«Մենք Ռուսաստանի հետ ունենք երկկողմ բարեկամության պայմանագիր, մենք գտնվում ենք անվտանգության միևնույն համակարգում, և գումարած դրան Մաքսային միությունը որոշակի առավելություններ է տալիս անդամ երկրներին, օրինակ` Հայաստան ներկրել մրցունակ գներով էներգակիրներ, ինչը թույլ է տալիս մեր սահմանափակ հնարավորությունների պայմաններում ունենալ մրցունակ ապրանքներ: Սա է մեր որոշման շարժառիթը, սա է ելակետը: Բայց ՄՄ անդամակցելը չի նշանակում, թե դադարեցնում ենք կամ վերացնում ենք մեր հարաբերությունները: Մենք շարունակում ենք ԵՄ հետ հարաբերությունների խորացումը»,- ասել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ համատեղ ասուլիսին՝ պատասխանելով ֆրանսիացի լրագրողի հարցին, թե ինչպես կբացատրեք Ձեր դիրքորոշումը Մաքսային միությանն անդամակցելու հարցում:
Սարգսյանը նաև նշել է, որ հայ-ռուսական ջերմ հարաբերությունների հիմքը դարավոր բարեկամությունն է, հայերն ու ռուսները շատ երկար ժամանակ ապրել են մի պետության, մի պետականության մեջ, կապված են մշակույթով, տնտեսական հարաբերություններով. «Սա է այսօրվա մեր հարաբերությունների հիմքը: Կարծում եմ, որ որևէ մեկի համար տարօրինակ չէր Հայաստանի ցանկությունն անդամակցել Մաքսային միությանը, որովհետև, իրոք, տնտեսական փոխկապակցվածությունն այսօր շատ բարձր մակարդակի վրա է»:
«Հայաստանն աշխարհաքաղաքական տեսակետից յուրահատուկ դրության մեջ է, այդ պատճառով որոշեց կապերը վերահաստատել Ռուսաստանի հետ: Իմ խնդիրը դատապարտելը չէ, այլ հասկանալը»,- անդրադառնալով Հայաստանի` ՄՄ անդամակցության որոշմանը, ասել է Ֆրանսուա Օլանդը:
Նա նշել է, որ այցի ընթացքում փորձել է հասկանալ` որն է Հայաստանի դիրքը և ինչ պետք է լինի Եվրամիության պատասխանը: «Ցանկանում եմ, որ Հայաստանը լիովին ասոցացված լինի Եվրամիության հետ, քանի որ նրա տենչն է, նրա արժեքներն են, նրա շահերին է համընկնում»:
Ֆրանսիայի նախագահը հավելել է, որ չի պատրաստվում ստիպել Հայաստանին խզել Ռուսաստանի հետ տնտեսական կապերը, հարաբերությունները. «Հայաստանի դիրքորոշումը պետք է օժանդակեն, քաջալերեն Եվրամիության շրջանակում, Եվրամիությունը պետք է հասկանա, որ Հայաստանը բացառիկ պայմանների մեջ է ապրում, ու պետք է մի գործընթացի մեջ մտնի, որ մերձենա Եվրամիությանը»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Սերժ Սարգսյանը նշել է, թե յուրաքանչյուր հակամարտության լուծման համար կան նախադրյալաներ, և մոտեցումներն էլ տարբեր են:
«Մեկ անգամ չէ, որ համանախագահ երկրների ղեկավարները թե գրավոր, թե բանավոր խոսել են իրենց միասնական կարծիքի մասին, այն է, թե ԼՂ վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով: Այդ սկզբունքն այլընտրանք չունի»,- շեշտել է ՀՀ նախագահը: Անդրադառնալով ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությանը` նախագահը նշեց, որ ոչ մի նոր բան իրականում չի ասվել. «Ես չեմ կիսում այն մոտեցումը, թե նույն երկրները տարբեր հակամարտությունների ժամանակ կիրառում են երկակի ստանդարտներ: Մոտեցումները բխում են կոնֆլիկնտերի պատմությունից, ծագումնաբանությունից ու նախադրյալներից»:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն իր հերթին հիշեցրել է, որ ինքը երկու օր առաջ գտնվում էր Բաքվում, որտեղ պատրաստակամություն է հայտնել անել ամեն ինչ՝ ԼՂ խնդրի կարգավորումը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար: Նա շեշտել է` զինադադարը բավական չէ, պետք է լուծում գտնել. «Երեկ զինադադարի քսանամյակն էր, բայց դա լուծում չէ, պետք է նոր լուծում գտնել: Սա հակամարտություն է, որը հազարավոր կյանքեր է խլել: Ֆրանսիան պատրաստ է ընդունել երկու եկիրների` Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներին, որպեսզի փոխվստահության հասնեն ու լուծեն խնդիրը»:
Անդրադառնալով Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` ապրիլի 23-ին արված հայտարարությանը, Օլանդը նշել է, թե փորձում է լավը տեսնել և այն առաջընթաց համարել, սակայն լուծումը մեկն է` «Թուրքիան պետք է ճանաչել Ցեղասպանությունը»: Օլանդը հաստատել է, որ 2015-ի ապրիլի 24-ին գալու է Երևան` մասնակցելու Ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Ապրիլի 23-ին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հանդես է եկել հայտարարությամբ նվիրված Հայոց ցեղասպանության տարելիցին: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Oսմանյան կայսրության թուրք, քուրդ, արաբ, հայ և այլ ազգությունների քաղաքացիների համար, անկախ նրանց կրոնական ու ազգային պատկանելությունից, բարդ շրջան էր, լի դառը իրադարձություններով:
