Հայաստանն ապրիլի կեսերին կավարտի Մաքսայի միությանը միանալու համար «Ճանապարհային քարտեզով» մշակված գործընթացը: Դրան զուգահեռ համապատասխան համաձայնագիր է պատրաստվում, մարտի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանի փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը։
«Պետք է ՄՄ անդամ երկրներն ու Հայաստանը համաձայնության գան դրա շուրջ, որից հետո այն ներկայացվի Ազգային ժողովի վավերացմանը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ առայժմ դժվար է հստակ ասել, թե երբ դա կլինի, գրում է Tert.am-ը:
Հարցին, թե ինչ լեզվով է լինելու ՄՄ-ին՝ Հայաստանի անդամակցելու մասին համձայնագիրը, փոխարտգործնախարարը պատասխանել է, թե կոնկրետ որոշում դեռևսչկա, բայց մի բան հաստատ է՝ մինչև ԱԺ ներկայացնելն այն կթարգմանվի:
«Բուն պայմանագիրը, հավանաբար, կլինի կամ ՄՄ անդամ երկրների, կամ ընդունված միջազգային լեզվով` ռուսերենով»,- ասել է նա՝ նշելով, որ դրան կցվելու է այն միջազգային պայմանագրերի ցանկը, որին Հայաստանը միանում է, գրում է Panorama.am-ը:
Հարցին, թե ինչու է Հայաստանն այսպես շտապում դեպի Մաքսային միություն, Քոչարյանն ասել է, թե եթե ընտրել ենք որոշակի ուղի, ապա ամեն ինչ պիտի հնարավորինս արագ արվի, բայց ոչ որակի հաշվին:
Ասուլիսին ներկա ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանն իր հերթին նշել է, որ հարցն արագացման մեջ չէ, պարզապես Հայաստանը մինչև որոշումը կայացնելը լուրջ ու երկար ճանապարհ է անցել:
«6 տարի է` ոլորտում բարեփոխումներ ենք անում ու հիմա դրանք հնարավորություն են տալիս, որ մեր օրենքներում առանց լուրջ փոփոխությունների միանանք ՄՄ-ին: Օրինակ` կան օրենքներ, որտեղ տեխնիկական կանոնակարգման մասով ընդամենը փոփոխում ենք երկու-երեք տող, քանի որ ամբողջ մեր կարգավորումը համապատասխանում է միջազգային ստանդարտներին: Ուստի ՄՄ-ին միանալը դառնում է շատ հեշտ»,- նշել է Մինասյանը:
Քոչարյանն էլ նկատել է, թե կան ոլորտներ, որտեղ Հայաստանն ավելի առաջ է, քան ՄՄ անդամ երկրները:
Ըստ էկոնոմիկայի փոխնախարարի, Եվրասիական տնտեսական խորհրդի կողմից ՄՄ-ին ու միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի միանալու համար ստեղծված աշխատանքային խումբը հետևում է «Ճանապարհային քարտեզով» սահմանված բոլոր միջոցառումներին․ նրա խոսքով, նախատեսված միջոցառումների մոտ 50 տոկոսն արդեն արվել է: Ասում է՝ օրերս հերթական նիստն էր, որտեղ որոշ խնդիրներ են քննարկել:
«Վերջին երկու ամիսներին Հայաստանն իրականացրել է 70-ից ավելի միջոցառում: Դրանք արվել են ԵՏՀ-ի և այլ երկրների հետ համատեղ, և բազմաթիվ այցելությունների ընթացքում տարբեր ոլորտներում ուսումնասիրություններ են կատարվել: Արդյունքում արձանագրություն է կազմվել, թե ինչ վիճակում է Հայաստանի մաքսային դաշտն ու մնացած ոլորտները»,- ասել է փոխնախարարը:
Նիստին արձանագրվել է, որ մինչև մարտի վերջ պետք է ավարտվեն դեռևս չպարզաբանված բոլոր հարցերով համատեղ կոնսուլտացիաները:
ԵՏՀ-ին ներկայացված երկու որոշումից մեկը կքննարկվի մարտի 4-ին Աստանայում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստում:
Մանսավորապես, փոխվարչապետերի մակարդակով քննարկվելու է ՄՄ-ին Հայաստանի միանալու, այսինքն` «ճանապարհային քարտեզի» իրագործման հարցը: Իսկ մարտի 11-ին արդեն նախագահների մակարդակով Գերագույն եվրասիական խորհրդի նիստի քննարկմանը կներկայացվի երկրորդ որոշումը:
«Եվ առաջին անգամ այդ որոշման մեջ կարձանագրվի, որ Հայաստանը սկսում է մշակել ՄՄ-ին և միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի միանալու պայմանագիրը»,- ընդգծել է Մինասյանը:
