Ադրբեջանական մամուլում հերթական տեղեկություններն են տարածվում, որ փետրվարի 6-ի երեկոյան հայկական կողմի՝ «շփման գծում հրադադարի հերթական խախտման արդյունքում դիպուկահարի գնդակից զինվորական պարտքը կատարելիս զոհվել է շարքային Էշգին Գուլիևը», ում հետմահու «Գերազանց ծառայության համար» 3-րդ աստիճանի մեդալ է շնորհվել:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկությունները հերքել է: ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի խոսքով, ազերիների տարածած լուրերն իրականությանը չեն համապատասխանում: Ինչպես նա ասաց PanARMENIAN.Net-ին, հրադադարի ռեժիմի խախտման աճ չի գրանցվել, իսկ Ադրբեջանի կողմից խախտումները սովորական բնույթի են:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջան այցի ընթացքում Երևանում ու Բաքվում հայկական ու ադրբեջանական կողմերը հայտարարել էին, որ մտադիր են ամրապնդել հրադադարի պահպանման ռեժիմն ու խուսափել իրավիճակի հետագա էսկալացիայից, ինչը հատկապես վերաբերում է Սոչիի առաջիկա օլիմպիական խաղերի անցկացման ժամկետին:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն զինված հակամարտությունների մասնակիցներին կոչ էր արել խաղերի ընթացքում «օլիմպիական զինադադար» հայտարարել, անկախ երկրից:
«Նախևառաջ, մեր կոչն ուղղված է Սիրիայում հակամարտող կողմերին. նրանց գործողություններն ապակայունացնող ազդեցություն են թողնում ոչ միայն այդ երկրի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի վրա»,- նշված էր ՌԴ ԱԳՆ-ի հաղորդագրությունում:
Ադրբեջանում վերջերս պարբերաբար զոհված, վիրավոր ու անհետ կորած զինծառայողներ են ի հայտ գալիս, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, Արցախի հետ շփման գծում ազերիների չստացված դիվերսիաների զոհերն են:
Վերջերս թե հայ-ադրբեջանական սահմանի, թե ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով հակառակորդն ակտիվ խախտում էր հրադադարը: Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հակառակորդը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձեր էր արել, բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից զոհվել էր կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը:Ավելի ուշ նախագահ Բակո Սահակյանը հրամանագիր էր ստորագրել, համաձայն որի կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանին հետմահու պարգևատրվել էր «Արիության համար» մեդալով:
Այդպիսով, հունվարի 23-ին ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն էր տարածվել, թե շփման գծում հրադադարի խախտման հետևանքով ղարաբաղյան կողմից արձակված կրակոցից զոհվել է ադրբեջանցի կապիտան Էլնուր Ջաֆարովը: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հրամանով Ջաֆարովը հետմահու պարգևատրվել է «Ծառայությունում վաստակի համար» 3-րդ աստիճանի մեդալով:
ԼՂՀ ՊԲ-ն հերքել էր այդ հաղորդագրությունը՝ հայտարարելով, թե իբր հունվարի 23-ին հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ արձանագրված հրադադարի խախտման արդյունքում հայկական կողմի կրակոցից զոհվել է ադրբեջանական բանակի կապիտան Էլնուր Ջաֆարովն իրականությանը չի համապատասխանում:
Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ միայն հունվարի 20-ից 23-ն ընկած ժամանակահատվածում Բաքվի լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, ադրբեջանական բանակում (իբր տարբեր հանգամանքներում) արձանագրվել է մահվան 2 և վիրավորման 6 դեպք: Իսկ այս ամենից արվելիք հետևությունը, թերևս, մեկն է. Ադրբեջանի ռազմական «ագիտպրոպը» նրբանկատորեն փորձում է ներկայացնել այն, ինչի մասին պետք է խոստովաներ օրեր առաջ:
Եվս մեկ վիրավորել էր ինքն իրեն՝ վնասելով ոտքը: Վիրավորը հոսպիտալացվել էր: Եվս մեկ դեպք էլ էր եղել. ըստ տեղեկատվույթան, Ղազախի շրջանի N զորամասում ծառայող Հուսեյն Մագոմեդովն անհետացել է, հանգամանքները դեռևս պարզված չեն: Կարծում են, որ նա դիմել է փախուստի, նա որոնման մեջ էր:

Azeri media have been circulating reports claiming “serviceman Eshgin Guliyev was killed Jan 6 on the frontline in Armenian sniper attack.”
Guliyev was posthumously awarded with the medal for distinguished military service of the third degree for personal valor on duty.
Armenian Defense Ministry refuted the claim, dismissing it as false. As the ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan noted, no increase in ceasefire violations was registered, with Azeri shots having become a customary occurrence.
Recently, the perished, injured or missing soldiers, who, in all probability, fell victim to Baku’s botched diversion attempts, have been resurfacing in Azerbaijan. Thus, captain of the Azerbaijani armed forces Elnur Jafarov was reported killed, while a number of servicemen were claimed to have been injured as a result of negligent use of firearms or have gone missing.
The Co-chairs (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Jacques Faure of France, and James Warlick of the United States of America) and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, traveled to Baku and Yerevan Feb 4-5. In Baku, the Co-chairs met with Azerbaijani President Ilham Aliyev, and in Yerevan they met with Armenian President Serzh Sargsyan. In both capitals, they had consultations with the Ministers of Foreign Affairs and Defense. In their talks, the Co-chairs reiterated their deep concern over the recent escalation on the Line of Contact and the border, and called on the sides to exercise restraint in their actions and rhetoric. The sides stated their intention to strengthen observance of the ceasefire and avoid further escalation, particularly in light of the upcoming Olympic Games in Sochi.
Simultaneous attempts of penetration by the Azerbaijani subversive groups were recorded on Jan 19-20 in the north-eastern (Jraberd) and south-eastern (Korgan) directions of the line of contact. The front units of the armed forces of the Nagorno Karabakh Republic noticed the actions of the Azerbaijani subversive groups and started an organized defense in both directions. The rival was thrown back suffering palpable human and material losses. Junior Sergeant Armen Hovhannisyan died from the wounds he received during the exchange of fire in the north-eastern direction.
Also, as a result of the continuous firing from the Azerbaijani side, a 16-year-old girl was wounded in her leg on Thursday, Jan 23 night in Aygepar village of Armenia’s Tavush province. Intensive fire was registered in the direction of Armenian border villages of Nerkin Karmraghbyur, Aygepar, Chinari and Movses, RA Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan told PanARMENIAN.Net