Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության հարցը հակամարտության կարգավորման գործընթացին երբեք չի անտեսվել ԵԱՀՄ ՄԽ համանախագահների կողմից: Այդ մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն՝ մեկնաբանելով ԵԱՀԿ ՄԽ նախկին համանախագահ Բերնար Ֆասիեի հայտարարությունն այն մասին, որ Ստեփանակերտը պետք է վերադառնա բանակցությունների սեղանի մոտ:
«Բերնար Ֆասիեն փորձառու դիվանագետ է ու ղարաբաղյան հակամարտության մեծ գիտակ, քանի որ երկար տարիներ եղել է ԵԱՀԿ համանախագահը, ուստի ես չեմ կարող թույլ տալ ինձ մեկնաբանել նրա խոսքերը: Կարող եմ միայն ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությունն այն հարցն է, որ չի անտեսվում համանախագահների կողմից և միշտ մտովի հաշվի առնվում է»,-հայտարարել է դեսպանը՝ հավելելով, որ ՄԽ-ն ամեն ինչ կանի գործընթացը տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար: Միևնույն ժամանակ նա հիշեցրել է, որ ՄԽ-ն միջնորդական առաքելություն է և առաջարկում է կողմերին կարգավորման տարբերակներ, իսկ վերջնական լուծումը վերապահվում է կողմերին: «Բանակցային գործընթացի մասնակից կողմերը երևի թե իրենք կորոշեն, թե երբ կլինի պատեհ առիթը, երբ ԼՂ-ն պիտի մասնակից դառնա բանակցային գործընթացին»,-ասել է դեսպանը:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանում ու Ադրբեջանում ընտրական գործընթացների ավարտվելուն հետ գուցե կբացվեն նոր հնարավորություններ և կարող են նոր առաջարկություններ արվել այդ գործընթացի շրջանակում: Դեսպանը նշել է, որ հակամարտության կարգավորումը անհրաժեշտություն է տարածաշրջանի համար, քանի որ խանգարում է նրա զարգացմանը, հայտնում է Armenia Today-ը:
Ինչպես հայտնում է Panorama.am-ը, Ֆրանսիայի դեպսանն ասել է նաև, որ Մաքսային միությանն անդամակցելն ինքնիշխան Հայաստանի ինքնիշխան որոշումն է, որը կայացվել է ելնելով նրա շահերից: «Մենք ընդունում ենք Հայաստանի որոշումը: Ես գիտեմ, որ Հայաստանի ղեկավարությունը ցանկություն է հայտնել շարունել աշխատանքը Եվրամիության տարբեր կառույցների հետ, որքանով որ դա չի հակասում ընդունած որոշմանը»,-ասել է դեսպանը:
Ըստ Անրի Ռենոյի, ԵՄ-ն շարունակելու է զարգացնել ու խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ բոլոր հնարավոր ոլորտներում: «Իշխանությունները ցանկանում են շարունակել աշխատանքը ԵՄ հետ բոլոր ոլորտներում ու ձևաչափերով: ԵՄ-ն չի փակել իր դռները, դրանք բաց են Հայաստանի համար: Հայաստանի անդամակցությունը ՄՄ-ին չի ենթադրում նաև այլ ոլորտներ՝ կառավարման, արդարադատության և այլն: Այդ ամենը Մաքսային միության անմիջական իրավասության շրջանակից դուրս է: Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ին, ապա դա քաղաքական կառույց է, իսկ Արևելյան գործընկերության ծրագիրը որպես նրա բաղկացուցիչ մաս նույնպես կշարունակի պահպանել իր քաղաքական շեշտադրումները»,-ասել է Ռենոն:
Անրի Ռենոն հավելել է, որ չունի տեղեկություն թե Հայաստանը ՄՄ-ին անդամակցելու որոշումը կայացրել է Ռուսաստանի ճնշման տակ:
Անդրադառնալով Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրինագծի ընդունմանը՝ դիվանագետը նշեց, որ նոր օրինագիծը դեռ չի ներկայացվել խորհրդարանի քննարկմանը, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
ԶԼՄ-ներում տարեսկզբից շրջանառվում է տեղեկությունը, որ նոր օրինագիծը ներկայացված է Ֆրանսիայի խորհրդարանի քննարկմանը: Օրինագիծը հիմնված է Եվրախորհրդարանի ընդունած «Ցեղասպանության ու ռազմական հանցագործությունների ժխտման քրեականացում» դրույթի վրա: Փաստաթղթով նախատեսվում է մինչև 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրո տուգանք Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար:
«Չեմ կարող նշել օրինագծի քննարկման հստակ ժամկեը, սակայն գիտեմ, որ այն դեռ չի ներկայացվել Ազգային ժողովի քննարկմանը»,-ասել է Ռենոն:
Նա հիշեցրել է նաև, որ Ֆրանսիայի Սենատը 2012 թ. սկզբին ընդունեց օրինագիծը, սակայն այն Սահմանադրական խորհրդում քննարկվելուց հետո ճանաչվեց որպես չհամապատասխանող երկրի Սահմանադրությանը:
Դիվանագետը նշեց, որ նախագահի հանձնարարությամբ մշակվում է նոր օրինագիծ, որտեղ հաշվի կառնվի Հայոց ցեղասպանության քրեականացման հարցը, հաշվի առնելով Սահմանադրական խորհրդի պահանջները: «Իշխանություններն աշխատում են այդ ուղղությամբ և համապատասխանեցնում են օրինագիծը Սահմանադրությանը»,-ասել է Ռենոն՝ հավելելով, որ ցանկացած նախաձեռնության դեպքում հանրությունը կիրազեկվի այդ մասին:
Սենատում ընդունվելուց մեկ ամիս անց Սահմանդրական խորհուրդը որոշեց, որ օրենքը հակասահմանադրական է, քանի որ խախտում է խոսքի ու արտահայտվելու ազատությունը»: Նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին հանձնարարեց նախարարների կաբինետին նախապատրաստել օրինագծի նոր տարբերակը: Նախընտրական շրջանում գործող նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարում էր, որ երկար չի ձգձգի օրինագծի ընդունման հարցը:

29 Октябрь 2013 - 10:06 AMT
Вопрос участия Нагорного Карабаха в процессе урегулирования конфликта никогда не игнорировался сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил посол Франции в Армении Анри Рено, комментируя заявление экс-сопредседателя МГ ОБСЕ Бернара Фасье о необходимости возвращения Степанакерта за стол переговоров.
