Թուրքիայի արտգործնախարարի այցը Երևան շոու է: Ըստ թուրքագետ Արտակ Շաքարյանի՝այս քայլով Թուրքիան ցանկանում է աշխարհին ցույց տալ իր «հանդուրժողականությունը»: Ինչպես նա ասել է լրագրողների հետ հանդիպմանը, աշխարհում կքննարկվի, որ Դավութօղլուն ընդունել է հրավերն ու այցելել Հայաստան, և բնավ կարևոր չէ, թե ինչ հանդիպումներ կլինեն Երևանում:
«Եթե նույնիսկ որևէ հանդիպում չլինի, ապա Դավութօղլուն կհայտարարի, որ եղել է գաղտնի հանդիպում»,- նշել է Արտակ Շաքարյանն ու առաջարկել Դավութօղլու-Նալբանդյան հանդիպումը հեռարձակել ուղիղ եթերով՝ չարաշահումների տեղիք չտալու համար, գրում է Aysor.am-ը:
Ահմեդ Դավութօղլուն դեկտեմբերի 12-ին կայցելի Երևան` Սևծովյան տնտեսական գործակցության կազմակերպության ԱԳ նախարարների նիստին մասնակցելու նպատակով:
Նոյեմբերի 20-ին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը անուղղակի կերպով հաստատել էր, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հրավիրված են Երևան նիստին մասնակցելու համար: Ըստ նրա, հրավեր է ուղարկվել ՍԾՏՀ անդամ բոլոր երկրների ԱԳ նախարարներին:
Ավելի վաղ թուրքական «Սաբահը»՝ հայտնելով Երևանի հետ հարաբերություններ հաստատելու Անկարայի որոշ «սենսացիոն» ծրագրերի մասին, գրել էր, որ «Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի խոսքերը որոշ կրեատիվ մտքերի ու գաղափարների մասին, որոնք Թուրքիան կցանկանար իրագործել Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար, նոր իմաստ են ստանում»: «Դավութօղլուի ԱՄՆ այցի ավարտին, ինչպես նաև Պուտինի ու Օբամայի հետ Էրդողանի քննարկումներից հետո, պաշտոնական Անկարան պատրաստել է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ճանապարհային քարտեզը»:
Թերթը գրում էր, որ պաշտոնական Երևանն արդեն բառացի խոստացել է Ադրբեջանին հանձնել երկու ազատագրված շրջան, սակայն Անկարան պահանջել է Երևանից պաշտոնապես հայտարարել այդ մասին: «Եթե Հայաստանի ղեկավարությունը նման հայտարարություն հնչեցնի, Ա.Դավութօղլուն դեկտեմբերի 12-ին կայցելի Երևան՝ ՍԾՏՀ միջոցառմանը»,- գրում է թերթը: Բայց սա դեռ բավական չէ: Պարզվում է, «եթե հայկական զորքերն առաջին փուլում ազատեն ԼՂՀ մերձակա 7 շրջաններից 2-ը, փոխարենը կկարգավորվեն Հայաստանի հարաբերություններն Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ»: Թուրքական պարբերականը չի նշում, թե ինչ նկատի ունի «կարգավորում» ասելով:
Ավելի վաղ Today’s Zaman-ը, դիվանագիտական աղբյուրներին հղումով հայտնել էր, որ Թուրքիան դիմել է աջակցության համար Շվեյցարիային, որը, ըստ Անկարայի, պետք է օգնի հանգուցալուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը, դրանով իսկ ճանապարհ հարթելով Անկարայի ու Երևանի հարաբերությունների վերականգնման համար: Շվեյցարիա այցելության ժամանակ հոկտեմբերի կեսին Դավութօղլուն տեղի պաշտոնյաներին հայտարարել էր, որ Թուրքիան պատրաստ է կարգավորել Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
Թուրք նախարարը հասկացրել էր, որ Երևանը «պետք է սկզբից ազատի գրավյալ տարածքները», այսինքն իրականում մեր ազատագրված տարածքները: Ըստ Դավութօղլուի, եթե Շվեյցարիային հաջողվի համոզել Երևանին տարածքները փոխանցել Ադրբեջանին, Անկարան կբացի Հայաստանի հետ սահմանը: Ըստ պարբերականի, շվեյցարացի պաշտոնյաները դրական են արձագանքել Դավութօղլուի առաջարկին: Ըստ աղբյուրների թուրքական ԱԳՆ-ում, Թուրքիան մասնավորապես, մտադիր է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ մինչև 2015 թվականը, այսինքն մինչ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը: Թերթը մեջբերում է նաև ոմն «բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյայի» մեկնաբանությունը, ըստ որի «Թուրքիան փակել է սահմանը Հայաստանի հետ ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի, այլ հարևան շրջանների պատճառով»: Ըստ աղբյուրի, Ադրբեջանը հայտարարել է, թե չի առարկի Հայաստանի հետ Թուրքիայի սահմանի բացման դեմ, եթե Երևանն «ազատի» 7 մերձակա շրջաններից առնվազն 5-ը: «Երևանը նույնպես հայտարարել է, թե պատրաստ է հեռանալ հինգ շրջաններից»,-ամփոփում է թերթը:
Ի պատասխան այս ամենի Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը հայտարարել էր. «Շինծու աղբյուրների հիմար տեղեկությունները մեկնաբանությունների կարիք չունեն»:

9 Декабрь 2013 - 10:42 AMT
Визит главы МИД Турции в Ереван можно расценивать в качестве шоу, заявил сегодня журналистам тюрколог Артак Шакарян. «Этим шагом Турция стремится показать миру свою терпимость», – сказал он.
