Դեկտեմբերի 2-ին համատեղ մամուլի ասուլիսում Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինն ամփոփեցին ՌԴ ղեկավարի Հայաստան պաշտոնական այցի արդյունքները։ Մամուլի ասուլիսից առաջ կողմերը 12 համաձայնագիր ստորագրեցին, այդ թվում՝ Հայաստանին ռուսական գազի մատակարարման, կառավարության կողմից «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին փոխհատուցում տրամադրելու, «ՀայՌուսգազարդ»-ի բաժնետոմսերի առուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների, միջուկային անվտանգության մասին համաձայնագրեր, ինչպես նաև ստորագրվեց 2014-2018-ին Հայաստանի բնական գազ ներմուծելու մասին «ՀայՌուսգազարդ»-ի ու «Գազպրոմ էքսպորտ» ԲԲԸ-ի միջև գործարքը։ Ավելի ուշ ՌԴ ղեկավարը նկատեց, որ Հայաստանի համար ռուսական գազի գինը կկազմի 189 ԱՄՆ դոլար հազար կուբամետրի դիմաց, ինչպես նաև Ռուսաստանը մինչև Հայաստանի Մաքսային միություն մտնելը մի շարք արտոնություններ կտա երկրին։ Մասնավորապես, ռուսական կողմը կնվազեցնի Հայաստանի համար նավթի ու նավթամթերքի դիմաց արտահանման տուրքերն 30 տոկոսի չափով։
Ինչպես մամուլի ասուլիսին նշեց Սերժ Սարգսյանը, այս շաբաթ Հայաստանի խորհրդարանը կվավերացնի ամռանը ստորագրված Ռազմատեխնիկական գործակցության զարգացման մասին պայմանագիրը, որը Ռուսաստանի պաշտպանական ձեռնարկություններում սպառազինության և ռազմատեխնիկայի ներքին գներով ձեռքբերման հնարավորություններ կընձեռի: Դրանից հետո երկկողմ կամ ՀԱՊԿ ձևաչափով այլևս ոչ մի փաստաթուղթ չի մնա, որը վավերացված չլինի հայկական կողմից: Երկրի ղեկավարի խոսքով, նա ծանոթացրել է Վլադիմիր Պուտինին Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն ու Միասնական տնտեսական գոտուն անդակամցելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։ Իր հերթին ՌԴ նախագահը նշեց, որ Ռուսաստանը պատրաստ է հետագայում էլ աջակցել Հայաստանին ՄՄ-ին անդամակցելու գործընթացների հարցում։ Նրա խոսքով, այժմ նախագծվում է «ճանապարհային քարտեզը», որը կհարմարեցնի ՀՀ Սահմանադրությունը ՄՄ ու Միասնական տնտեսական գոտին կանոնակարգող իրավական համակարգին։
Ինչպես նշեց Հայաստանի նախագահը, իր ռուս գործընկերոջ հետ բանակցությունների արդյունքում համաձայնության են եկել համատեղ ջանքերով շարունակել առևտրի և Հայաստանում ռուսաստանյան ներդրումների կայուն ավելացման, համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման, գիտատեխնիկական գործակցության խորացման ուղղությամբ աշխատանքները: Բացի այդ, առաջնահերթ ուշադրություն է դարձվելու ատոմային էներգետիկային, տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման հարցերին: Իսկ ինչ վերաբերում է ատոմային էներգետիկայի ոլորտին, ապա ՌԴ նախագահի խոսքով՝ «պլաններում է երկարացնել ՀԱԷԿ-ի օգտագործման ժամկետները»։ Նա նաև հիշեցրեց, որ այսօր ՀՀ նախագահի հետ մասնակցել է «Հրազդանի ՋԷԿ»-ի հիգերորդ էներգաբլոկի գործարկմանը, որը «կնպաստի Հայաստանի էներգաանվտանգության ամրապնդմանը»։
Վլադիմիր Պուտինը նաև նշեց, որ Երևանում կողմերը պայմանավորվել են «համատեղ նախաձեռնություններով առջնահերթ աջակցել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին»։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության հարցին, նախագահ Սարգսյանը նշեց, որ Հայաստանը ողջունում է Ժնևում Իրանի միջուկայի զենքի շուրջ հասած համաձայնությունը։ Նրա խոսքով, դա կարևոր հարց է, որը կնպաստի տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ամրապնդմանը։
