Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով դեկտեմբերի 2-ին պետական այցով Հայաստան կժամանի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Այցի շրջանակում նա կհանդիպի ՀՀ նախագահին: Նախագահներ Սարգսյանն ու Պուտինը Գյումրիում ու Երևանում կմասնակցեն մի շարք միջոցառումների, այդ թվում՝ հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովին, կայցելեն Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայան: Երևանում երկկողմ բանակցություններ կլինեն: Կողմերը կքննարկեն նախագահ Սարգսյանի՝ սեպտեմբերի 3-ին ՌԴ այցին ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, կխոսեն նաև Մաքսային միությանն ու Միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի միանալու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներից և հետագա քայլերից: Կստորագրվեն երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանն ու գործակցության խորացմանն ուղղված մի շարք փաստաթղթեր:
ՌԴ նախագահի հայաստանյան այցի արդյունքները կամփոփվեն զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ նախագահներ Սարգսյանի և Պուտինի հանդիպմանը:
Սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության էր ենթարկվել եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարել էին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում նոյեմբերին ՎիլնյուսումԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթնաժողովում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը:
Հոկտեմբերի 24-ին Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական գոտուն Հայաստանի միանալու որոշման նախագիծը հաստատվել էր Մինսկում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին, որին մասնակցել էր նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նիստին ներկա էին նաև Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ուկրաինայի նախագահները: Նոյեմբերի 6-ին Երևանում «Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) և Հայաստանի միջև փոխգործակցության խորացման մասին հուշագիր» է ստորագրվել: Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի կազմակերպման հիմնարար փաստաթուղթը ստորագրել են ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն և ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:

Пресс-служба президента Армении сообщила некоторые детали намеченного на 2-ое декабря государственного визита президента России Владимира Путина в Ереван. В частности, в рамках визита состоится встреча президентов Армении, позже Серж Саргсян и Владимир Путин в городе Гюмри и в Ереване примут участие в ряде мероприятий, в том числе в армяно-российском межрегиональном форуме, а также посетят дислоцированную в Гюмри 102-ю российскую военную базу.
В Ереване в президентской резиденции состоятся двусторонние переговоры. Стороны обсудят ход выполнения договоренностей, достигнутых во время визита Сержа Саргсяна в Российскую Федерацию 3-го сентября, а также состоится обмен мнениями о нынешнем этапе и дальнейших шагах по присоединению Армении к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству. Будет подписан ряд документов, направленных на укрепление двусторонних отношений и углубление сотрудничества.
Итоги визита президента РФ в Армению будут подведены во время встречи президентов Сержа Саргсяна и Владимира Путина с представителями средств массовой информации.
3 сентября на встрече с Владимиром Путиным Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Владимир Путин эту инициативу поддержал и выразил готовность содействовать в данном процессе. Он также добавил, что РЖД может вложить около 15 миллиардов рублей в развитие железнодорожной сети в Армении.
Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.