Դեկտեմբերի 4-ին Կիևում կկայանա Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Դեկտեմբերի 4-5 Կիևում ԵԱՀԿ ԱԳՆ ղեկավարների խորհրդի նիստն է, ինչպես նաև նախարարների երկկողմ հանդիպումները:
«Կփորձենք հնարավորինս առաջ տանել բանակցային գործընթացը: Իհարկե, կարևոր է գործընթացը կարգավորելու կողմերի ցանկությունը, բայց կարևոր է նաև, որ կարգավորման իրատես մոտեցում լինի: Այսպիսի իրատես մոտեցումը կարող է հիմնված լինել եռանախագահող երկրների նախագահների կողմից արված առաջարկների հիման վրա, որոնք հրապարակվել են հինգ հայտարարությունների մեջ»,- ասել է նախարարը:
Նալբանդյանի խոսքով, Հայաստանը հայտարարել է, որ կողմ է այդ հայտարարություններում արված առաջարկների և սկզբունքների հիման վրա հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը. «Եթե նույն վերաբերմունքը լինի Ադրբեջանի կողմից, հնարավոր կլինի առաջ շարժել բանակցային գործընթացն ու առավել մոտենալ հիմնախնդրի կարգավորմանը»:
Խոսելով նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման մասին, արտգործնախարարը նշել է, որ այն գնահատվել է որպես կառուցողական հանդիպում: «Հույս ունենք, որ Վիեննայի հանդիպումը նոր հնարավորություններ է բացում»,- ասել է նախարար Նալբանդյանը, գրում է Panorama.am-ը:
Նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում վերջին երկու տարում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջին հանդիպումն ու առանձնազրույցն էին: Ավելի ուշ նախագահներին միացան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ժակ Ֆորը և Ջեյմս Ուորլիքը ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը: Հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես եկան հայտարարությամբ, որտեղ նշեցին, որ առանձնազրույցի և դրան հաջորդած համանախագահների ու նախարարների մասնակցությամբ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ նախագահները քննարկել են հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Նախագահները պայմանավորվել են հանդիպել առաջիկա ամիսներին: Որպես հաջորդ քայլ համանախագահները կազմակերպում են նախարարների աշխատանքային հանդիպումներ ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ շրջանակում, որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 5-6-ը Կիևում: Համանախագահները մտադիր են տարածաշրջան այցելել մինչև տարեվերջ:
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման մանրամասները չեն հրապարկվում:
Ինչպես հայտնել է «Ազատություն» ռադիոկայանը, Սերժ Սարգսյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես անցավ հանդիպումը, հայտարարել է.«Նորմալ»: Հետագա մեկնաբանություններից Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը ձեռնպահ են մնացել:
Մինչ այդ «Հրապարակ» թերթն իր աղբյուրների վրա հղումով գրել էր, որ հանդիպման ժամանակ հայկական կողմը պնդելու է, որ Ղարաբաղը վերադառնա բանակցությունների սեղանի մոտ:
Հանդիպման նախօրեին, նոյեմբերի 18-ի երեկոյան ՀՀ նախագահի հեռախոսազրույցն էր ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Վերջինս հաստատել էր Վաշինգտոնի աջակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Զրուցակիցները նշել են, որ ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի և հարկավոր է մշակել կարգավորման փոխընդունելի մեխանիզմներ հիմնարար սկզբունքների հիման վրա:

3 Декабрь 2013 - 10:50 AMT
Завтра в Киеве состоится встреча глав МИД Армении и Азербайджана. Об этом на пресс-конференции заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян. 4-5 декабря в Киеве состоится заседание Совета глав МИД ОБСЕ, в рамках которого и пройдет встреча глав внешнеполитических ведомств.
«Мы попытаемся как можно больше продвигать переговорный процесс. Конечно, важным является желание сторон урегулировать процесс, но немаловажно и наличие реалистичного подхода к урегулированию. Подобный реалистичный подход может быть основан на предложениях президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которые обнародованы в пяти заявлениях»,– отметил Эдвард Налбандян.
По словам министра, Армения заявила, что выступает за исключительно мирное урегулирование конфликта на основе принципов и предложений, включенных в эти заявления. «Если такое же отношение выразит и азербайджанская сторона, то возможно будет продвигать переговорный процесс и еще больше приблизиться к урегулированию конфликта»,– подчеркнул Э. Налбандян.
Касаясь прошедшей 19 ноября в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана, министр иностранных дел отметил, что эта встреча была конструктивной. «Мы надеемся, что эта встреча откроет новые возможности»,– резюмировал глава МИД, сообщает Panorama.am.
19 ноября в столице Австрии Вене состоялась первая за два года встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева тет-а-тет. Позже к главам государств присоединились сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попова (Россия), Джеймс Уорлик (США), Жак Фор (Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
После встречи сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением, в котором отметили, что в ходе личной встречи с глазу на глаз и последовавшей за ней рабочей встречи с сопредседателями и министрами, президенты обсудили широкий круг вопросов, касающихся урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Согласно заявлению посредников, президенты согласились придать импульс дальнейшим переговорам, направленным на достижение мирного урегулирования, и поручили своим министрам иностранных дел вместе с сопредседателями продолжить работу на основе того, что было сделано, с целью интенсификации мирного процесса: «Они договорились вновь встретиться в последующие месяцы. В качестве следующего шага сопредседатели организуют рабочие встречи с министрами «на полях» заседания СМИД ОБСЕ, которое состоится 5-6 декабря с.г. в Киеве. Сопредседатели планируют посетить регион до конца текущего года». Подробности встречи президентов Армении и Азербайджана не разглашаются.
Как сообщает армянская служба радио «Свобода», Серж Саргсян, отвечая на вопрос о том, как прошла встреча, заявил: «Нормально» От дальнейших комментариев Серж Саргсян и Ильхам Алиев отказались.
Ранее газета «Грапарак» со ссылкой на свои источники сообщала, что в ходе встречи армянская сторона будет настаивать на возвращении Карабаха за стол переговоров.
Накануне встречи, вечером 18 ноября, состоялась телефонная беседа президента Армении Сержа Саргсяна с госсекретарем США Джоном Керри. В ходе беседы Джон Керри подтвердил содействие Вашингтона процессу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Собеседники подчеркнули, что у мирного решения карабахской проблемы нет альтернативы, и необходимо разработать взаимоприемлемые механизмы урегулирования на базе Основных принципов.
Договоренность о проведении встречи президентов Армении и Азербайджана была достигнута в результате визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регион в начале ноября.