Մարտի 20-ին Բրյուսելում Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ կազմակերպությունը վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ կլոր սեղան հանդիպում էր կազմակերպել: Հանդիպմանը ներկա եվրոպացի պաշտոնյաները Սարգսյանին հիմնականում հարցեր են ուղղել Ասոցացման համաձայնագրի տապալված նախաստորագրման և Մաքսային միության կազմում Հայաստանի ապագայի հեռանկարների մասին:
Ի պատասխան Տիգրան Սարգսյանի այն փաստարկին, թե Եվրամիությունը Հայաստանին դրեց կամ-կամ ընտրության առջև, այլընտրանք չթողնելով, եվրոպացի պաշտոնյաները կրկին անգամ նշել են, որ Հայաստանի հետ բանակցությունները սկսվել են առանց Մաքսային միության մասին խոսակցությունների և հստակ է եղել, որ Ասոցացման ու խորը և համապարփակ առևտրի համաձայնագրերը մեկ փաթեթ են կազմում, հնարավոր չէ դրանք տարանջատել, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Այս պահի դրությամբ մատնանշվում է նոր ուղղություն, որ կարելի է առանձին ունենալ մի մեծ քաղաքական համաձայնագիր Հայաստանի և Եվրամիության միջև, և այդ ուղղությամբ էլ մենք աշխատանք ենք տանում եվրոպական մեր գործընկերների հետ: Եվ չափազանց կարևոր է, որ բոլոր մեր եվրոպական ընկերները շատ լավ հասկանում են Հայաստանի դիրքորոշումը, Հայաստանի որոշումների հիմնավորվածությունը, փաստարկները և այդ ամեն ինչը կիսում են մեզ հետ», -հանդիպումից հետո ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
«Նոր համաձայնագիրը հաշվի է առնում նախորդ համաձայնագրերի իրականացման արդյունքում արդեն արձանագրված հաջողությունները և այն ծրագրերը, որտեղ մենք արդեն լրջագույն հիմքեր ենք ստեղծել և ինստիտուտներ ենք ստեղծել այդ տեխնիկական և ֆինանսական օժանդակության ներքո: Դրա հիման վրա նոր ռազմավարություն է մշակվում՝ ինչպես ընդլայնել և խորացնել մեր հարաբերությունները Եվրամիության հետ, և այդտեղ մենք ունենք լիակատար փոխըմբռնում», – հավելել է վարչապետը:
Հանդիպմանը հարց է հնչել նաև Մաքսային միությանն անդամակցությունից բխող՝ բարձրացող տարիֆների մասին: Վարչապետի խոսքով` 7 տարվա ընթացքում որոշ դրույքաչափեր Հայաստանի համար կնվազեն. «Երբ Ռուսաստանն անդամակցել է Համաշխարհային առևտրի կազմակերպությանը, ստանձնել է պարտավորություններ՝ տարիների ընթացքում որոշ տուրքեր փուլ առ փուլ նվազեցնելու այն դեպքում, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը այդ տուրքերի առումով ունի նվազեցված դրույքաչափեր: Եվ դա նշանակում է, որ տարիների ընթացքում այդ դրույքաչափերը Մաքսային միության ներքո էլ պետք է նվազեն, իսկ դա նաև նշանակում է, որ այս բանակցությունների գործընթացում կան բազմաթիվ տուրքի տեսակներ, որոնք մենք ստիպված չենք լինի բարձրացնել, հաշվի առնելով, որ այսօր նրանք Ռուսաստանում, Մաքսային միությունում բարձր են, բայց տարիների ընթացքում նվազելու են: Դրա համար անցումը լինելու է շատ ավելի սահուն և ինֆլյացիոն ճնշումները լինելու են շատ մեղմ: Բանակցությունները, որ վարվում են Մաքսային միության մեր գործընկերների հետ, ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև Ղազախստանի, Բելառուսի, հաշվի են առնում այն առանձնահատկությունները որոնք առկա են մեր դրույքաչափերում: Եվ պետք չէ մոռանալ, որ կան մաքսատուրքերի դրույքաչափեր, որոնք Հայաստանում բարձր են, Մաքսային միությունում ցածր են: Այնպես որ դա միակողմանի չէ»:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով` թե՛ Հայաստանը, և թե՛ Ռուսաստանը շահագրգռված են, որպեսզի Հայաստանը ԵՄ հետ լավ հարաբերություններ ունենա:
2013 թ. վերջին եռամսյակի հաշվետվության մեջ ասվում է, որ ԵՄ խորհրդատվական խումբը խորհրդատվական ծառայություններ է տրամադրել այնպիսի հարցերի վերաբերյալ, ինչպիսիք են օրենքի գերակայությունը, միգրացիան, ժողովրդավարական կառավարումը, պայքարը թրաֆիքինգի դեմ, վկաների պաշտպանությունը, պրոբացիոն ծառայության ներդրումը Հայաստանում, հակակոռուպցիոն միջոցառումները:
Բացի այդ խորհրդատուների մասնակցությամբ մշակվել է այցերի կազմակերպման ու ԱԺ-ում տեղեկատվական կենտրոնի ստեղծման հայեցակարգը: 2014 թվականին խումբը կաշխատի ռազմավարական ծրագրերի ու բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ:

Armenia plans to ink a major political agreement with the European Union, Prime Minister Tigran Sargsyan said during the Radio Liberty Armenian Service broadcast.
As the official noted, "we're working with our European partners on a new line of cooperation. We're happy that our European friends understand Armenia's stance and the logic of decision-making."
According to Sargsyan, the new deal will include clauses agreed on during previous negotiations.
As he also noted, in the capacity of the Customs Union member, Yerevan will expect cuts in customs duties within 7 years.
"The European Union Advisory Group to Armenia will terminate its activity in late 2014, with the EU continuing assistance to the republic in the sectors of close cooperation," As the head of the EU delegation to Armenia, Ambassador Traian Hristea said in early 2014.
The EU Advisory Group was formed in 2008 to assist Armenia in advancing the implementation of the European Neighborhood Policy Action Plan.
As Hristea noted at the sitting of the Advisory Group, the work conducted in Armenia was effective, with progress in a number of sectors noted.
National Security Council Secretary Artur Baghdasaryan, in turn, welcomed the ongoing cooperation, with a number of reforms and joint programs testifying to its success.
Deputy parliament speaker Eduard Sharmazanov further noted the EU to be among Yerevan's key partners, expressing readiness to continue democracy-promoting reforms to the benefit of Armenian society.
He further listed political and legal reforms, the visa facilitation and readmission agreements among achievements of the Armenia-EU partnership.
According to the Q4 2013 report, the Advisory Group provided consultations on rule of law, migration, democratic governance, anti-trafficking, protection of witnesses, introduction of probation service in Armenia as well as anti-corruption measures.
Also, a concept on organization of visits and creation of an information center at the National Assembly were accomplished with the involvement of the Advisory Group.
In 2014, the Group will work to implement further reforms and strategic programs. Armenia completed technical talks on a ‘deep and comprehensive free-trade agreement' (DCFTA) with the EU in July 2013 and it was set to be signed at a summit with the EU in late November. In addition to a free-trade deal, Armenia has been working towards the signing of an association agreement with the EU, a framework agreement on co-operation that is seen as a first step towards political integration with the EU.