Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը մայիսի 8-ին լրագրողներին պարզաբանել է, թե ինչու ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հատկապես հիմա ներկայացրեց ղարաբաղյան կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, բաղկացած վեց տարրից:
«Պատճառները երեքն են: Առաջինը, որ մայիսի 12-ին լրանում է հրադադարի մասին համաձայնության ստորագրման 20-ամյակը, երկրորդը, որ վերջին ամիսներին կարգավորման գործընթացում առաջընթաց չկա, և այս ելույթով Ուորլիքը փորձում է նոր խթան հաղորդել բանակցություններին: Եվ երրորդը, համանախագահը ցանկացել է ներկայացնել ԱՄՆ քաղաքականությունն ու տարանջատել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակն ու հարակից տարածքների կարգավիճակը, քանի որ տպավորություն է ստեղծվում, որ երկու մայրաքաղաքներում, երկու հանրություններում, Լեռնային Ղարաբաղում այդ տարածքները դիտարկվում են որպես ընդհանուր, սակայն դրանք տարբեր են, ուստի և արդյունքներն էլ պետք է տարբեր լինեն»,-ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը, հայտնում է Armenia Today-ը:
Ըստ տարածքային կառուցվածքի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը բաղկացած է մայրաքաղաք Ստեփանակերտից ու 7 շրջաններից. Ասկերանի շրջան, Մարտունու, Քաշաթաղի, Մարտակերտի, Շահումյանի, Շուշիի և Հադրութի շրջաններ:
Շրջաններից 5-ը՝ Ասկերանի, Հադրութի, Մարտակերտի, Մարտունու ու Շուշիի շրջանները ընդգրկում են ինչպես նախկին ԼՂԻՄ տարածքը, այնպես էլ մերձակա շրջանները, Շահումյանի շրջանի հողերը գտնվում են Ադրբեջանական ԽՍՀ նախկին Շահումյանի շրջանի, ինչպես նաև Խանլարի շրջանի տարածքում, Քաշաթաղի շրջանը զբաղեցնում է Ադր. ԽՍՀ Լաչինի շրջանի մի մասը: Մարտակերտի, Մարտունու և Շահումյանի շրջանների տարածքների մի մասը գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ ու ԼՂՀ իշխանությունների կողմից դիտարկվում է որպես գրավյալ տարածքներ:
Ուորլիքն ասել է, որ խաղաղությունից բխող օգուտները շատ ավելին են, քան այն ինչ վճարում ենք շարունակաբար փակուղում գտնվելու դիմաց,և այն հնարավորություն կընձեռի խուսափել թշնամանքի վերականգնման աղետալի հետևանքներից:
Հայաստանն անմիջապես կշահի բաց սահմաններից, ավելի մեծ անվտանգությունից, առևտրի, ուղևորությունների և իր բոլոր հարևանների հետ կապերի նոր հնարավորություններից: Ադրբեջանը կկարողանա վերացնել այն հիմնական խոչընդոտը, որ կանգնած է իր` որպես համաշխարհային խաղացող, տարածաշրջանային առևտրային կենտրոն և անվտանգության ոլորտի ամուր գործընկեր կայանալու ճանապարհին` միաժամանակ հաշտեցման ու վերադարձի հեռանկար բացելով հարյուր հազարավոր փախստականների ու ներքին տեղահանված անձանց համար:
Իսկ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հազարավոր մարդիկ կկարողանան ազատվել մեկուսացման ու կախվածության կապանքներից, հավելել է նա:
Ոչ պակաս կարևոր է այն մեծ ֆինանսական բեռը, որը մարտական պատրաստականության ու սպառազինությունների մրցավազքի արդյունքում կրում են պետական բյուջեները.դա խաղաղության շահաբաժինն է, որը առավել արդյունավետ օգտագործման դեպքում ինքնին ի զորու է փոխել իրավիճակը թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի համար, ասել է ամերիկացի համանախագահը:
Ջեյմս Ուորլիքը տեղեկացրել է, որ եկող շաբաթ կրկին նախատեսում է այցելել տարածաշրջան՝ մյուս համանախագահների հետ միասին: Կասկածից վեր է, որ տևական խաղաղության ցանկացած համաձայնություն հաջողված համարվելու համար պետք է արտացոլի բոլոր կողմերի դիրքորոշումները: Միացյալ Նահանգները երկու ղեկավարներին համառորեն հորդորել է կրկին հանդիպում ունենալ առաջիկայում և օգտագործել այս հնարավորության պատուհանը, երբ խաղաղությունը հնարավոր է:
Նա հորդորել է կողմերին հանձնառություն ստանձնել ձեռնամուխ լինելու խաղաղության բանակցություններին: «Միացյալ Նահանգները պատրաստ է օգնել և անել այն ամենը, ինչ կարող է: Իհարկե, առաջին քայլը ձեռնարկելը Հայաստանի ու Ադրբեջանի կառավարությունների խնդիրն է: Նրանք պետք է դիտարկեն այն միջոցները, նույնիսկ միակողմանի միջոցները, որոնք ի ցույց կդնեն առաջընթացի իրենց մղումը, լարվածությունը թուլացնելու ու բանակցային մթնոլորտը բարելավելու հանձնառությունները: Նրանք պետք է կրճատեն թշնամական հռետորաբանությունը և բնակչությանը նախապատրաստեն խաղաղության և ոչ պատերազմի»,-ասել է Ջեյմս Ուորլիքը:
