ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ուղերձում կդատապարտի իրադարձությունները, որոնք 20-րդ դարի ամենածանր հանցագործություններից են, ապրիլի 24-ին լրագրողներին է ասել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը Ծիծեռնակաբերդում՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո:
«Վստահ եմ, որ ԱՄՆ նախագահը հերթական անգամ իր հիշատակի տուրքը կմատուցի Օսմանյան կայսրություն վերջին տարիներին տեղահանությունների ու ջարդերի զոհ դարձած մեկուկես միլիոն հայերին։ Վստահ եմ, որ նա կդատապարտի այս իրադարձությունները որպես 20-րդ դարի ամենասոսկալի ոճրագործություններից մեկը: Նախագահի հայտարարությունը ուժեղ կլինի, որտեղ ընդունվում են փաստերը 1915-23 թվականին տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ»:
Բարաք Օբաման, լինելով սենատոր և նախագահության թեկնածու, խոստացել էր ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, հենց որ հաստատվի Սպիտակ տանը: Նախագահ ընտրվելուց հետո նա դրժեց իր խոստումը, որի համար քննադատության ենթարկվեց համայն հայության ու մասնավորապես ԱՄՆ հայ համայնքի կողմից: Իր նախագահության ընթացքում նա ամեն տարի ապրիլի 24-ին հանդես է գալիս ուղերձով և ամեն անգամ դիվանագիտորեն շրջանցում է ցեղասպանություն եզրույթը՝ սահմանափակվելով հայերեն Մեծ եղեռն արտահայտությամբ:
Միևնույն ժամանակ դեսպանը հրաժարվել է մեկնաբանել Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հայտարարությունը: «Ես ԱՄՆ դեսպանն եմ Հայաստանում և չեմ մեկնաբանի այդ հարցը: Միգուցե Վաշինգտոնի կողմից մեկնաբանություն լինի, սակայն ես որևէ մեկնաբանություն չունեմ»,-ասել է դեսպանը:
Նախօրեին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հանդես է եկել հայտարարությամբ նվիրված Հայոց ցեղասպանության տարելիցին: «Հույսով և հավատով, որ նմանատիպ սովորություններ ու ավանդույթներ ունեցող հին ժողովուրդները, որոնք միևնույն, բարդ աշխարհագրական տարածքին են պատկանում, կարող են միասին ու արժանի կերպով հիշել իրենց անցյալն ու կորուստները: Մենք ցանկանում ենք, որ 20-րդ դարի սկզբին զոհված հայերի հոգիները խաղաղությամբ հանգչեն, իսկ նրանց թոռներին հայտնում ենք մեր ցավակցությունը: Մենք հիշում ենք Օսմանյան կայսրության բոլոր քաղաքացիներին, ինչ կրոն էլ նրանք դավանեն և ինչ ազգության էլ պատկանեն, որոնք զոհվեցին այդ շրջանում նման պայմաններում: Թող հանգչեն խաղաղությամբ»,-ասվում է ուղերձում:
Այն հարցին, թե ինչն է խանգարում ԱՄՆ-ին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ դեսպանը պատասխանել է, որ մի քանի ժամից նախագահը հանդես կգա ապրիլի 24-յան իր ամենամյա ելույթով, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Հեֆերնը հավելել է նաև, որ ԱՄՆ-ն ջանադրաբար կաշխատի, որպեսզի 2009 թվականին Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները վավերացվեն:
2008 թվականի աշնանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախաձեռնեց Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ և Թուրքիայի ԱԳ նախարարները Ցյուրիխում ստորագրեցին Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին արձանագրությունները, որոնք պետք է վավերացնեին երկու երկրների խորհրդարանները: Սակայն 2010 թվականի ապրլի 22-ին նախագահ Սարգսյանը հրամանագիր ստորագրեց վավերացման գործընթացն առկախելու մասին՝ հայտարարելով, որ Թուրքիան պատրաստ չէ շարունակել սկսած գործըթացը: Վավերացման գործընթացն այժմ սառեցված է:
«Հուսով եմ, սահմանը կբացվի և երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերություններ կձևավորվեն», -ասել է Հեֆերնը: Ինչպես նախօրեին հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, այսօր մենք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շեմին ենք: Սա ապաշխարելու և պատմության խարանը մի կողմ դնելու հնարավորություն կարող է լինել Թուրքիայի համար, եթե, իհարկե, հարևան երկրում կարողանան ուժ գտնել և ազատել իրենց պետության ապագան այս ծանր բեռից: 2015 թվականի խորհուրդը լրջորե՛ն պետք է ընկալվի Թուրքիայում: Հայաստանի հանդեպ վերաբերմունքը չի կարող այլևս բառերով չափվել. այն հստակ քայլեր է ենթադրում՝ փակ սահմանի բացում և բնականոն հարաբերությունների հաստատում:

Президент США Барак Обама в своей ежегодной речи осудит события, являющиеся одними из самых тяжких преступлений 20 века, сказал журналистам 24 апреля посол в Армении Джон Хефферн после посещения Мемориала памяти жертв Геноцида армян 1915 года.