Սերժ Սարգսյանը նաև տեղեկացրեց, որ բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվել են Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև միջպետական նախագահական խորհրդի ստեղծման մասին․ «Մեր աշխատակազմերին հանձնարարեցինք մշակել Խորհրդի աշխատանքները կարգավորող անհրաժեշտ փաստաթղթերի նախագծերը և ներկայացնել դրանք ստորագրման մեր հաջորդ հանդիպման ընթացքում»,- նշեց նախագահը:
Կողմերը չեն շրջանցել նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը։ Մասնավորապես, Վլադիմիր Պուտինը նշեց, որ Ռուսաստանը ողջունում է նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների միջև բանակցությունների վերականգնումը։ Նրա խոսքով, լինելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկիր, Ռուսաստանը կշարունակի աջակցել խնդրի լուծմանը բացառապես քաղաքական միջոցներով։
Իր հերթին ՀՀ նախագահը նշեց, որ քննարկել է ղարաբաղյան հակամարտությունն իր ռուս գործընկերոջ հետ։ Նրա խոսքով, կողմերը հաստատել են միայն խաղաղ միջոցներով այն կարգավորելու հակվածությունը` «մեկ ամբողջականություն կազմող ՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի ու տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա»,- ասաց նախագահը շնորհակալություն հայտնելով Ռուսաստանին Մինսկի խմբի շրջանակում գործադրվող ջանքերի համար։
ՌԴ նախագահը՝ պատասխանելով Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ագրեսիայի դեպքում Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին հարցին, ասաց, որ անգամ տեսականորեն նման տարբերակ քննարկելն անարդյունավետ է, քանի որ ստեղծվում է պատերազմին պատրաստվելու տրամադրություն․ «Ինչքան հաճախ կրկնենք նման բառեր, այնքան քիչ հավանական կլինի խնդրի խաղաղ կարգավորումը»։ Նրա խոսքով, ցանկանում է, որ Ռուսաստանի սահմանին այդքան մոտ գտնվող տարածաշրջանում երբեք արյուն չթափվի՝ ոչ հայի, ոչ ադրբեջանցու․
«Հույսներս դնում ենք պարզ բանականության ու խնդիրը լուծելու երկկող ցանկության վրա»,- ասաց Պուտինը՝ հավելելով, թե անհրաժեշտ է հասնել, որ բոլոր խնդրահարույց հարցերը լուծվեն քաղաքադիվանագիտական ճանապարհով։

Сегодня, 2 декабря, совместной пресс-конференцией президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина были подведены итоги государственного визита главы российского государства в Армению. До пресс-конференции армянская и российская стороны подписали 12 соглашений. Среди прочего, были подписаны соглашение о формировании цены на поставки российского газа Армении, о передаче оставшихся 20% уставного капитала ЗАО «АрмРосгазпром» российскому ОАО «Газпром», также было подписано соглашение о предоставлении российской стороной компенсации ЗАО «АрмРосгазпром», о сотрудничестве в сфере ядерной безопасности, контракт между ОАО "Газпром экспорт" и "АрмРосгазпромом" о поставках Армении в 2014-2018 годах до 2,5 миллиарда кубометров газа в год. Как заявил позже президент России Владимир Путин, цена за российский газ для Армении составит $189 за тысячу кубометров, также Россия применит ряд льгот для Армении до ее вступления в Таможенный союз. В частности, российская сторона отменит для Армении экспортную пошлину в размере 30% на энергоресурсы.