Ուորլիքի հայտարարությանն արձագանքել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA)՝ նշելով, որ դիվանագետի ելույթը ոչ մի նոր բան չի պարունակում: Միջնորդի ներկայացրած կարգավորման շրջանակը ընդունելի չէ բարոյապես, և կիրառելի չէ գործնականում: Ուորլիքի հայտարարությունը նաև չի համապատասխանում ինքնորոշման ամերիկյան գաղափարին՝ հիմնարար սկզբունքին, որի վրա հիմնված է ամերիկյան ազգն ու որը հիմք է հանդիսացել վերջին կես դարում մոտ հարյուր նոր պետությունների կազմավորման համար:
ANCA հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին, որոնք Ադրբեջանի ագրեսիայի զոհն են, կրկին կոչ են անում ռազմավարական զիջումների գնալ անվտանգությունը պահպանելու Ադրբեջանի կառավարության խոստումների դիմաց, որը հեշտությամբ կարող է խախտել խոստումը:
«Մենք նախկինի պես հուսով ենք, որ խաղաղություն կհաստատվի ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդությամբ, սակայն հիասթափված ենք կարգավիճակի ու անվտանգության վերաբերյալ ասիմետրիկ մոտեցումներով և սպասում ենք ավելի հավասարակշռված առաջարկների, համապարփակ ու ժողովրդավարական սկզբուքների՝ որոշելու համար անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ապագան: Իսկ ԵԱՀԿ օրակարգի առաջին կետը պետք է դառնա Բաքվի վետոյի վերացումը բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի լիարժեք ու անմիջական մասնակցության վրա»,-ասվում է Հայ Դատի հանձնախմբի հայտարարության մեջ:
1994 թվականի մայիսի 5-ին ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի, Ղրղզական Հանրապետության, ՌԴ ԴԺ ու ԱԳՆ նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանի Գերագույն Խորհրդի, Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի միլի մեջլիսի ներկայացուցիչների հանդիպումը, որոնք ստորագրեցին Բիշքեկի արձանագրությունը 1994 թվականի մայիսի լույս 9-ի գիշերը հրադադար հայտարարելու կոչով: 1994-ի մայիսի 12-ին Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները Ռուսաստանի միջնորդությամբ անժամկետ հաշտություն կնքեցին: Ըստ փաստաթղթի՝ կողմերը պարտավորվում են պահպանել հրադադարը՝ ընդհուպ մինչև զինված հակամարտության դադարեցման վերաբերյալ համաձայնությունը, որը նախատեսում էր ռազմական գործողությունների ամբողջովին դադարեցում: Մայիսի 9-ին Բաքվում համաձայնագիրը ստորագրեց Ադրբեջանի ՊՆ ղեկավար Մամեդրաֆի Մամեդովը: Մայիսի 10-ին համաձայնագիրը Երևանում ստորագրեց Հայաստանի անունից պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը, իսկ մայիսի 11-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի բանակի հրամանատար Սամվել Բաբայանը: Համաձայնագիրն ուժի մեջ մտավ մայիսի 12-ին:

8 Май 2014 - 08:39 AMT
Посол США в Армении Джон Хефферн сегодня, 8 мая, разъяснил журналистам, почему американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик именно сейчас представил основополагающие принципы урегулирования карабахского конфликта из шести элементов.
«Этому есть три причины: во-первых, исполняются 20 лет со дня подписания соглашения о прекращении огня, во-вторых, в течение последних месяцев в процессе урегулирования прогресса нет, и этим выступлением Уорлик пытается придать новый импульс переговорам. И в третьих, сопредседатель хотел представить политику США и разграничить статус самого Нагорного Карабаха и статус прилегающих к нему территорий, потому что складывается впечатление, что в двух столицах, в двух обществах, в Нагорном Карабахе эти территории рассматриваются как нечто общее, однако они разные и в связи с этим результаты должны быть разными», – сказал посол США в Армении, сообщает Armenia Today.
