Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը կկայանա նոյեմբերի 19-ին՝ Վիեննայում կամ Ցյուրիխում, սեփական աղբյուրներին հղումով գրում է «Հրապարակ» թերթը:
«Հանդիպումից սպասումները մեծ չեն, ըստ փորձագետների` այն հանդիպում է հանդիպման համար: Ամերիկյան կողմը ցանկանում է արձանագրել, որ բանակցային գործընթացը փակուղում չէ, այն իրենց վերահսկողության տակ է, միաժամանակ փորձում է զսպել Ռուսաստանի` Ղարաբաղի նկատմամբ օս-աբխազական սցենար կիրառելու հնարավորությունը»,- գրում է թերթը՝ եզրափակելով, որ հայկական կողմը հանդիպմանը պնդելու է Ղարաբաղը բանակցային սեղանի շուրջ վերադարձնելու թեզը:
Անցած շաբաթ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջան այցելության արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց նոյեմբերին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման վերաբերյալ:
Երևանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ժակ Ֆորը և Ջեյմս Ուորլիքը հանդիպումներ ունեցան ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ, ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանի հետ:
Միջնորդների հետ հանդիպմանը Էդվարդ Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց Բաքվից հնչող բանակցային գործընթացի էությունն ու բնույթը խեղաթյուրող շարունակական հայտարարությունների և վերջերս ադրբեջանական կողմից հրադադարի հաճախակի խախտումների վրա՝ ընդգծելով, որ դրանք վնասում են խաղաղ գործընթացի առաջ մղմանը: «Մեր կարծիքով, ժամանակն է բարձր մակարդակի հանդիպում կազմակերպել, հստակեցնելու համար դիրքորոշումներն ու որոշելու համար ինչպես աշխատել առաջիկայում»,-հայտարարել է ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը՝ մեկնաբանելով երկու երկրների նախագահների հնարավոր հանդիպումը:

13 Ноябрь 2013 - 08:27 AMT
Встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева состоится 19 ноября в Вене или в Цюрихе, пишет газета «Грапарак» со ссылкой на свои источники.
«Ожидания от встречи невелики. По мнению экспертов, это встреча ради встречи. Американская сторона хочет зафиксировать, что переговорный процесс не в тупике, он под их контролем, в то же время пытается удержать Россию от применения осетино-абхазского сценария», – говорится в публикации. В ходе ожидаемой встречи армянская сторона будет настаивать на возвращении Карабаха за стол переговоров.
По итогам состоявшегося на прошлой неделе визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион была достигнута договоренность о проведении в ноябре встречи президентов Армении и Азербайджана по вопросу решения карабахской проблемы.
В Ереване Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США) и Жак Фор (Франция) встретились с президентом Армении Сержем Саргсяном, главой МИД РА Эдвардом Налбандяном и депутатом парламента Армении от партии «Процветающая Армения», экс-главой МИД РА Варданом Осканяном.
На встрече с посредниками Эдвард Налбандян обратил внимание сопредседателей на звучащие со стороны Баку непрерывные заявления, искажающие природу и сущность переговорного процесса, и частые случаи нарушения режима прекращения огня. Глава МИД Армении подчеркнул, что подобные действия наносят ущерб продвижению мирного процесса.
"По-нашему мнению, настало время провести встречу на высоком уровне, чтобы уточнить позиции и определиться, как работать дальше", – заявил российский сопредседатель Игорь Попов, комментируя возможность проведения встречи президентов двух стран.