«Շինծու աղբյուրների հիմար հաղորդագրությունները մեկնաբանությունների կարիք չունեն»,-հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը՝ անդրադառնալով Today's Zaman-ի հրապարակմանը:
Թերթը դիվանագիտական աղբյուրների վրա հղումով հայտնել էր, որ Թուրքիան դիմել է աջակցության համար Շվեյցարիային, որն, ըստ Անկարայի, պետք է օգնի կարգավորել ղարաբաղյան հակամարտությունը, այդպիսով ճանապարհ բացելով Անկարայի ու Երևանի դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման համար: Ինչպես հայտնում է թուրքական Today's Zaman-ը, դիվանագիտական աղբյուրների վրա հղումով, հոկտեմբերի կեսին Շվեյցարիա կատարած այցի ժամանակ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է շվեյցարացի պաշտոնյաներին, թե Թուրքիան պատրաստ է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ:
Ընդ որում թուրք նախարարը նշել է, որ շվեյցարացի պաշտոնյաները դրական են արձագանքել Դավութօղլուի առաջարկին: Դավութօղլուն այցի ժամանակ նաև նշել է, որ հարաբերությունները Հայաստանի հետ մեծ նշանակություն ունեն Թուրքիայի համար՝ ակնարկելով, թե Թուրքիան ամենամոտ ապագայում կշարունակի աշխատել իր հարևանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ: Ըստ Թուրքիայի ԱԳՆ-ում աղբյուրների, Թուրքիան, մասնավորապես, մտադիր է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ մինչև 2015 թվականը, այսինքն մինչ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը:
Թերթը մեջբերել է «բարձրաստիճան մի թուրք պաշտոնյայի» մեկնաբանությունը», որը հայտարարել է, թե «Թուրքիան փակել է իր սահմանը Հայաստանի հետ ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի, այլ հարևան շրջանների պատճառով»: Ըստ թերթի աղբյուրի, Ադրբեջանը հայտարարել է, որ չի առարկի սահմանի բացման դեմ, եթե Երևանը «ազատի» յոթ մերձակա շրջաններից առնվազն 5-ը: «Երևանը նույնպես հայտարարել է, որ պատրաստ է հեռանալ հինգ շրջաններից»,-ամփոփում է պարբերականը:
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունները ստորագրվել են 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին: Սակայն վավերացման գործընթացը դադարեցվեց Թուրքիայի ոչ կառուցողական դիրքորոշման պատճառով, որը նախապայմաններ առաջ քաշեց: Մասնավորապես, Թուրքիան պահանջում էր Հայաստանից Ադրբեջանին հանձնել ազատագրված տարածքներն ու հրաժարվել Անկարային ուղղված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջից:

12 Ноябрь 2013 - 12:16 AMT
“Идиотские информации надуманных источников в комментариях не нуждаются”, – заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян, говоря о публикации в турецкой газете Today's Zaman.
Газета со ссылкой на дипломатические источники сообщила, что Турция обратилась за поддержкой к Швейцарии, которая, по мнению Анкары, должна помочь разрешить карабахский конфликт, открыв, таким образом, путь для восстановления отношений Анкары с Ереваном. Во время визита в Швейцарию в середине октября, министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу заявил швейцарским официальным лицам, что Турция готова к нормализации отношений с Арменией.
При этом турецкий министр дал понять, что Ереван "должен сначала освободить оккупированные", то есть на самом деле, освобожденные территории. По мнению Давутоглу, в случае если Швейцарии удастся убедить Ереван передать освобожденные территории Азербайджану, Анкара откроет границу с Арменией. По сообщению издания, швейцарские чиновники положительно отреагировали на предложение Давутоглу. Давутоглу в ходе визита также указал, что отношения с Арменией имеют большое значение для Турции, а также намекнул, что Турция в самое ближайшее время продолжит работу по нормализации отношений со своим соседом. По словам источников в турецком МИД, Турция, в частности, намерена нормализовать отношения с Арменией до 2015 года, то есть до даты столетия Геноцида армян 1915 года. Газета приводит также комментарий неназванного «высокопоставленного турецкого чиновника», который заявил, «Турция закрыла свои границы с Арменией не из-за Нагорного Карабаха, а из-за соседних районов». По словам источника газеты, Азербайджан заявил, что не будет возражать против открытия Турцией границы с Арменией, если Ереван “освободит”, как минимум, пять из семи прилегающих регионов. «Ереван также заявил, что готов покинуть пять районов», – резюмирует источник издания.
Протоколы о нормализации отношений между Арменией и Турцией были подписаны 10 октября 2009 года в Цюрихе. Однако процесс ратификации протоколов в парламентах двух стран был остановлен в связи с неконструктивной позицией Турции, выдвигающей предусловия. В частности, Турция требовала от Армении передать Азербайджану освобожденные территории и отказаться от адресованных Анкаре требований признать Геноцид армян.