«Бернар Фасье – опытный дипломат и большой знаток карабахского конфликта, поскольку долгие годы являлся сопредседателем ОБСЕ, поэтому я не могу себе позволить комментировать его слова. Могу лишь сказать, что участие Нагорного Карабаха – вопрос, который не игнорируется сопредседателями и всегда мысленно учитывается ими», – заявил посол, добавив, что МГ будет делать все, чтобы довести процесс до логического завершения. В то же время он напомнил, что МГ – посредническая миссия и предлагает сторонам варианты урегулирования, а окончательное решение за сторонами. В этой связи, стороны конфликта сами должны решить, на каком этапе целесообразно вовлечение Арцаха в процесс урегулирования.
Он также отметил, что ввиду завершения электоральных процессов в Армении и Азербайджане откроются новые возможности и могут быть выдвинуты новые предложения в рамках данного процесса. Посол подчеркнул, что урегулирование конфликта стало необходимостью для всего региона, поскольку препятствует его развитию, передает Armenia Today.
Как сообщает Panorama.am, французский дипломат также отметил, что решение о вступлении в Таможенный союз является суверенным решением суверенной Армении, которое было принято с учетом ее интересов. «Мы признаем решение Армении. Вместе с тем, я знаю, что высшее руководство Армении выразило желание продолжить отношения с самыми различными инстанциями Евросоюза, настолько, насколько это соответствует принятому ею решению», – подчеркнул посол.
По словам Анри Рено, ЕС продолжит развивать и углублять отношения с Арменией во всех возможных сегментах. «Власти выражают желание продолжить партнерство с ЕС во всех сфераз и форматах. ЕС не закрывал свои двери, они открыты перед Арменией. Вступление Армении в Таможенный союз не предполагает и другие сферы – сферу управления, систему правосудия и т.д. Все это не входит в непосредственную компетенцию Таможенного союза. Что касается ЕС, то это политическая структура, а программа „Восточное партнерство”, как его составная часть, также продолжит сохранять свои политические акцентировки», – отметил Рено.
Анри Рено добавил, что не владеет информацией о том, что Армения приняла решение о вступлении в Таможенный союз под давлением России.
3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС. Вместе с тем, руководство Армении продолжает заявлять, что Ереван нацелен на углубление сотрудничества и продолжение отношений с ЕС, не противоречащих членству в Таможенном союзе.
Говоря о процессе принятия во Франции закона о криминализации отрицания Геноцида армян, дипломат отметил, что новый законопроект по этому вопросу пока не представлен на рассмотрение парламента Франции, передает «Новости-Армения».
В СМИ еще с начала года муссируется информация о том, что новый законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян представлен на рассмотрение французского парламента. Законопроект основан на принятой Европарламентом статье «Криминализация отрицания геноцида и военных преступлений». Документом предусматривается наказание в виде лишения свободы сроком до года и штраф в 45 тысяч евро за отрицание геноцида армян.
«Не могу назвать четких сроков рассмотрения законопроекта, но знаю одно, что он пока не представлен на рассмотрение Национального Собрания Франции», – сказал Рено.
Он также напомнил, что Сенат Франции в начале 2012 года принял законопроект, однако он после обсуждения на Конституционном Совете был признан не соответствующим Конституции страны.
Дипломат отметил, что по поручению президента разрабатывается новый проект закона, в котором будет учтен вопрос криминализации отрицания Геноцида армян с учетом требований Конституционного совета. «Власти работают в этом направлении и приводят законопроект в соответствие с Конституцией», – сказал Рено, добавив, что при появлении любой инициативы общественность будет проинформирована.
В конце января 2012 года Сенат Франции принял законопроект об уголовном наказании за отрицание признанных законом геноцидов, в том числе геноцида армян в Османской империи. Документ предусматривал наказание в виде года тюремного заключения и штрафа в размере 45 тысяч евро за отрицание геноцида.
Месяц спустя Конституционный совет посчитал этот закон неконституционным, поскольку он "покушается на свободу слова и коммуникации". Тогда же бывший президент Франции Николя Саркози поручил кабинету министров подготовить для рассмотрения парламента новый текст закона. В предвыборный период нынешний президент Франсуа Олланд заявлял, что не будет долго тянуть с новым законопроектом.