правильно заметили, что НАТО состоит в партнерских отношениях как с Арменией, так с Азербайджаном. В ходе наших встреч, как в Азербайджане, так и в Армении, мы всегда подчеркиваем ту важность, которую мы придаем исключительно мирному разрешению конфликта. И здесь и там мы передаем послание о том, что Карабахский конфликт не имеет военного решения. Карабахский конфликт может быть решен только переговорным путем и на основании взаимных уступок», – подчеркнул спецпредставитель. Аппатурай также добавил, что решение карабахского конфликта принесет как политическую, так и экономическую выгоду всем странам региона.
Аппатурай отметил, что, как известно, в ближайшем будущем в рамках Минского процесса планируется проведение встречи между президентами Армении и Азербайджана. «Мы надеемся на скорейшее урегулирование конфликта при содействии сопредседателей МГ ОБСЕ», – заключил он, передает Armenia Today.
Как сообщает Panorama.am, говоря о сотрудничестве Армении и НАТО, Джеймс Аппатурай отметил, что Армения является активным участником процессов, направленных на обеспечение международной безопасности, в том числе и в рамках миротворческих миссий.
«НАТО содействует Армении в деле создания новой оборонной системы, а также усовершенствования военного образования, чтобы оно соответствовало высшим требованиям», – подчеркнул он, добавив, что НАТО сотрудничает с Арменией в борьбе с коррупцией и это сотрудничество продолжится и в дальнейшем.
По словам Аппатурая, они очень четко представляют, что Армения развивает стратегическое партнерство с Россией и это суверенное решение Армении, однако РА всегда вела сбалансированную политику и расширяла сотрудничество и с НАТО. «Армения в рамках сбалансированной политики приняла решение установить политическое и военное сотрудничество также с НАТО. Здесь нет проблемы „или-или”, действует принцип „и-и”», – подчеркнул Аппатурай.
НАТО, по словам спецпредставителя, никогда не имел целью расширить влияние на постсоветсткое пространство, однако альянс всегда был открыт для демократических стран, поскольку это политический принцип и они остаются верны ему.
При этом, передает «Новости-Армения», Аппатурай подчеркнул, что двери НАТО всегда открыты для всех европейских демократических государств, которые хотят стать членами Североатлантического альянса. «Это не политический проект, это принцип, которого мы всегда придерживаемся», – сказал он. Вместе с тем Аппатурай добавил, что НАТО уважает суверенный выбор всех своих партнеров, которые не намерены становиться членами НАТО.