Փոփոխությունները Ռուսաստանի օրենսդրության մեջ, որոնք խստացնում են միգրացիոն կանոնները, բացասաբար կանդրադառնան Հայաստանում տիրող իրավիճակի վրա: Այսպիսի եզրակացության է եկել Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Ըստ նրա, առայժմ հիմքեր չկան ենթադրելու, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար ինչ-որ բացառություններ են արվելու: Խոսքը Հայաստանի մոտ 170 հազար քաղաքացիների մասին է, որոնք այժմ զրկված են Ռուսաստանում աշխատելու հնարավորությունից: Եթե նրանցից 70-100 հազարը վերադառնա Հայաստան, դա կնպաստի գործազրկության կտրուկ աճին, դրամական փոխանցումների ծավալները կնվազեն առնվազն 10 տոկոսով, որի արդյունքում բնակչության մի մասի եկամուտները կնվազեն, ուստի կնվազի գնողունակությունը, վաճառքի ծավալները բոլոր հետևանքներով: Այլ կերպ ասած, կաճի աղքատությունը, բնակչության դժգոհությունը, ասել է Մակարյանը: Նա հավելել է, որ այդ ֆոնի վրա իշխանությունները միանգամայն հանգիստ են այս իրավիճակում, սակայն, անհասկանալի է, արդյոք նրանք վերահսկում են իրավիճակը, այդ պատճառով են հանգիստ, թե ուղղակի «հանգիստ են, որովհետև հանգիստ են», հայտնում է Armenia Today-ը:
Ինչպես հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, ՌԴ Պետդումա օրինագիծ է ներկայացվել, որի համաձայն միգրանտներին աշխատելու թույլտվություն չի տրվի, եթե նրանք չնշեն, որ հենց աշխատանքային գործունեություն ծավալելն է Ռուսաստան նրանց այցի նպատակը: Նախաձեռնության հեղինակն է Դումայի անվտանգության ու կոռուպցիային հակազդեցության հանձնաժողովի նախագահ Իրինա Յառովայան «Միասնական Ռուսաստանից»:
«Պարտադիր ենք համարում Ռուսաստանում գտնվելու նպատակների հիշատակումը»,- պարզաբանել է նա լրագրողներին: «Եթե դա նշված չէ, նշանակում է՝ սուբյեկտը չի կարող ունենալ ոչ պատենտ, ոչ այլ տիպի աշխատանքային գործունեություն ծավալել»,- ասել է նա:
«Դա անհրաժեշտ է աշխատանքային միգրանտի հստակ կարգավիճակ սահմանելու համար»,- ասել է Յարովայան:
Մասնավորապես, առաջարկվում է օրենքում արձանագրել, որ աշխատանքի թույլտվություն ստանալու համար ներգաղթյալը պետք է նաև միգրացիոն քարտ ներկայացնի, որտեղ որպես այցի նպատակ նշված է աշխատանքը:
Ավելի վաղ նա ՌԴ-ում մնալու ժամկետների խախտման համար պատասխանատվության բարձրացման մասին ևս մի օրինագիծ էր ներկայացրել: «Որքան շատ է ներգաղթյալը խախտում ՌԴ-ում մնալու ժամկետը, այնքան տևական կլինի նրա համար մուտքի արգելքը Ռուսաստան»,- ասել է նա:
Ռուսաստանի միգրացիոն ծառայությունն ու էկոնոմիկայի նախարարությունն օրինագիծ են մշակել, որով առաջարկվում է Ռուսաստանի քաղաքացիություն տրամադրել այն օտարերկրացիներին, որոնք մինչև 10 մլն ռուբլի են ներդրել ՌԴ էկոնոմիկայի մեջ, ինչպես նաև ՌԴ քոլեջներն ու բուհերն ավարտած օտարերկրացի շրջանավարտներին, որոնք առնվազն 3 տարի աշխատել են Ռուսաստանում, գրում է «Կոմերսանտը»:
«ՌԴ քաղաքացիության մասին» օրենքի 14 հոդվածի ուղղումները, որոնք առնչվում են քաղաքացիության տրամադրման պարզեցված կարգին, արդեն քննարկվել են կառավարությունում և, հավանաբար, շուտով կներկայացվեն ՌԴ Պետդումայում: Ինչպես ասվում է բացատրական գրությունում, ուղղումները մշակվել են 2012-2015 թթ. պետական միգրացիոն քաղաքականության հայեցակարգի իրականացման շրջանակում: Ըստ դրա, խնդիրներից մեկը «տարբեր մասնագետների, ձեռնարկատերերի ու ներդրողների վերաբնակեցումն է մշտական բնակության նպատակով, ինչպես նաև պահանջված մասնագիտություններ ունեցող երիտասարդների խթանումը»:
