Այսօր տեղի է ունեցել Եվրոպական կառույցների հետ Հայաստանի պետմարմինների համագործակցությունը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը, որտեղ նախագահել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը:
Միջգերտեսչական հանձնաժողովի 16-րդ նիստի օրակարգում ընդգրկվել են մի շարք հարցեր, այդ թվում` Հայաստանի և Եվրամիության միջև համատեղ հայտարարությունից բխող համագործակցության նոր ուղիների և համապատասխան միջոցառումների նախանշումը:
«Հաշվի առնելով վերջին քաղաքական զարգացումները` ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության Մաքսային միությանը անդամակցմանը զուգընթաց մենք պետք է շարունակենք Եվրոպական Միության հետ մեր ակտիվ համագործակցությունը և այս կապակցությամբ մեզ համար չափազանց կարևոր է մշակել ՀՀ-ԵՄ գործողությունների հավակնոտ ծրագիր և այդ ծրագիրը պետք է կարողանա խթանել այն բարեփոխումները, որոնք մենք ուզում ենք իրականացնել Եվրամիության մեր գործընկերների հետ միասին: Այսօր նախ ամփոփելու ենք Հայաստան-Եվրամիություն 2012-2013թթ. գործողությունների ծրագրով կատարված աշխատանքները և հետո պետք է մշակենք 2014-2015թթ. նոր ծրագիր` հաշվի առնելով նաև վիլնյուսյան վերջին գագաթաժողովի արդյունքները, որտեղ հստակ նախանշվեց, որ պետք է արդիականացնենք ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագիրը»,-ասել է նիստում Արթուր Բաղդասարյանը:
Գործողությունների նոր ծրագիրը ՀՀ նախագահի ստորագրմանը կներկայացվի գալիք տարվա հունվարի վերջին:
Նիստում միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդամերը հանդես եկան ԵՀՔ ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագրի կատարումն ապահովող 2012-2013թթ. միջոցառումների ցանկի կատարողականի, իրականացված կարևորագույն միջոցառումների` իրենց գերատեսչությունների մասով կատարված աշխատանքների մասին զեկույցներով, հայտնում է Armenia Today-ը:
Նոյեմբերի 28-29 Վիլնյուսում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովում նախատեսվում էր, որ Հայաստանը կնախաստորագրի ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագիրը, սակայն սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը:
Հայաստանն ու Եվրամիությունը Վիլնյուսում Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի երկրորդ օրը համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որը վերահաստատում է հանձնառությունն Արևելյան գործընկերության շրջանակում ավելի զարգացնել և ամրապնդել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ գործակցությունը: «Հենվելով ընդհանուր արժեքների վրա, երկու կողմերը հանձնառու են զարգացնել գործակցությունը՝ ուղղված ժողովրդավարական հաստատությունների և դատական համակարգի շարունակական բարելավմանը, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության խթանմանը, արդյունավետ կառավարմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը, առևտրի ու ներդրումների ընդլայնման համար միջավայրի հետագա կատարելագործմանը, շարժունակության գործընկերության շարունակական իրականացմանը և ոլորտային գործակցության ընդլայնմանը:
Եմ-ն և Հայաստանը շեշտում են իրենց ընդհանուր ձգտումը գործակցության գործող շրջանակի հիման վրա երկկողմ հարաբերությունների հիմքին անդրադառնալու կարևորությունը:
Եմ-ն ու Հայաստանն արձանագրում են, որ ավարտել են Ասոցացման Համաձայնագրի, այդ թվում Խորն ու համապարփակ ազատ առևտրի գոտու շուրջ բանակցությունները, սակայն համապատասխան փաստաթղթեր չեն նախաստորագրելու, քանի որ Հայաստանը նոր միջազգային հանձնառություններ ունի»,- ասվում է համատեղ հայտարարությունում:
Կողմերը համաձայն են, որ անհրաժեշտ է արդիականացնել ԵՄ-Հայաստան Եվրոպական հարևանության քաղաքականության Գործողությունների ծրագիրը:

6 Декабрь 2013 - 12:06 AMT
Сегодня состоялось заседание межведомственной комиссии по координации сотрудничества госорганов Армении с Европейскими структурами, на котором председательствовал секретарь Совета национальной безопасности, председатель межведомственной комиссии Артур Багдасарян.
В повестку очередного 16-го заседания межведомственной комиссии был включен ряд вопросов, в том числе определение новых направлений и соответствующих мероприятий для сотрудничества, исходящего из совместного заявления Армении и Евросоюзом. В связи с данным вопросом, Артур Багдасарян, в частности, отметил: «С учетом последних политических развитий я хочу вновь подчеркнуть, что параллельно с присоединением Армении к Таможенному союзу мы должны продолжить активное сотрудничество с ЕС, и в этой связи для нас очень важно разработать претенциозную Программу действий Армения-ЕС, и эта программа должна придать стимул тем реформам, которые мы хотим реализовать вместе с нашими европейскими партнерами. Сегодня мы сначала подведем итоги осуществленных работ, затем мы должны разработать новую программу на 2014-15 гг. с учетом результатов последнего Вильнюсского саммита, где было четко отмечена необходимость обновления программы действий Армения-ЕС».
Новая Программа действий Армения-ЕС будет представлена на подписание президенту Армении в конце января следующего года.
На заседании члены межведомственной комиссии выступили с докладами о выполнении мероприятий на 2012-13гг., обеспечивающих осуществление программы действий Европейской политики соседства Армения-ЕС, работах по части своих ведомств, сообщает Armenia Today.
На состоявшемся 28-29 ноября в Вильнюсе саммите «Восточного партнерства» планировалось подписание Соглашения об ассоциации Армении и Евросоюза, однако 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.
В ходе саммита «Восточного партнерства» в Вильнюсе Армения и Евросоюз выступили с совместным заявлением. Как говорится в заявлении, Армения и ЕС подтверждают свои обязательства еще большего развития и укрепления всеобъемлющего сотрудничества во всех сферах в рамках Восточного партнерства.
«Основываясь на общих ценностях, стороны обязуются развивать сотрудничество, направленное на усовершенствование демократических институтов и судебной системы, стимулирование прав человека и верховенства закона, эффективное управление, борьбу с коррупцией, укрепление гражданского общества, дальнейшее усовершенствование среды для расширения торговли и инвестиций и расширение отраслевого сотрудничества», – говорится в заявлении.
Также этим документом Армения и ЕС подтверждают, что переговоры по Соглашению об Ассоциации, в том числе и по Зоне свободной торговли завершены, однако Соглашение не будет представлено к парафированию в свете новых международных обязательств Армении.
“Стороны также согласны, что необходимо модернизировать Программу действий Армения-ЕС в рамках Программы европейского соседства”, – говорится в заявлении.