По его словам, визит Ахмета Давудоглу будет обсуждаться мировым сообществом, вне зависимости от встречи в Ереване.
«Если даже никаких встреч не произойдет, Давудоглу заявит, что состоялась тайная встреча», – сказал А.Шакарян.
Он предложил транслировать встречу глав МИД Армении и Турции в прямом эфире, сообщает Aysor.am.
Ахмет Давутоглу посетит Ереван 12 декабря. Глава турецкого внешнеполитического ведомства приедет в Ереван для участия в заседании глав МИД стран Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС).
20 ноября пресс-секретарь МИД Тигран Балаян косвенно подтвердил, что министры иностранных дел Турции и Азербайджана приглашены в Ереван для участия в заседании. По его словам, приглашение на участие в 29-й встрече министров иностранных дел государств ОЧЭС направлено всем главам МИД стран-членов Организации.
Ранее турецкая газета Sabah, сообщив о некоторых «сенсационных» планах Анкары по налаживанию отношений с Ереваном, написала, что “слова министра иностранных дел Турции Ахмеда Давутоглу о наличии некоторых креативных мыслей и идей, которые Турция желала бы развить для нормализации отношений с Арменией, приобретают новый смысл”. «По итогам визита Давутоглу в США, а также обсуждений Эрдогана с Путиным и Обамой, официальная Анкара подготовила дорожную карту по установлению мира на Южном Кавказе.
В частности, как отмечает газета, официальный Ереван на словах уже пообещал “передать Азербайджану” два освобожденных района, однако Анкара потребовала от Еревана официального заявления по данному поводу. «В случае если подобное заявление руководства Армении будет озвучено, А. Давутоглу посетит 12 декабря Ереван, где состоится мероприятие ОЧЭС”, – пишет газета. Дальше больше. Оказывается, армянские войска на первом этапе “освободят 2 из 7 районов, прилегающих к Нагорному Карабаху, а взамен нормализуются отношения Армении с Азербайджаном и Турцией”. При этом турецкое издание не уточняет, что именно подразумевается под подобной “нормализацией”.
Ранее газета Today’s Zaman со ссылкой на дипломатические источники сообщила, что Турция обратилась за поддержкой к Швейцарии, которая, по мнению Анкары, должна помочь разрешить карабахский конфликт, открыв, таким образом, путь для восстановления отношений Анкары с Ереваном. Во время визита в Швейцарию в середине октября, министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу заявил швейцарским официальным лицам, что Турция готова к нормализации отношений с Арменией.
При этом турецкий министр дал понять, что Ереван "должен сначала освободить оккупированные", то есть на самом деле, освобожденные территории. По мнению Давутоглу, в случае если Швейцарии удастся убедить Ереван передать освобожденные территории Азербайджану, Анкара откроет границу с Арменией. По словам источников в турецком МИД, Турция, в частности, намерена нормализовать отношения с Арменией до 2015 года, то есть до даты столетия Геноцида армян 1915 года. Газета приводит также комментарий неназванного «высокопоставленного турецкого чиновника», который заявил, «Турция закрыла свои границы с Арменией не из-за Нагорного Карабаха, а из-за соседних районов». По словам источника газеты, Азербайджан заявил, что не будет возражать против открытия Турцией границы с Арменией, если Ереван “освободит”, как минимум, пять из семи прилегающих регионов. «Ереван также заявил, что готов покинуть пять районов», – резюмирует источник издания.
В ответ на эту публикацию пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян заявил: “Идиотские информации надуманных источников в комментариях не нуждаются”.