Մարտի 21-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդունել է Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտային` վերջինիս խնդրանքով: Հանդիպմանը փոխարտգործնախարարը վերահաստատել է, որ ինքնորոշման իրավունքի վերաբերյալ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումն անփոփոխ է և տարիների ընթացքում բազմիցս արտահայտվել է, հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Արտգործնախարարի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանի և Ուկրաինայի բարեկամ ժողովուրդների դարավոր հարաբերությունները կազմում են այն ամուր հենքը, որի վրա կառուցվում է մեր երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը:
Մարտի 22-ի դրությամբ` Իվան Կուխտան Հայաստանում է և գնացել է աշխատանքի, գրում է Tert.am-ը:
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեյթի Լիչը, մեկնաբանելով Ղրիմի իրադարձությունները և դրանց առնչությամբ Հայաստանի դիրքորոշումը, ասել է, որ իրենք մտահոգված են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի արտահայտություններից:
«Չկա որևէ կետ, որ մենք Ղրիմի հանրաքվեն համարենք ազատ կամարտահայտման դրսևորում»,- նշել է նա:
Ուկրաինայի ԱԳ փոխնախարար Դանիլո Լուբկիվսկին հայտարարել է, որ Հայաստանից պահանջում են վերանայել Ղրիմի հարցով դիրքորոշումը. «Հիասթափված ենք Հայաստանի դիրքորոշմանը վերաբերող տեղեկություններից։ Այսօր, ինչպես և երեկ, հրավիրել ենք Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանին, նրան փոխանցել մեր մտահոգությունները։ Հայաստանում մեր դեսպանատանը համապատասխան կարգադրություններ ենք տվել։ Այսօր հայկական կողմին նոտա ենք հղել, որտեղ դիմում ենք Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը պարզաբանելու համար»,- նշել է նա։
Լուբկիվսկին հավելել է, որ Ուկրաինան դիմում է Հայաստանին՝ կոչ անելով մոտ ժամանակներս հայտարարել, որ երկիրը չի ընդունում Ղրիմի անեքսիան։ Ուկրաինան խորհրդատվությունների համար Կիև է կանչել ՀՀ-ում իր դեսպան Իվան Կուխտային:
Մարտի 19-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հեռախոսազրույց էր ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Կողմերն արձանագրել են, որ Ղրիմի հանրաքվեն ազատ կամարտահայտման միջոցով ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակն է: Միաժամանակ ընդգծվել է միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին, առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, նվիրվածության կարևորությունը:
Մարտի 20-ին Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուխտան մամուլի ասուլիսին նշել էր, որ յուրաքանչյուր երկիր իր դիրքորոշումն արտահայտելու իրավունք ունի, բայց երկրի ԱԳՆ արդեն փոխանցվել են հայկական կողմի դիրքորոշումների մասին տեղեկությունները: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Ղարաբաղի դիրքորոշմամբ պայմանավորված հայ-ուկրաինական հարաբերությունների ապագային, ապա դեսպան Կուխտան հավաստիացրել էր, որ այդ հարաբերությունները բոլոր մակարդակներով լավ են զարգանում։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Ուկրաինայի դիրքորոշումը հստակ է և անփոփոխ, ասել էր դիվանագետը․ «Ուկրաինան աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման հարցում»:
Ղրիմում հանրաքվեի արդյունքերն արդեն ճանաչվել են մի շարք երկրների կողմից, այդ թվում՝ Սիրիայի, Ղազախստանի, Արգենտինայի ու Հայաստանի։

Armenia’s principled stance on people’s right to self-determination, repeatedly expressed on numerous occasions, remains unchanged, Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan said at the Friday, March 21 meeting with Ukrainian envoy Ivan Kukhta, Armenia Now reported.
Earlier that day Kukhta was recalled by Kyiv over Armenia’s stance on the Crimean referendum expressed during a telephone conversation between President Serzh Sargsyan and his Russian counterpart Vladimir Putin. However, as Tert.am reported citing the representative of the Ukrainian embassy in Yerevan Galina Mikhalenko, at present, the envoy is in the Armenian capital and continues with his duties.
According to the presidential press service, during their March 19 telephone conversation the two leaders “shared opinions regarding the crisis in Ukraine and the ways out of it.” “In that context the Presidents touched upon the situation after the referendum in Crimea and stated that the latter constitutes another case of exercising peoples’ right to self-determination through free expression of will. At the same time the Presidents stressed the importance of committing to the norms and principles of the international law, first and foremost the UN Charter,” the press release said.
As reported by the Foreign Ministry’s official website, at the meeting with the envoy, Kocharyan also stressed that “the centuries-old relations between the friendly peoples of Armenia and Ukraine form a solid basis on which the interaction between the two countries is built.”
Earlier on Friday, the Ministry of Foreign Affairs of Ukraine, through an official, warned Yerevan of “serious damage” to bilateral ties and demanded an official explanation regarding its stance on Crimea’s secession from Ukraine and annexation to Russia. At the same time, Ukraine’s Deputy Foreign Minister Danilo Lubkivsky said that Armenia’s ambassador in Kyiv had twice been summoned to the Ukrainian Foreign Minister and handed an official note.
Meanwhile, the Armenian leader sought to reach out to the Ukrainian people as he spoke during a presidential awards ceremony honoring artists, writers and scientists.
Olena Fetisova, Ukrainian screenwriter, producer and co-director of a new feature film about Soviet-Armenian filmmaker Sergey Paradjanov, was among the honorees. The Ukrainian, however, decided against accepting the award in protest against Sargsyan’s de-facto acceptance of the outcome of the internationally condemned referendum in Crimea.