Անընդունելի է 1915 թվականի իրադարձություններն որպես պատրվակ ու Թուրքիայի հետ քաղաքական դիմակայության առարկա օգտագործելը: Առաջին համաշխարհային պատերազմի իրադարձությունները մեր բոլորիս ընդհանուր ցավն են: Ողբերգական իրադարձությունները պետք է դիտարկվեն «արդար հիշողության» տեսակետից: Այնպիսի անմարդկային իրադարձությունները, ինչպիսին մարդկանց վերաբնակեցումն է, չպետք է խոչընդոտ դառնան թուրքերի ու հայերի միջև հարաբերությունների հաստատման համար:
Թուրքիայի Հանրապետությունը 1915 թ. իրադարձությունները գիտական առումով հետազոտելու համար մի միասնական պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու կոչ արեց: Այդ առաջարկը դեռ ուժի մեջ է: Թուրք, հայ և միջազգային պատմաբանների համատեղ հետազոտությունը մեծ դեր կունենա 1915 թվականի իրադարձությունների լուսաբանման ու պատմության ճիշտ մեկնաբանության գործում: Ուստի մենք բացել ենք մեր բոլոր արխիվները հետազոտողների համար: Մեր արխիվներում այսօր պահպանվող հարյուր հազարավոր փաստաթղթերը ներկայացված են պատմաբանների ուսումնասիրությանը: Թուրքիան, վստահորեն նայելով ապագային, միշտ աջակցել է գիտական ու համակողմանի հետազոտություններին՝ պատմության ճիշտ ընկալման համար: Հույսով և հավատով, որ նմանատիպ սովորություններ ու ավանդույթներ ունեցող հին ժողովուրդները, որոնք միևնույն, բարդ աշխարհագրական տարածքին են պատկանում, կարող են միասին ու արժանի կերպով հիշել իրենց անցյալն ու կորուստները: Մենք ցանկանում ենք, որ 20-րդ դարի սկզբին զոհված հայերի հոգիները խաղաղությամբ հանգչեն, իսկ նրանց թոռներին հայտնում ենք մեր ցավակցությունը: Մենք հիշում ենք Օսմանյան կայսրության բոլոր քաղաքացիներին, ինչ կրոն էլ նրանք դավանեն և ինչ ազգության էլ պատկանեն, որոնք զոհվեցին այդ շրջանում նման պայմաններում: Թող հանգչեն խաղաղությամբ»:
Մայիսի 13-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում տեղի են ունեցել Սերժ Սարգսյանի և պետական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի առանձնազրույցը, ապա՝ երկու երկրների պատվիրակությունների անդամների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցությունները: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն առանձնազրույցի ավարտին Ֆրանսուա Օլանդին պարգևատրել է Փառքի շքանշանով` հայ-ֆրանսիական ավանդական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման, Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության միջև համագործակցության խորացման և ընդլայնման գործում ներդրած անձնական մեծ ավանդի համար: Ֆրանսիայի նախագահը նախագահ Սերժ Սարգսյանին պարգևատրել է Ֆրանսիայի «Արժանիքների համար» ազգային շքանշանով:
Երկու երկրների ղեկավարների բանակցությունների ավարտին ստորագրվել են մի շարք ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր: Մասնավորապես՝ ստորագրվել են «Համագործակցության գերատեսչական համաձայնություն ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի և ՖՀ գյուղատնտեսության, գյուղմթերքների և անտառային տնտեսության նախարարի միջև», «Մտադրությունների նամակ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի և ՖՀ ներքին գործերի նախարարի միջև՝ բնական և տեխնածին աղետներից բնակչության պաշտպանության ոլորտում համագործակցության մասին», «ՀՀ-ում ավտոտրանսպորտային միասնական պատուհանի ներդրման և գործարկման կոնցեսիոն համաձայնագիր», «Համագործակցության համաձայնագրի արձանագրություն ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև՝ Վեդիի հիդրո-գյուղատնտեսական ծրագրի վերաբերյալ», «Առևտրային պայմանագիր Պրոգրես ագրո ընկերության և Ռիշել գրուպ ընկերության միջև՝ բանջարեղենի արտադրման բանջարանոցների մասին»: Կողմերի միջև փոխանակվել է «Ընդունման նամակ ջրամատակարարման և ջրահեռացման ցանցերի հետ կապված աշխատանքների մասին»: Ֆրանսիայի նախագահի այցի շրջանակներում այսօր կստորագրվի նաև «Նախնական վարձակալության պայմանագիր «Երևան մոլի» և «Կարֆուր» ընկերության միջև»:
Մայիսի 12-13-ը պետական այցով առաջին անգամ Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը մասնակցել է Հայ-ֆրանսիական տնտեսական ֆորումի բացմանը, այնուհետև երկու երկրների նախագահներն ուղևորվել են Ծիծեռնակաբեր, ծաղկեպսակ դրել Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին, ծաղիկներ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ: Ֆրանսիայի նախագահը նաև եղևնի է տնկել հուշահամալիրի Հիշողության պուրակում:Հաջորդիվ նախագահները Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել են երկու երկրների ղեկավարների բարձր հովանու ներքո անցկացվող աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի 90-ամյակի հոբելյանական համերգին:

