Պետական այցով Հայաստան է ժամանել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: ՌԴ նախագահի ինքնաթիռը հաշված րոպեներ առաջ վայրէջք է կատարել Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանում: Վլադիմիր Պուտինին դիմավորել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու այլ պաշտոնյաներ:
Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը Գյումրիում և Երևանում կմասնակցեն մի շարք միջոցառումների, այդ թվում հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովին, ինչպես նաև կայցելեն Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայան:
Երևանում նախագահի նստավայրում տեղի կունենան երկկողմանի բանակցություններ: Կողմերը կքննարկեն Սերժ Սարգսյանի սեպտեմբերի 3-ին ՌԴ կատարած այցի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ընթացքը, կարծիքներ կփոխանակվեն ընթացիկ փուլի ու Մաքսային միությանն ու Միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի միանալուն առնչվող հարցեր: Կստորագրվեն մի շարք փաստաթղթեր, ուղղված երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանն ու համագործակցության խորացմանը:
Այցի արդյունքները կամփոփվեն Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
Ինչպես հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը, Հայաստան ՌԴ նախագահի այցի շեմին որոշ երևանյան փողոցներում հայտնվեցին հակառուսական պաստառներ: Ըստ լուսանկարների, որ օգտատերերը զետեղել են Facebook-ում, գիշերը մայրաքաղաի վերգետնյա անցումներից շատերի վրա անհայտ մարդիկ պաստառներ են կախել հակառուսական կարգախոսներով՝ դրանով իրենց դժգոհությունը հայտնելով Պուտինի այցի և ՄՄ-ին անդամակցելու մտադրության դեմ:
Ցանցում տարածված հոլովակներից մեկում երևում է, թե ինչպես են ոստիկանները ձերբակալում ակտիվիստներից մեկին և տանում են ոստիկանության մեքենայով:
Ավելի վաղ, ինչպես հայտնել է «Նովոստի-Արմենիա» գործակալությունը, մի շարք կուսակցություններ ու հսարակական կազմակերպություններ, որոնք դեմ են Հայաստանի անդամակցությանը Մաքսային միությանը, հայտարարել էին, որ մտադիր են դեկտեմբերի 2-ին բողոքի ակցիա կազմակերպել Երևանի կենտրոնում:
Ցուցարարները հավաքվել են Ազատության հրապարակում, որտեղից երթով գնում են Հյուսիսային պողոտա-Հանրապետության հրապարակ-Մաշտոցի պողոտա-Բաղրամյան փողոց-նախագահի նստավայր երթուղով:
Նախաձեռնող խմբում են «Ազատ դեմոկրատներ», «Ժառանգություն», «Ազգային ինքնորոշում» միավորում» և «Հայազան» կուսակցությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև «Ասպարեզ» լրագրողական ակումբի» ներկայացուցիչները:
Այսօր, դեկտեմբերի 2-ին վաղ առավոտյան Երևանի կենտրոնում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ բացվեց «Միասնական խաչ» հայ-ռուսական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշարձանը, հայտնում է mir24.tv-ն:
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներ Տիգրան Սարգյանն ու ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը: 4,5 մ բարձրությամբ «Միասնական խաչ» հուշարձանը սպիտակ գրանիտից է, այն պատկերում է երկու կանանց, որոնք մարմնավորում են հայ և ռուս ժողովրդներին, որոնք գլուխ են խոնարհել միասնական հավատի խաչի առաջ:

В Армению с государственным визитом прибыл президент России Владимир Путин. Самолет главы российского государства считанные минуты назад совершил посадку в аэропорту “Ширак” в армянском городе Гюмри. Владимира Путина встретили президент Армении Серж Саргсян и другие официальные лица.
Серж Саргсян и Владимир Путин в Гюмри и в Ереване примут участие в ряде мероприятий, в том числе в армяно-российском межрегиональном форуме, а также посетят дислоцированную в Гюмри 102-ю российскую военную базу.
В Ереване в президентской резиденции состоятся двусторонние переговоры. Стороны обсудят ход выполнения договоренностей, достигнутых во время визита Сержа Саргсяна в Российскую Федерацию 3-го сентября, а также состоится обмен мнениями о нынешнем этапе и дальнейших шагах по присоединению Армении к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству. Будет подписан ряд документов, направленных на укрепление двусторонних отношений и углубление сотрудничества.
Итоги визита президента РФ в Армению будут подведены во время встречи президентов Сержа Саргсяна и Владимира Путина с представителями средств массовой информации.
Как сообщает армянская служба Радио Свобода, в преддверии визита президента России в Армению, на некоторых ереванских улицах появились антироссийские плакаты. Согласно фотографиям, размещенным пользователями в социальной сети Facebook, ночью на многих наземных переходах столицы неизвестные лица развесили плакаты с антироссийскими лозунгами, выражая тем самым свое недовольство визитом Путина в Армению и намерением страны вступить в Таможенный Союз.
На одном из распространенных в сети роликов, видно, как сотрудники полиции задерживают активистов и инициаторов распространения плакатов, а затем сажают их в полицейские машины для доставки в Центральное управление полиции.
Ранее, как сообщало агентство "Новости-Армения", ряд партий и общественных организаций, выступающих против вступления Армении в Таможенный союз, заявили о намерении провести 2 декабря в центре Ереване акцию протеста, приуроченную к визиту Владимира Путина.
Протестующие уже собрались Площади Свободы, откуда шествием направляются по маршруту Северный проспект – Площадь Республики – проспект Маштоца – проспект Баграмяна – президентская администрация.
В инициативную группу входят представители партий «Свободные демократы», «Наследие», «Объединение «Национальное самоопределение» и «Айазн», а также представители «Клуба журналистов Аспарез», Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, «Гражданской национальной инициативы» и других общественных организаций.
Сегодня, 2 декабря, рано утром в центре Еревана с участием президента Сержа Саргсяна был открыт памятник армяно-российской дружбе под названием «Объединенный крест», передает mir24.tv.
Торжественную церемонию провели сопредседатели армяно-российской межправительственной комиссии премьер-министр Армении Тигран Саркисян и министр транспорта России Максим Соколов. Памятник «Единый крест» высотой 4,5 метров выполнен из серо-белого гранита, он представляет двух женщин, олицетворяющих армянский и российский народы, которые склонили головы перед символом единой веры крестом.