Դեկտեմբերի 24-ին Մոսկվայի գագաթնաժողովում Բելառուսի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի ու Հայաստանի նախագահների հաստատված «ճանապարհային քարտեզով» նախատեսվում է, որ արդեն մենք պետք է պայմանագիր ունենանք ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ հավելվածներով: Այս խնդիրը դրված է 22 աշխատանքային խմբի առջև, որոնք կազմված են երկրի լավագույն մասնագետներից ու փորձագետներից:
Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի անդամակցության միջոցառումների ծրագրի («ճանապարհային քարտեզ») մասին որոշումն ու հայտարարությունը ստորագրվել էին Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի ավարտին, որն անցնում էր պետությունների ղեկավարների մակարդակով:
«Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ-ն նախօրեին «Գազի հարցը հայաստանյան տնտեսության համար» խորագրով կլոր սեղան է անցկացրել, որի շրջանակում հնչել են փորձագիտական կարծիքներ ու ոլորտի պատասխանատուների հիմնավորումները ՄՄ-ին անդամակցության պարագայում գազամատակարարման ոլորտի վերաբերյալ:
Ինչպես Panorama.am-ին ասել է ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը, կլոր սեղանի նպատակն էր մասնագիտական այնպիսի մակարդակով քննարկում անցկացնել, որը կկարողանար հասարակության համար պարզ դարձնել թվերն ու տնտեսագիտական հիմնավորումները, որոնց վրա կառուցված է Հայաստանում գազի քաղաքականությունը:
«Գազը Հայաստանի տնտեսության երակը, արյունն է, ու դրա համար այն ռազմավարական նշանակություն ունի: Հայաստանը Ռուսաստանից գազ է ստանում արտահանման ամենաէժան գնով, դրանից ավելի էժան գազ է ստանում միայն Բելառուսը` իբրև միութենական պետություն: Այս իրողության դրա վրա է հիմնված ապագա Եվրասիական միությանն և այսօրվա Մաքսային միությանն անդամակցելու ՀՀ տնտեսական դրդապատճառներից մեկը»,- նշել է Արամ Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով, ՄՄ-ին անդամակցությունից հետո գազամատակարարման ոլորտում հինգ տարվա ընթացքում տնտեսական էֆեկտը մոտ 2 մլրդ դոլար կկազմի, որից 1 մլրդը կարող են լինել այն շահույթները, որոնք ստացվել են առանց մաքսային արգելքների գործակցության կոնտեքստում:
Բացի այս, Սաֆարյանը նաև նշել է, որ դա կփրկի Հայաստանի գազային համակարգը, որն այսօր բազմաթիվ խնդիրներ ունի։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե հասարակությունը բողոքում է, քանի որ ՀՀ սոցիալ-տնտեսական ներկայիս իրավիճակում գինը, այդուհանդերձ, շատ բարձր է, Սաֆարյանն ասել է, որ տնտեսագետները նույն կարծիքին են, որ եթե գազամատակարարման համակարգը Հայաստանում հարաբերական ավելի էժան է, քան ԵՄ երկրներում ու նույնիսկ նախկին ԽՍՀՄ մերձբալթյան երկրներում, ապա Հայաստանի միջին սպառողի եկամուտների իմաստով այն բավականին թանկ է:
«Բայց այս հարցերը կարգավորելու միայն մի ճանապարհ կա` երկրի տնտեսական զարգացում: Հետևաբար, պետք է գտնել տնտեսական զարգացման համար լավագույն հնարավորություն տվող միջոցներ: Մեր կարծիքով, ՄՄ-ին անդամակցությունը միջնաժամկետ հեռանկարում էապես կարող է դրական ազդեցություն ունենալ Հայաստանի տնտեսության վրա»,- նշել է նա՝ եզրափակելով, որ տնտեսությունը զարգացնելուն ուղղված բոլոր քայլերը կվերցնենք փորձագիտական եզրակացության ուշադրության տակ։

1 Март 2014 - 13:10 AMT
Армения в середине апреля завершит процесс, разработанный «дорожной картой» по вступлению в Таможенный союз. Об этом встрече с журналистами 1 марта сказал заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян и отметил, что параллельно осуществляется разработка соглашения.
«Мы 6 лет реализовывали реформы в данной области и сейчас это предоставляет возможность без серьезных изменений вступить в ТС»,-сказала она.
