Վերջին օրերին, սահմանագծին առկա լարվածությունը համեմատաբար նվազել է, սակայն կողմերը շարունակում են կորուստներ կրել: Ավելին, ԼՂՀ ՊՆ-ն հաստատել է տեղեկությունները, որ շփման գծի տարբեր հատվածներում Ադրբեջանը զինտեխնիկա է կուտակել:
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ԵԿՄ ներկայացուցիչ Կարեն Սարիբեկյանի խոսքով, Ադրբեջանի կողմից իրականացվող քաղաքականությունը մեկ բառով կանվանի՝ շանտաժ: «Չեմ կարծում, թե Ադրբեջանում այսքան շուտ մոռացած լինեն այն ամենը, ինչը տեղի ունեցավ 90-ականների սկզբին ռազմաճակատում և առավել փորձառուները լավ գիտեն, թե ինչ կլինի իրենց հետ` պատերազմի վերսկսման դեպքում: Պատերազմը ենթադրում է երկուստեք կորուստներ, սակայն եթե Ադրբեջանը կրկին պատերազմ սկսի, ապա այս անգամ հետևանքները նրա համար անդառնալի կլինեն»,- նշել է Սարիբեկյանը, գրում է Panorama.am-ը:
Ինչպես հայտնում է ադրբեջանական APA գործակալությունը, մեկնաբանելով իրավիճակի սրումը հայկական և ադրբեջանական զորքերի շփման գծում, Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի Միջազգային վերլուծական հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, Մարշալի հիմնադրամի (Գերմանիա) գիտաշխատող, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, քաղաքագետ Անդրեյ Կազանցևը հայտարարել է, որ հիմա չի կարող պատերազմ սկսվել: «Նոր պատերազմն արմատապես կտարբերվի 90-ականների պատերազմից: Առաջին հերթին այն պատճառով, որ այն ժամանակ քաղաքական ու տնտեսական իրավիճակը միանգամայն այլ էր: Նոր էր փլուզվել ԽՍՀՄ-ը: Երկրների կառավարությունները թույլ էին: Ոչ Ադրբեջանում, ոչ Հայաստանում ուժեղ առաջնորդ չկար: Չկար մեկը, որի հետ կարելի էր համաձայնության հասնել: Սակայն, այժմ իրավիճակը փոխվել է: Հակամարտության կարգավորման հնարավորություն, թեև ոչ մոտ ապագայում, դեռ կա»:
Կազանցևը նշել է, որ ճակատային գծում ոչ ոք չի հսկում հրադադարի ռեժիմի պահպանումը: «Իրականում հրադադարի ռեժիմի պահպանումը պետք է երրորդ կողմը վերահսկի: Բայց ոչ ոք դա չի անում, ուստի կողմերը մշտապես դիվերսիաների են դիմում: Պատասխանատվությունը կրում է միջազգային հանրությունը, որը չի վերահսկում հրադադարի ռեժիմը, չի հետաքննում միջադեպերը, ինչը սխալ է: Այդ տարածքում կարող է ահաբեկչություն տեղի ունենալ կամ այլ միջադեպ, որի արդյունքում կարող են բազմաթիվ զոհեր լինել: Մի խոսքով, իրավիճակի սրման պատասխանատվությունը կրում է միջազգային հանրությունը»: Ըստ քաղաքական փորձագետի, մեծ պետությունները, մասնավորապես, արևմտյան երկրները, շահագրգռված չեն, որ պատերազմը Ղարաբաղում վերսկսվի»:
Ինչպես գրել է ադրբեջանական Haqqin.az-ը, չգիտես ինչու թուրքական «Yeni Safag» թերթի վրա հղումով, ադրբեջանական բանակը մեծ քանակի տանկեր է կուտակում Լեռնային Ղարաբաղի ԶՈւ հետ շփման գծում: Ըստ տեղեկատվության, վերջին երկու օրերին տանկերը կուտակվում են այն տարածքներում, որտեղ վերջին օրերին զինված բախումներ են եղել հայկական ու ադրբեջանական զորքերի միջև:
Վերջին օրերին թե հայ-ադրբեջանական սահմանի, թե ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով հակառակորդն ակտիվ խախտում է հրադադարը: Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հակառակորդը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձեր էր արել, բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից զոհվել էր կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը:Ավելի ուշ նախագահ Բակո Սահակյանը հրամանագիր էր ստորագրել, համաձայն որի կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանին հետմահու պարգևատրվել էր «Արիության համար» մեդալով:
Հունվարի 23-ից լույս 24-ի գիշերն ինտենսիվ կրակել են նաև Տավուշի սահմանամերձ մի շարք գյուղերի՝ Ներքին Կարմիրաղբյուրի, Այգեպարի, Մովսեսի ու Չինարիի ուղղությամբ:
Պառավաքարի գումարտակի հրամանատար Դավիթ Անիկյանի 16-ամյա դուստրը` Լիանան, վիրավորվել է Այգեպարի իրենց տանը նստած ոտքին ստացած հրազենային կրակոցից, աղջկան տեղափոխել են Բերդի հոսպիտալ, որտեղ վիրահատել են, վիճակը կայուն է:

Напряженность на границе Армении с Азербайджаном и на линии соприкосновения армянских и азербайджанский армий в последние дни несколько спала, однако стороны продолжают нести потери. Более того, ранее руководитель пресс-службы Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики Сенор Асратян подтвердил информацию о скоплении Азербайджаном на разных участках границы военной техники.
