Ադրբեջանական կողմն անտեսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հրադադարի ռեժիմը պահպանելու կոչերը: Ինչպես ասվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում, նոյեմբերի 5-ին Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպմանը՝ արձագանքելով ռազմական գործողությունների առումով զսպվածություն ցուցաբերելու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով այս ամբողջ ընթացքում հայկական կողմը չի արձակել ոչ մի կրակոց:
«Դեկտեմբերի 14-ի միջադեպը, որի ժամանակ հակառակորդի կրակից զոհվել է պայմանագրային զինծառայող, շարքային Հրանտ Պողոսյանը, հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական կողմը, անտեսելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչերը, շարունակում է հրադադարի պահպանման անտեսման իր մշտական մոտեցումը, մասնավորապես` Համանախագահների Բաքվում գտնվելու ժամանակ:
Այս ամենի արդյունքում ՀՀ զինված ուժերի գործողությունները լինելու են կանխարգելիչ և խիստ»,- ասված է ՊՆ հայտարարությունում:
ՀՀ ԶՈւ պայմանագրային զինծառայող, շարքային Հրանտ Պողոսյանը զոհվել է դեկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական կողմի գնդակոծության արդյունքում:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) և Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը գտնվում են Բաքվում, որտեղ արդեն հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Բաքվում ավարտելով բանակցությունները՝ նրանք ժամանելու են Երևան:
Ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի, 2012թ. ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 14.000 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տեսակի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 68.700 կրակոց:
Պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ Ադրբեջանը Հայաստանի և ԼՂՀ-ի Զինված ուժերի հետ շփման գծում 2012 թվականի դեկտեմբերին հրադադարի ռեժիմը խախտվել է 914 անգամ: Ադրբեջանն այդ ընթացքում 170 անգամ կիրառել է դիպուկահար զենք, շուրջ 6 անգամ՝ խոշոր տրամաչափի դիպուկահար զենք:
Նոյեմբերին Ադրբեջանը հրադադարի ռեժիմը խախտել է շուրջ 1000 անգամ: Ադրբեջանն այդ ընթացքում 210 անգամ կիրառել է դիպուկահար զենք, շուրջ 10 անգամ՝ խոշոր տրամաչափի զենք, մեկ անգամ՝ РПГ-7:
Հոկտեմբերին հրադադարի ռեժիմը խախտել է շուրջ 1050 անգամ, սեպտեմբերին՝ 1185 անգամ, օգոստոսին՝ 1161 անգամ, հուլիսին՝ ավելի քան 1300 անգամ, հունիսին՝ 3750 անգամ, մայիսին՝ 1300 անգամ:
Հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման ինտենսիվություն հատկապես նկատվել է պետական նշանակության միջոցառումների և տոն օրերի ժամանակ ու դրանց նախորդած շրջանում:

Azerbaijan continues ignoring the OSCE Minsk Group co-chairs’ calls for preservation of ceasefire. According to Armenian Defense Ministry statement, the co-chairs reiterated their call to preserve ceasefire at the November 5 meeting with Defense Minister Seyran Ohanyan. As a result, Armenia didn’t fire a single shot throughout the whole period.
“The incident that left Hrant Poghosyan dead is another proof of continuing Azeri policy of ceasefire violation, despite the calls of the co-chairs, during the latter’s visit to Baku. Armenian armed forces will take harsh preventive measures,” the ministry’s statement said.
The Armenian armed forces soldier, private Hrant Poghosyan was killed in Azeri shelling December 14.
The co-chairs of the OSCE Minsk Group: Igor Popov of Russia, Jacques Fore of France, James Warlick of the U.S., and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk met Azeri President Ilham Aliyev in Baku. The co-chairs will next travel to Yerevan.
Over 14000 ceasefire violations by Azeri armed forces were reported at the contact line in 2012.
Azerbaijan fired over 68700 shots from various caliber weapons towards Karabakh positions, with intensified instances of ceasefire violations reported during state holidays and special events.
914 ceasefire violations were registered in December 2012 when Azerbaijan fired over 170 shots from sniper weapons, with 6 shots fired from large-caliber sniper weapons.
About 1000 ceasefire violations by Azerbaijan were reported in November, with 210 shots fired from sniper weapons.
The number of ceasefire violations by Azeris in October totaled 1050, in September – 1185, in August – 1161 and over 1300 and 3750 in July and June respectively.