Այժմ պարզեցված կարգով քաղաքացիություն ստանալու համար հիմնականում կարող են դիմել կամ այն օտարերկրացիները, որոնց ամուսինը ՌԴ քաղաքացի է, կամ նրանք, ովքեր ծնվել են նախկին ԽՍՀՄ տարածքում ու քաղաքացիություն չունեցող անձինք են: Փաստաթուղթն առաջարկում է հաշվի առնել եվրոպական փորձը: Օրինակ, Ավստրիայում պարզեցված կարգով քաղաքացիություն ստանալու հավակնորդը պետք է առնվազն 6 մլն եվրո ներդնի երկրի տնտեսության մեջ, Բուլղարիայում՝ առնվազն 512 հազար եվրո գերակա ներդրման ոլորտում: ՌԴ քաղաքացիություն առաջարկվում է տրամադրել ավելի փոքր գումարի դիմաց: Օրինակ, կարող են հավակնել այն գործարարները, որոնք առնվազն 3 տարի աշխատել են ՌԴ-ում, եթե նրանց ամսական հասույթը 10 մլն ռուբլուց պակաս չի եղել: Բացի այդ, քաղաքացիություն կկարողանան ստանալ այն ներդրողները, որոնց բաժնեմասը ՌԴ իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալում առնվազն 10 տոկոս է: Ընդ որում կանոնադրական կապիտալը պետք է կազմի առնվազն 100 մլն ռուբլի:
Մեկ այլ նորամուծությունը վերաբերում է օտարերկրացի ուսանողներին, որոնք 2002-ի հուլիսի 1-ից մասնագիտական կրթություն ենստացել և քաղաքացիության համար դիմելու պահին արդեն առնվազն 3 տարի աշխատել են ՌԴ-ում:
2014-ի հունվարի 1-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ մտան միգրանտների մասին օրենքի ուղղումները: Ըստ դրանց, մուտքի արտոնագիր չունեցող քաղաքացիները կկարողանան ՌԴ տարածքում մնալ ոչ ավելի, քան 90 օր: Ընդ որում, նրանք կարող են կրկին երկիր այցելել 180 օրից: Մինչ այս օտարերկրյա քաղաքացիներն 90 օր անցկացնելով Ռուսաստանում, կարող էին մեկնել հայրենիք, և մի քանի օր անց կրկին մուտք գործել ՌԴ: Դաշնային միգրացիոն ծառայությունը հայտարարել է, որ այս քայլը թույլ կտա կրճատել ապօրինի միգրանտների հոսքը երկիր, որոնց քանակն արդեն հասնում է 3,5 մլն:
Օրերս ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը նամակ էր հղել իր ռուսաստանցի գործընկեր Նիկոլայ Պատրուշևին, որտեղ հույս էր հայտնում, թե Ռուսաստանը կվերանայի Հայաստանի համար վիզային ռեժիմը: Այսօրվա դրությամբ Երևանը ոչ մի արգելք չի սահմանել Ռուսաստանի քաղաքացիների համար:
«Հայաստանն ըմբռնումով է մոտենում ՌԴ ձեռնարկած միջոցներին ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարելու համատեքստում, սակայն հաշվի չեն առնված Մոսկվայի ու Երևանի համատեղ ինտեգրացիոն քաղաքականության կարևոր նրբությունները»,- ասվում էր Բաղդասարյանի նամակում:
Ըստ ՀՀ Պետական միգրացիոն ծառայության տվյալների, 2013-ի առաջին կիսամյակում Ռուսաստանի ԴՄԾ տեղական մարմիններում միգրացիոն հաշվառման է կանգնել 275 169 ՀՀ քաղաքացի:

Изменения в российском законодательстве, ужесточающие миграционные правила, негативно скажутся и на ситуации в Армении. К подобному выводу пришел Глава Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян.
По его словам, в настоящее время нет основания полагать, что для граждан Армении будут сделаны какие-либо исключения. Речь идет о 170 тыс. гражданах Армении, которые теперь лишены возможность работать в России. Если 70-100 тыс из них вернутся в Армению, это приведет к резкому росту безработицы, объемы трансфертов снизятся, как минимум на 10%, что приведет к снижению уровня доходов определенной части населения, как следствие снизится покупная способность и объемы продаж, со всеми вытекающими из этого последствиями. Иными словами, возрастет уровень бедности, недовольство населения резко возрастет, подчеркнул он. Макарян добавил, что власти демонстрируют полное спокойствие в связи с этим вопросом, однако непонятно, связано ли это спокойствие с тем фактом, что власти держат ситуацию под контролем, или же «они спокойны, потому что просто спокойны», передает Armenia Today.