Комментируя сложившуюся ситуацию, член Постоянной комиссии НС РА по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, представитель Союза добровольцев «Еркрапа» Карен Сарибекян отметил, что проводимую Азербайджаном политику одним словом можно охарактеризовать как шантаж. «Мне не кажется, что в Азербайджане так скоро забыли то, что произошло на фронте в начале 90-ых, а более опытные хорошо знают, что с ними произойдет в случае возобновления войны. Война предполагает потери с обеих сторон, однако если Азербайджан вновь начнет войну, то на этот раз последствия для него будут необратимыми», – отметил Карен Сарибекян, передает Panorama.am.
Как сообщает АПА, комментируя обострение ситуации на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск в последние дни, директор Международного аналитико-исследовательского центра Московского Государственного Института Международных Отношений МИД России, научный сотрудник Фонда Маршалла (Германия), доктор политических наук, политолог Андрей Казанцев заявил, что в настоящее время война начаться не может: «Новая война будет кардинально отличаться от войны 90-х годов. Во-первых, в те времена политическая и экономическая ситуация была абсолютно иной. Только распался Советский союз. Правительства стран были слабыми. Ни в Азербайджане, ни в Армении не было сильного лидера. Не было никого, с кем можно было прийти к согласию. Но сейчас ситуация изменилась. Возможности для урегулирования конфликта, хоть и в далекой перспективе, все еще остаются».
А.Казанцев отметил, что на линии фронта контроль над режимом прекращения огня никто не осуществляет: «На самом же деле, режим прекращения огня должна контролировать третья сторона. Но этого никто не делает. Поэтому стороны регулярно прибегают к диверсиям. Ответственность за это лежит на международной общественности, которая не контролирует режим прекращения огня, не расследует произошедшие инциденты, что является ошибкой. На этой территории может произойти теракт или какой-либо другой инцидент, в результате которого может погибнуть много людей. Словом, ответственность за обострение ситуации на линии фронта лежит на международной общественности». По мнению политического эксперта, большие государства, в частности западные страны, не заинтересованы в начале войны в Карабахе.
Как писал азербайджанский сайт Haqqin.az почему-то со ссылкой на турецкую газету «Yeni Safag», азербайджанская армия стягивает к линии соприкосновения с ВС Нагорного Карабаха большое количество танков. Согласно информации, последние два дня танки направляются к территориям, где в последние дни произошли вооруженные столкновения между армянскими и азербайджанскими войсками.
Уже несколько дней подряд азербайджанские подразделения устраивают провокации на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения ВС Азербайджана и Карабаха. Так, в ночь на 20 января вооруженные силы Азербайджана предприняли сразу две попытки диверсии на линии соприкосновения с Армией Обороны НКР. Диверсии были предприняты в промежутке между 23:50 и 00:15 часами на северо-восточном (Джраберд) и юго-восточном (Корган) направлениях. ВС НКР дали адекватный отпор, диверсанты были отброшены, понеся существенные потери в живой силе и технике. В ходе завязавшейся перестрелки при выполнении поставленной боевой задачи геройски погиб младший сержант Армен Ованнисян, который смог предупредить сослуживцев и, тем самым, спас жизни нескольких человек.
На протяжении всей ночи на 23-ее января азербайджанские подразделения обстреливали армяно-азербайджанскую границу, в том числе по селам Тавушской области Армении. С армянской стороны убитых и раненых нет. За одну эту ночь режим перемирия был нарушен азербайджанцами примерно 300 раз
В ночь на 24-ое января азербайджанские подразделения снова обстреливали приграничные районы Армении. Противник вел интенсивный огонь в направлении армянских приграничных сел Неркин Кармирахбьюр, Айгепар, Мовсес и Чинари. В результате обстрела жительница села Айгепар, 16-летняя Лиана Аникян – дочь командира Паравакарского батальона, была ранена в ногу. Огнестрельное ранение девочка получила, сидя у себя дома. Позже она была доставлена в госпиталь города Берд, где была прооперирована. Как сообщается на странице села Неркин Кармирахбьюр в социальной сети Facebook, примерно до 5 часов 24 января утра село находилось под обстрелом. Пострадавших нет, повреждены крыши нескольких домов.
28 января от снайперской пули на северном направлении линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана военнослужащий карабахской армии Карен Галстян 1994 года рождения получил смертельное ранение. Как сообщает пресс-служба министерства обороны НКР, для выяснения обстоятельств происшедшего ведется следствие.