Шаварш Кочарян в свою очередь добавил, что есть также сферы, где Армения находится впереди других стран-членов ТС.
«Обсуждался вопрос, насколько целесообразно, чтобы Армения совершила шаг назад, а затем двинулась в ногу со всеми. Конечно, Армения не сделает шага назад. Во многих случаях мы должны оставаться на нашем уровне, а остальные пусть попытаются дойти до нас»,- сказал он.
Журналисты поинтересовались, на каком языке будет написан договор о вступлении Армении в Таможенный союз, на что Шаварш Кочарян заявил, что пока нет четкого решения, однако ясно одно: «В Национальном Собрании он будет представлен в переводе с русского языка на армянский, однако сам договор либо будет на всех языках стран-членов Таможенного союза, в том числе и на армянском, либо на общепринятом международном языке», – сказал он.
Заместитель министра экономики Карине Минасян отметила, что 26 февраля состоялось третье заседание рабочей группы, сформированной в рамках Таможенного союза, которая занимается сотрудничеством с Арменией в процессах вокруг дорожной карты. Она сообщила, что следующее заседание состоится 28 марта, тогда же будут подведены итоги всех работ.
«А до этого, 4 марта в Астане, на уровне вице-премьеров состоится и будет обсужден вопрос вступления Армении, после чего 11 марта в Москве встретятся президенты стран-членов ТС и Армении. По решению этого высшего совета будут продолжены работы и начнется процесс подготовки договора», – сказала она.
Карине Минасян также отметила, что в скором времени начнется переговорный процесс со всеми странами-членами ТС по поводу вопроса о том, чтобы не менять размер таможенных пошлин на товары, импортируемые в Армению из третьих стран. Она также заверила, что будут урегулированы все проблемы, которые связаны с отсутствием физической границы между Арменией и экономической территорией Таможенного союза, передает Tert.am.
В свою очередь, как сообщает Panorama.am, председатель общественной организации «Интеграция и развитие» Арам Сафарян, говоря о проведенном 28 февраля организацией круглом столе Евразийского экспертного клуба по теме «Газовый вопрос для армянской экономики», заявил, что целью круглого стола было проведение такого обсуждения, которое позволило бы населению Армении составить четкое представление о цифрах и экономических обоснованиях, на которых строится газовая политика в Армении.
«Это очень важный вопрос, так как газ является пульсом экономики Армении и имеет для нее стратегическое значение. Армения получает от России газ по самой низкой экспортной стоимости, дешевле газ поставляется только в Беларусь, союзное с Россией государство. Я считаю, что этот факт нужно понимать, так как именно на нем основана одна из экономических причин вступления Армении в Таможенный союз и в будущий Евразийский союз», – заявил Арам Сафарян.
По его словам, в случае вступления Армении в Таможенный союз экономический эффект в сфере поставок газа в течение 5 лет составит порядка 2 млрд. долларов, 1 млрд. при этом могут составить доходы, полученные в контексте сотрудничества без таможенных ограничений.
Помимо этого, Арам Сафарян, ссылаясь на слова замдиректора компании «Газпром Армения», отметил, что это спасет также газовую систему Армении, которая на сегодняшний день столкнулась со множеством проблем. «Именно это очень важно понять», – добавил Сафарян.
Арам Сафарян ответил также на замечание, как же быть с реакцией общественности, которая, вопреки обоснованиям экспертов, протестует, поскольку в нынешних социально-экономических условиях тариф все же очень высокий. По его словам, экономисты придерживаются того же мнения, что если система газоснабжения Армении относительно более дешевая, нежели в странах ЕС и даже прибалтийских странах бывшего СССР, но, учитывая доходы среднего потребителя Армении, она все же довольно дорогостоящая.
«Существует один путь урегулирования данных вопросов – экономическое развитие страны. Следовательно, нужно найти методы, позволяющие наилучшим образом обеспечить экономическое развитие. На наш взгляд, вступление в Таможенный союз в среднесрочной перспективе может положительно повлиять на экономику Армении. Это предварительные подсчеты, опирающиеся на итоги исследований, проведенных нашей группой осенью. Однако поскольку существует необходимость в проведении серьезных и периодических прогнозов, мы будем держать все меры, направленные на развитие экономики, в центре внимания экcпертного заключения», – добавил Арам Сафарян.
Вместе с тем он сообщил, что в ближайшем будущем будет созван еще один круглый стол с участием экспертов, в ходе которого будут обсуждаться экономические аргументы вступления Армении в Таможенный союз.