Как сообщает ИТАР-ТАСС, в Госдуму РФ внесен законопроект, согласно которому мигрантам не будут выдавать разрешение на работу, если они не укажут, что именно трудовая деятельность являлась целью их визита в Россию. Автором инициативы выступила председатель думского комитета по безопасности и противодействию коррупции Ирина Яровая ("Единая Россия").
"Мы устанавливаем обязательность указания цели пребывания на территории России – осуществление трудовой деятельности", – пояснила парламентарий журналистам. "Если это не указано, значит, ни патента, ни другого вида трудовой деятельности у субъекта быть не может", – предупредила она. "Это необходимо для установление четкого статуса трудового мигранта", – добавила Яровая.
В частности, предлагается зафиксировать в законе о правовом положении иностранных граждан в РФ, что мигрант, желающий получить разрешение на работу, должен предъявить в том числе миграционную карту с указанной целью визита – "работа".
Ранее глава комитета внесла еще один законопроект о повышенной ответственности за нарушение сроков пребывания в нашей стране. "Чем больше мигрант нарушает срок пребывания на территории РФ, тем более продолжительным будет для него запрет на въезд в нашу страну", – подчеркнула она.
До того Российская Федеральная миграционная служба и Минэкономики России разработали законопроект, предлагающий предоставлять российское гражданство иностранцам, вложившим до 10 млн руб. в экономику РФ, и зарубежным студентам, закончившим в РФ колледжи и вузы, при этом проработавшим в России не менее трех лет.
Поправки к ст. 14 закона "О гражданстве РФ", касающиеся упрощенного порядка предоставления гражданства, уже прошли обсуждение в правительстве и, скорее всего, вскоре будут внесены в Госдуму РФ. Как говорится в пояснительной записке, поправки разработаны в рамках реализации концепции государственной миграционной политики на 2012-2015 годы. Согласно концепции, одной из задач является "переселение на постоянное место жительства специалистов разного профиля, предпринимателей и инвесторов, а также стимулирование молодежи, имеющей востребованные профессии и специальности".
Сейчас на получение гражданства в упрощенном порядке в основном могут претендовать либо те иностранцы, чей супруг является гражданином РФ, либо те, кто родился на территории бывшего СССР и является лицом без гражданства. В документе предлагается воспользоваться европейским опытом при предоставлении гражданства по упрощенной схеме. Например, на него смогут претендовать индивидуальные предприниматели, проработавшие в РФ не менее трех лет, если их ежегодная выручка составляет не меньше 10 млн руб. Кроме того, получить гражданство смогут инвесторы, чья доля в уставном капитале российского юрлица составляет не менее 10%. При этом уставный капитал должен составлять не менее 100 млн руб.
Другое нововведение касается иностранных студентов, которые начиная с 1 июля 2002 года получили профессиональное образование и к моменту обращения за гражданством проработали на территории РФ три года.
С 1-го января 2014 года в России вступили в силу поправки к закону о мигрантах. Так, согласно поправкам, мигрантам, не получившим визу, будет разрешено находиться на территории РФ не более 90 дней. При этом безвизовый доступ мигрантам будет разрешен только в течение каждого периода в 180 суток. Ранее после пребывания в России 90 дней иностранные граждане могли вернуться домой и совершить повторный въезд спустя всего несколько дней. Федеральная миграционная служба заявила, что подобный шаг позволит сократить поток нелегальных мигрантов в страну, число которых уже составляет около 3,5 млн. человек.
На днях секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян направил своему российскому коллеге Николаю Патрушеву письмо, в котором выразил надежду, что Россия пересмотрит визовый режим в отношении Армении. На сегодняшний день Ереван не вводит никаких запретов в отношении России.
«Армения с пониманием относится к мерам, принимаемым властями Российской Федерации в контексте необходимости усиления борьбы с незаконной миграцией. Но в них не учитываются некоторые важные нюансы совместной интеграционной политики Москвы и Еревана», — цитируют Известия письмо Багдасаряна.
По данным Государственной миграционной службы Армении, в первом полугодии 2013 года Число граждан РА, поставленных на миграционный учет по месту пребывания в территориальных органах ФМС России, составило 275 169 человек.