ԵՄ խորհրդատվական խումբը 2014 թ. ավարտին կդադարեցնի իր գործունեությունը Հայաստանում, սակայն ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել երկրին այն ոլորտներում, որտեղ կողմերը սերտորեն համագործակցում են, հայտնել է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Եվրամիության խորհրդատվական խումբ Հայաստան գործուղելու վերաբերյալ պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Բրյուսել կատարած այցի ժամանակ 2008 թվականի նոյեմբերին: Խմբի նպատակն էր խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել ՀՀ պետական մարմիններին, որպեսզի երկիրն արդյունավետ իրագործի Եվրոպական հարևանության քաղաքականության գործողությունների ծրագիրը:
«Խորհրդատվական խմբի գործունեության դադարեցումը կարող է մտահոգություն առաջացնել,սակայն ցանկանում եմ հայտնել, որ Եվրամիությունը պարտավորվում է շարունակել աջակցությունը Հայաստանին»,-ասել է Հրիսթեան խորհրդատվական խմբի հերթական նիստի ժամանակ:
Նա հավելել է, որ խմբի աշխատանքը Հայաստանում չափազանց արդյունավետ էր, սեղմ ժամկետում հաջողվեց զգալի առաջընթացի հասնել մի շարք ոլորտներում: Սակայն, ըստ Հրիսթեայի, որոշ խնդիրներ դեռ լուծում են պահանջում և աշխատանքային ծրագիրը, որ դեռ մինչև տարեվերջ պետք է իրականացնի խումբը, ուղղված է նաև այդ խնդիրների լուծմանը:
Իր հերթին ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ արդյունավետ համագործակցությունն ԵՄ հետ շարունակվում է նաև այժմ, որի վկայությունն են իրականացվող բարեփոխումներն ու մի շարք ծրագրերի կատարումը:
Հայաստանի ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Եվրամիությունը Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից մեկն է, իսկ համատեղ հայտարարությունը, որն արվեց Վիլնյուսում անցյալ տարվա նոյեմբերին, վկայում է լավ աշխատանքի մասին: «Մենք պատրաստ ենք շարունակել բարեփոխումներն, ուղղված Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը, քանի որ այդ բարեփոխումներից առաջին հերթին կշահի մեր հանրությունը»,-ասել է Շարմազանովը:
Նա հավելել է, որ ԵՄ հետ համագործակցության շրջանակում Հայաստանում իրականացվել են քաղաքական ու օրենսդրական բարեփոխումներ, ԵՄ հետ համաձայնագիր է կնքվել մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի պարզեցման ու ռեադմիսիայի մասին, մեծ աշխատանք է կատարվել եվրոպացի խորհրդատուների հետ:
2013 թ. վերջին եռամսյակի հաշվետվության մեջ ասվում է, որ ԵՄ խորհրդատվական խումբը խորհրդատվական ծառայություններ է տրամադրել այնպիսի հարցերի վերաբերյալ, ինչպիսիք են օրենքի գերակայությունը, միգրացիան, ժողովրդավարական կառավարումը, պայքարը թրաֆիքինգի դեմ, վկաների պաշտպանությունը, պրոբացիոն ծառայության ներդրումը Հայաստանում, հակակոռուպցիոն միջոցառումները:
Բացի այդ խորհրդատուների մասնակցությամբ մշակվել է այցերի կազմակերպման ու ԱԺ-ում տեղեկատվական կենտրոնի ստեղծման հայեցակարգը:
2014 թվականին խումբը կաշխատի ռազմավարական ծրագրերի ու բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ:
Օրերս ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, որ Մաքսային միությանն անդամակցելու համար նախատեսված միջոցառումների գրեթե կեսը Հայաստանն արդեն իրականացրել է: «Այսօրվա դրությամբ չկատարված միջոցառումներ չունենք, և, ըստ մեր գնահատականի, ՄՄ ճանապարհին նախատեսված աշխատանքների 50 տոկոսը Հայաստանն արդեն կատարել է»,- ասել է վարչապետը:

25 Февраль 2014 - 11:22 AMT
Консультативная группа Европейского союза в Армении прекратит свою деятельность к концу года, однако ЕС продолжит оказывать республике содействие в тех сферах, в которых стороны тесно сотрудничали, сообщил во вторник глава делегации Евросоюза в Армении, посол Траян Христеа, сообщает «Новости-Армения».
Договоренность о делегировании в Армению Консультативной группы Евросоюза была достигнута в рамках визита президента Армении Сержа Саргсяна в Брюссель в ноябре 2008 года. Целью группы было предоставление консультационного содействия государственным органам Армении, чтобы страна эффективно реализовала Программу действий Политики Европейского соседства.
«Предстоящее прекращение деятельности консультативной группы могло вызвать некоторую обеспокоенность, но я хочу сообщить, что Евросоюз берет на себя обязательство продолжать оказывать Армении содействие»,- сказал Христеа в ходе очередного заседания членов консультативной группы.
Он добавил, что работа, проведенная группой в Армении, была крайне эффективной, и за короткое время удалось зафиксировать значительный прогресс в различных сферах. Однако, по словам Христеа, ряд проблем все еще требует своего решения и рабочий план, который консультативная группа намерена выполнить до конца текущего года, направлен в том числе и на их решение.
В свою очередь секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян, подчеркнул, что эффективное сотрудничество с ЕС продолжается и сейчас, о чем свидетельствуют осуществляемые в стране реформы и выполнение ряда совместных программ.
Вице-спикер парламента Армении также Эдуард Шармазанов подчеркнул, что Европейский союз – один из важнейших партнеров Армении, а совместное заявление, сделанное в Вильнюсе в ноябре минувшего года, свидетельствует о хорошей работе. «Мы готовы продолжить реформы, направленные на укрепление демократии в Армении, поскольку от этих реформ в первую очередь выигрывает наше общество»,- сказал Шармазанов.
Он добавил, что в рамках сотрудничества с ЕС в Армении осуществлены политические и законодательные реформы, с Европейским Союзом подписано соглашение об упрощении визового режима и реадмиссии, проведена значительная работа с европейскими консультантами.
В отчете о проведенной работе за последний квартал 2013 года отмечается, что консультативная группа ЕС предоставила консалтинговые услуги по таким вопросам, как верховенство закона, миграция, демократическое управление, борьба с трафикингом, защита свидетелей, внедрение в Армении пробационной службы, а также по антикоррупционным мероприятиям.
Кроме того, при участии консультантов была разработана концепция организации визитов и создания информационного центра в Национальном Собрании Армении.
Деятельность группы в 2014 году будет направлена на реализацию стратегических программ и реформ.
На днях премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил, что Армения осуществила почти половину мероприятий, предусмотренных для вступления в Таможенный союз. "На сегодняшний день все запланированные мероприятия осуществлены, и, по нашей оценке, работа, которую предстоит осуществить до присоединения Армении к ТС, уже выполнена ориентировочно на 50%", – указал Саркисян.