Как заявил на пресс-конференции после подписания документов президент Армении Серж Саргсян, на этой неделе парламент Армении ратифицирует договор о развитии военно-технического сотрудничества с Россией, согласно которому Армения сможет закупать российскую военную технику и вооружение по внутренним ценам. Это соглашение станет последним подлежащим ратификации армянской стороной договором в рамках ОДКБ. По словам Сержа Саргсяна, он проинформировал Владимира Путина о шагах по вступлению Армении в Таможенный союз и Единое экономическое пространство. В свою очередь, Владимир Путин отметил, что Россия намерена и дальше содействовать выполнению Арменией всех необходимых для вступления ТС процедур. По его словам, в настоящее время ведется разработка «дорожной карты» по гармонизации законодательства Армении с нормативно-правовой базой ТС и Единого экономического пространства.
Как отметил Серж Саргсян, в ходе переговоров с российским коллегой была достигнута договоренность продолжить совместные усилия по стабильному увеличению торговли и российских инвестиций в Армении, в том числе созданию совместных предприятий, и углублению научно-технического сотрудничества. При этом особое внимание будет уделено вопросам атомной энергетики и развития транспортных инфраструктур. Что касается сферы атомной энергетики, по словам российского президента, «в планах – продление сроков эксплуатации Армянской атомной электростанции». Он также напомнил, что сегодня вместе с президентом Армении присутствовал на церемонии ввода в эксплуатацию пятого энергоблока Разданской тепловой электростанции, которая «послужит укреплению энергобезопасности Армении».
Глава российского государства также отметил, что в Ереване стороны договорились оказывать «приоритетную поддержку совместным инициативам в высокотехнологичных отраслях». В частности, речь идет о создании космического аппарата связи и телевещания Армении, а также об организации научных космических исследований на базе Бюраканской обсерватории.
Затронув вопрос региональной безопасности, президент РА отметил, что Армения приветствует соглашение, достигнутое по поводу ядерной программы Ирана в Женеве. Это, по его словам, несомненно, является важным шагом, способствующим укреплению стабильности безопасности в регионе и на глобальном уровне.
Серж Саргсян также проинформировал, что по итогам переговоров была достигнута договоренность о создании межгосударственного президентского совета между Арменией и Россией. «Мы поручили нашим аппаратам разработать необходимые проекты документов, регулирующие работы Совета, и представить их для подписания в ходе нашей следующей встречи», – заявил он.
Не обошли стороны и вопрос урегулирования карабахского конфликта. В частности, Владимир Путин отметил, что Россия приветствует возобновление прямых переговоров между президентами Армении и Азербайджана 19 ноября в Вене. По его словам, Россия, являясь сопредседателем Минской группы ОБСЕ, будет и продолжать содействие решению карабахского вопроса исключительно политическими средствами.
В свою очередь, Серж Саргсян отметил, что карабахский вопрос обсуждался и во время переговоров с российским коллегой. По его словам, стороны подтвердили приверженность урегулированию конфликта мирными средствами на основе составляющих единое целое принципов – неприменения силы или угрозы применения силы, равноправия, права народов на самоопределение и территориальной целостности», – отметил Серж Саргсян, поблагодарив Россию за прилагаемые в рамках Минской группы ОБСЕ усилия.
Президент России, отвечая на вопрос о возможной реакции России в случае агрессии с азербайджанской стороны, сказал, что даже гипотетически рассматривать такой вариант контрпродуктивно, так как создается впечатление подготовки к войне: «Чем чаще повторять такие слова, тем меньше будет условий для мирного урегулирования в регионе». По его словам, хотелось бы, чтобы в расположенном так близко к российским границам регионе никогда не проливалась кровь, – ни граждан Армении, ни граждан Азербайджана. «Мы надеемся на здравый смысл и стремление к урегулированию с обеих сторон», – сказал В.Путин, добавив, что необходимо добиться того, чтобы все спорные вопросы были решены исключительно политико-дипломатическими средствами».