Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 28-ին երկօրյա աշխատանքային այցով կմեկնի Լիտվայի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Վիլնյուսում կայանալիք Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) և ԵԺԿ Արևելյան գործընկերության պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովներին:
Ինչպես հայտնում են նախագահի մամուլի ծառայությունից, այցի շրջանակում Վիլնյուսում նախատեսվում են նաև Հանրապետության նախագահի երկկողմ ձևաչափով հանդիպումներ:
Վիլնյուսում նոյեմբերի 28-29-ին Արևելյան գործընկերության երրորդ գագաթնաժողովն է, որին մասնակցելու են Հայաստանը, Ադրբեջանը Վրաստանը, Բելառուսը, Ուկրաինան ու Մոլդովան։ Ըստ Եվրահանձնաժողովի մամուլի հաղորդագրության, Հայաստանը գագաթնաժողովում ներկայացնելու է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ադրբեջանը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը, Վրաստանը՝ նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին, Ուկրաինան՝ նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը, Մոլդովան՝ վարչապետ Յուրի Լյանկեն ու Բելառուսը՝ արտգործնախարար Վլադիմիր Մակեյը։
Գագաթնաժողովին մասնակցելու են ԵԽ նախագահ Մարտին Շուլցը, ԵՄ արտաքին քաղաքական հարցերով հանձնակատար Քեթրին Էշթոնն ու ԵՄ Ընդլայնման և հարևանության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլլեն։
«Ժողովուրդ»-ը նոյեմբերի 26-ի իրհամարում՝ հղում անելով իր աղբյուրներին, գրել է, թե Սերժ Սարգսյանը մտադիր չէ մասնակցել գագաթնաժողովին:
«Աղբյուրների պնդմամբ՝ հայկական պատվիրակությունը գլխավորելու է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, և Վիլնյուսում նախատեսված է ստորագրել 3-էջանոց հայտարարություն, որտեղ կողմերն արձանագրելու են, որ այս տարիների ընթացքում շատ բան է արվել ՀՀ-ում, և ՀՀ-ի առաջ դեպի Եվրոպա դռները փակված չեն»,- գրել էր թերթը: Իր հերթին «Հայկական ժամանակը» հիշեցնում էր, որ գագաթնաժողովին Հայաստանի մասնակցության մակարդակն ու ԵՄ-ի հետ ստորագրվելիք փաստաթղթի բովանդակությունը դեռ պարզ չեն
Թերթի դիվանագիտական աղբյուրը պատմել էր, թե փաստաթղթի նախագիծը, որ Հայաստանը ներկայացրել է ԵՄ-ին ու ցանկություն հայտնել վիլնյուսյան գագաթնաժողովին ստորագրել, չի արժանանում ԵՄ անդամ որոշ երկրների հավանությանը։
Բանակցությունները մինչև օրս շարունակվում են, ու դրանց արդյունքներից է կախված՝ Սերժ Սարգսյանը կմեկնի Վիլնյուս, թե ոչ։ Հայկական կողմը հակված չէ զիջումների գնալուն ու ձևակերպումները փոխելուն։

President Serzh Sargsyan will leave for a working visit to Lithuania November 28 to attend the Eastern Partnership summit. In Vilnius, President Sargsyan will take part in the meeting of the leaders of the European Peoples’ Party and Eastern partnership countries.
Bilateral meetings will be on the Armenian leader's visit agenda, presidential press service reported.
At the November 28-29 Eastern Partnership summit in Vilnius, Armenia will be represented by President Sargsyan, according to the European Commission website.
However, as Zhoghovurd daily reported earlier, citing own sources, President Sargsyan has no intention to attend the summit, with Foreign Minister Edward Nalbandian to head Armenian delegation at the event. Also, sources say, the official will sign a 3-page document, to confirm that Europe hasn’t closed the door on Armenia.
According to Haykakan Zhamanak daily, the level of Armenia’s participation in the summit hasn’t yet been determined, nor were contents of the document approved by all EU states.
Sargsyan’s attendance depends on the result of negotiations. According to the paper, Armenia has no intention to make concessions or change the wording of the document. Supposedly, the wording concerns either the Russia-led Customs Union or the Nagorno Karabakh conflict.
However, during a September 3 meeting with Russian President Vladimir Putin, Armenian leader Sargsyan said Armenia is ready to join Customs Union, with further plans to be involved in formation of the Eurasian Economic Union. Mr. Putin supported the initiative, vowing procedural assistance to Armenia.
However, Armenian leadership continues expressing intention to expand ties with the EU, which won't contradict Armenia's CU membership.