ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, նոյեմբերի 24-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 200 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 700 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի համարժեք պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդի ակտիվությունը կասեցվել է: «Ադրբեջանցիները հայ-ադրբեջանական սահմանի տարբեր հատվածներում սադրանքների են գնացել՝ ակտիվ կրակահերթեր արձակելով հայկական դիրքերի ուղղությամբ: ՀՀ ԶՈՒ առաջնային զորքերի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդը լռեցվել է»,- նախօրեին Panorama.am-ին է հայտնել պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերով, հակառակորդը առավել ակտիվ է եղել հատկապես նոյեմբերի 28-ի ցերեկը և գիշերը 03.00-ի կողմերը: «Հակառակորդի ակտիվությունը կասեցվել է, հայկական կողմը զոհեր ու վիրավորներ չունի»,- հավելեց նա:
Ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի, 2012թ. ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 14.000 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տեսակի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 68.700 կրակոց:
Պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ Ադրբեջանը Հայաստանի և ԼՂՀ-ի Զինված ուժերի հետ շփման գծում 2012 թվականի դեկտեմբերին հրադադարի ռեժիմը խախտվել է 914 անգամ: Ադրբեջանն այդ ընթացքում 170 անգամ կիրառել է դիպուկահար զենք, շուրջ 6 անգամ՝ խոշոր տրամաչափի դիպուկահար զենք:
Նոյեմբերին Ադրբեջանը հրադադարի ռեժիմը խախտել է շուրջ 1000 անգամ: Ադրբեջանն այդ ընթացքում 210 անգամ կիրառել է դիպուկահար զենք, շուրջ 10 անգամ՝ խոշոր տրամաչափի զենք, մեկ անգամ՝ РПГ-7:
Հոկտեմբերին հրադադարի ռեժիմը խախտել է շուրջ 1050 անգամ, սեպտեմբերին՝ 1185 անգամ, օգոստոսին՝ 1161 անգամ, հուլիսին՝ ավելի քան 1300 անգամ, հունիսին՝ 3750 անգամ, մայիսին՝ 1300 անգամ:
Հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման ինտենսիվություն հատկապես նկատվել է պետական նշանակության միջոցառումների և տոն օրերի ժամանակ ու դրանց նախորդած շրջանում:

200 ceasefire violations by the Azeri armed forces were reported at the line of contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan from Nov 24-30.
Azerbaijan fired over 700 shots from various caliber weapons towards Karabakh positions, NKR defense army’s press service said. The defense army continued with their military duty in line with ceasefire principles, taking necessary measures to protect the frontline.
As Panorama.am said earlier quoting Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan, “over the last week Azeri side initiated a number of provocations, shelling Armenia’s positions at the border with the country. Azeris were most active on the night of November 28. The attack, however, was suppressed with no casualties reported on Armenian side.”
Over 14000 ceasefire violations by Azeri armed forces were reported at the contact line in 2012.
Azerbaijan fired over 68700 shots from various caliber weapons towards Karabakh positions, with intensified instances of ceasefire violations reported during state holidays and special events.
914 ceasefire violations were registered in December 2012 when Azerbaijan fired over 170 shots from sniper weapons, with 6 shots fired from large-caliber sniper weapons.
About 1000 ceasefire violations by Azerbaijan were reported in November, with 210 shots fired from sniper weapons.
The number of ceasefire violations by Azeris in October totaled 1050, in September – 1185, in August – 1161 and over 1300 and 3750 in July and June respectively.