Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյաննայսօր՝ մարտի 24-ին, Ծաղկաձորում միջազգային գիտաժողովում հայտարարել է, որ Հայաստանը կատարել է Մաքսային միությանը միանալու «Ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված գործողությունների մեծ մասը և սպասվում է, որ մայիսին արդեն կստորագրվի ՄՄ-ին ու Միասնական տնտեսական գոտուն միանալու պայմանագիրը։
Վարչապետի խոսքով՝ հունիսին չորս երկրների (Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի և Հայաստանի) խորհրդարանները պետք է հաստատեն այդ փաստաթուղթը, և 2015-ի հունվարի 1-ից Հայաստանը կդառնա Մաքսային միության անդամ, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Մարտի 12-ին վարչապետն ընդունել էր Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ-նախարար Տիմուր Սուլեյմանովին, ով համակարգում է կառույցի տնտեսական և ֆինանսական քաղաքականության հարցերը:
«Հայկական կողմն ընդունել և հաջողությամբ իրականացնում է միջոցառումների ցանկը, որոնք անհրաժեշտ են Մաքսային միությանն անդամակցելու համար ու ԵՏՀ պահանջներին ու նորմերին համապատասխանելու համար»,- ասել էր Ռուսաստանի նախագահը` հավելելով, որ արդեն հնարավոր է անցնել ապագա Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրի նախագծի նախապատրաստմանը։

Prime Minister Tigran Sargsyan stated that Armenia completed the majority of steps stipulated in the Customs Union accession roadmap, RFE/RL Armenian Service reported.
As the official noted at the Tsakhkadzor-hosted news conference on March 24, the CU and Common Economic Union accession deal is expected to be inked in May.
According to Sargsyan, a ratification of the deal by the parliaments of Russia, Kazakhstan, Belarus and Armenia will follow, with the latter to become a CU member on Jan 1, 2015.
Tigran Sargsyan met the Member of the Board, the Minister of Economic and Financial Policies of the Eurasian Economic Commission (EEC) Timur Suleymanov March 12. The meeting focused on the activities of the working group for implementation of the Customs Union accession roadmap.
The parties exchanged views on services, investments, tax and customs policies, customs duties and intellectual property, summarizing results of activities implemented and expressing readiness to continue consultations. Discussions in the working group format will be finalized in late March.
Armenia will complete all steps envisaged in the Customs Union accession road map in mid-April, will the CU accession deal currently in the works, Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan said on March 1.