«Я уверен, что в очередной раз президент США воздаст дань памяти 1,5 млн. жертв 1915 года, жертв погромов и массовых убийств последних лет Османской империи. Я уверен, что президент осудит эти события, самые ужасные преступления 20 века, и выступит с сильным заявлением», – сказал Хефферн.
Барак Обама, будучи сенатором и кандидатом в президенты, обещал признать Геноцид армян сразу, как только переедет в Белый дом. После избрания в президенты он не выполнил своего обещания, за что подвергся критике со стороны армян всего мира вообще и США – в частности. За время своего президентства во время каждого ежегодного обращения к армянской общине в связи с Днем поминовения жертв Геноцида армян 24 апреля Обама весьма дипломатично избегает термина «геноцид», ограничиваясь его армянским аналогом «Мец Егерн».
В то же время посол отказался комментировать заявление премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по Геноциду армян.
«Я являюсь послом США в Армении и не намерен комментировать этот вопрос. Возможно, официально Вашингтон сделает какие-либо комментарии, но у меня на этот счет комментариев нет», – сказал дипломат.
Накануне премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с заявлением по поводу 99-й годовщины Геноцида армян. "С надеждой и верой в то, что древние народы, обладающие схожими обычаями и традициями и принадлежащие к одной сложной, но уникальной географии, смогут вместе и достойным образом вспомнить о своем прошлом и о потерях, мы желаем, чтобы души армян, погибших в событиях начала 20 в., покоились с миром, а их внукам передаем свои соболезнования. Мы вспоминаем о всех гражданах Османской империи, какой бы этнической или религиозной принадлежности они не были, которые погибли в тот же период в подобных условиях. Пусть покоятся с миром», – заявил он.
На вопрос о том, что мешает США официально признать Геноцид армян 1915 года, посол отметил, что через несколько часов президент выступит с речью в связи с трагическими событиями 24 апреля, передает «Новости-Армения».
Хефферн также добавил, что США будут усердно работать в направлении ратификации подписанных в 2009 году армяно-турецких протоколов.
Процесс нормализации отношений Армении и Турции осенью 2008 года инициировал президент Армении Серж Саргсян. 10 октября 2009 года главы МИД Армении и Турции подписали в Цюрихе "Протокол об установлении дипотношений" и "Протокол о развитии двусторонних отношений", которые должны быть ратифицированы парламентами двух стран. Однако 22 апреля 2010 года Саргсян подписал указ о приостановлении процесса ратификации армяно-турецких протоколов, заявив, что Турция не готова продолжать начатый процесс. Вопрос ратификации протоколов находится в замороженном состоянии.
«Я надеюсь, что протоколы будут ратифицированы, и в результате граница между странами будет открыта, и будут установлены дипотношения», – сказал Хефферн.
Как заявил накануне президент Армении Серж Саргсян, грядущая в 2015 году столетняя годовщина Геноцида армян дает Турции возможность покаяться и избавиться от клейма истории, если, конечно, в соседней стране смогут найти в себе силы и освободить будущее своего государства от этого тяжелого бремени. По словам президента, отношение к Армении не может отныне измеряться словами: оно предполагает четкие шаги: открытие закрытой границы и установление нормальных отношений.