Территориально Нагорно-Карабахская Республика разделена на Степанакерт и 7 районов: Аскеранский район, Мартунинский район, Кашатагский район, Мартакертский, Шаумяновский район, Шушинский район и Гадрутский район.
Пять из них — Аскеранский, Гадрутский, Мартакертский, Мартунинский и Шушинский располагаются как на территории бывшей НКАО, так и за ее пределами, заявленные земли Шаумяновского района располагаются на территории бывших Шаумяновского и Кельбаджарского Азербайджанской ССР, а также части Ханларского района АзССР, Кашатагский район располагается на части территории бывшего Лачинского района АзССР.
Части Мартакертского, Мартунинского и Шаумяновского районов находятся под контролем Азербайджана и считаются властями НКР оккупированными территориями.
7 мая американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, выступая в Фонде Карнеги, представил 6 предложений по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. При этом он отметил, что представляет позицию не сопредседателей МГ ОБСЕ, а правительства США. В начале своей речи американский дипломат заявил о поляризованности позиций сторон и несогласованных пока вопросах и отметил необходимость содействия сторонам с тем, чтобы они, несмотря на отсутствие доверия, сделали решительный шаг.
Уорлик также отметил, что от установления мира в регионе выиграют все страны: Армени выиграет от открытых границ, повышения уровня безопасности, развития отношений, в том числе, торговых, с соседями. Азербайджан сможет устранить препятствия для превращения в международного игрока и надежного партнера по безопасности, открыв двери сотням тысяч беженцев и перемещенных лиц. А народ Нагорного Карабаха, добавил он, сможет освободиться от изоляции и зависимости.
Помимо этого, мирное соглашение поможет избежать жертв и сократить расходы на вооружение.
Джеймс Уорлик проинформировал, что на следующей неделе сопредседатели вновь приедут в регион и от имени США призывал президентов Армении и Азербайджана вновь встретиться и «использовать окно для мира».
Во время своего выступления американский дипломат представил основные утвержденные президентами государств-сопредседателей Минской группы компромиссы. По его словам, на основе принципов территориальной целостности, неприменения силы и самоопределения было разработано 6 пунктов, которые являются неделимым целым и которые должны лечь в основу составить мирного соглашения.
Уорлик призвал стороны приступить к обсуждению этого договора, во время которого должно сохраняться перемирие. При этом он отметил, что с началом переговоров появятся дополнительные стимулы: будут восстановлены энергетические, транспортные и коммуникационные связи, начнутся контакты между народами.
США же, в свою очередь, добавил посредник, намерены стать основным звеном, обеспечивающим урегулирование в Минской группе. Однако первый шаг за правительствами Армении и Азербайджана, которые должны предпринять меры, даже односторонние, чтобы продемонстрировать свое желание.
На заявление Уорлика отреагировал Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA), который отметил, что в предложениях дипломата практически не содержится ничего нового. Рамки процесса урегулирования, представленные в заявлении посредника, не являются ни морально приемлемыми, ни практически устойчивыми. Также заявление Уорлика не соответствует американским идеалам самоопределения – основного принципа, на котором основана американская нация и который послужил основной возникновения более ста новых стран, сформированных за последние полвека.
При этом, говорится в заявлении ANCA, Армению и Нагорный Карабах, которые являются жертвами агрессии Азербайджана, снова призывают идти на стратегические уступки в ответ на обещания соблюдения безопасности правительства Азербайджан, которое легко может нарушить свои обещания.
«Мы по-прежнему надеемся на установление мира при посредничестве ОБСЕ, но разочарованы ассиметричны походам к вопросам статуса и безопасности и с нетерпением ждем предложения более сбалансированных, всеобъемлющих и демократичных принципов для определения будущего независимой Нагорно-Карабахской Республики. И первым пунктов в повестке ОБСЕ должно стать вето Баку на полное и непосредственное участие Нагорного Карабаха в мирных переговорах», – говорится в заявлении ANCA.
5 мая 1994 по инициативе Межпарламентской Ассамблеи СНГ, парламента Кыргызской Республики, Федерального Собрания и Министерства иностранных дел Российской Федерации проведена встреча, по итогам которой представители Милли Меджлиса Азербайджана, Верховного Совета Армении и Нагорного Карабаха подписали Бишкекский протокол с призывом прекратить огонь в ночь с 8 на 9 мая 1994 года. 9 мая полномочный представитель президента России в Нагорном Карабахе Владимир Казимиров подготовил Соглашение о бессрочном прекращении огня, которое в этот же день в Баку подписал от Азербайджана министр обороны Мамедрафи Мамедов. 10 мая 1994 Соглашение в Ереване подписал от Армении министр обороны Серж Саргсян, а 11 мая – Командующий армией Нагорного Карабаха Самвел Бабаян. Соглашение вступило в силу в полночь 12 мая 1994 года.