13 Май 2014 - 09:40 AMT
Совместная пресс-конференция Саргсяна и Олланда: Таможенный и Европейский союзы, Карабах и Геноцид армян
«Армения с геополитической точки зрения находится в особых условиях, поэтому Ереван решил развивать тесные связи с Россией. Моя задача заключается не в том, чтобы осуждать, а в том, чтобы понять. Поэтому в ходе своего визита я попытался понять, какова позиция Армении и каким должен быть ответ Евросоюза. Я желаю полноценной ассоциации Армении с ЕС, так как таковы ее стремление, ее ценности, это совпадает с ее интересами», – заявил сегодня на совместной с президентом Армении Сержем Саргсяном пресс-конференции в Ереване глава Франции Франсуа Олланд, комментируя решение о вступлении Армении в Таможенный союз.
При этом президент Франции отметил, что в тоже время он не желает заставлять Армению разрывать экономические отношения с Россией.
«Позицию Армении должны приветствовать в рамках ЕС, Евросоюз должен понимать, что Армения живет в исключительных условиях и ей нужен процесс сближения с Евросоюзом», – сказал президент Франции.
В свою очередь президент Армении Серж Саргсян заявил, что «между Арменией и Россией действует договор о дружбе, мы находимся в одной и той же системе безопасности». «Вдобавок к этому Таможенный союз дает определенные преимущества странам-членам, к примеру, Армении, импортировать энергоносители по конкурентоспособным ценам, что позволяет в пределах наших ограниченных возможностей приобретать конкурентоспособные товары. Это наша исходная точка, мотив»,– сказал он.
По словам Сержа Саргсяна, теплые отношения между Арменией и Россией основываются на вековой дружбе двух народов, которые долгое время жили в составе одного государства и государственности и связаны друг с другом культурными и экономическими отношениями. «Вот в чем состоит основа наших сегодняшних отношений. На мой взгляд, ни для кого не было странным желание Армении вступить в Таможенный союз, поскольку, действительно, экономическая взаимосвязь сегодня находится на очень высоком уровне», – заявил глава армянского государства.
Президент Армении добавил, что вступление в Таможенный союз не означает, что Армения прекращает отношения с ЕС. «Было бы желательным, чтобы Ереван получил особое предложение по ассоциации с ЕС. Так что, мы продолжаем углублять отношения с ЕС, так как эти отношения позволяют не только вернуться к своим корням, но и осуществлять эффективные реформы», – резюмировал Серж Саргсян, передает Panorama.am.
Затронув вопрос урегулирования карабахского конфликта, Франсуа Олланд отметил, что необходимо найти «настоящее решение карабахского конфликта». Он отметил, что Франция в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ готова сделать все, чтобы Нагорно-Карабахский конфликт получил решение. Напомнив, что накануне исполнилось 20 лет со дня подписания перемирия, Олланд отметил, что это не решение конфликта. «Конфликт продолжается. Он унес тысячи жизней. Надо найти его настоящее решение. Франция готова принять президентов Армении и Азербайджана для поиска путей укрепления мер доверия», – сказал президент Франции.
По словам же Сержа Саргсяна, окончательный статус Нагорного Карабаха должен быть определен посредством реального и имеющего обязательную силу свободного волеизъявления народа; реализация права на самоопределение не имеет альтернатив.
По его словам, нельзя рассматривать все конфликты в одной плоскости, а посему подходы к решению конфликтов различны. Каждый конфликт имеет свою историю, причины возникновения и предпосылки решений, следовательно, каждый субъект международного права обуславливает свои представления о путях решений с этими предпосылками. «Руководители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ неоднократно как в письменной, так и в устной форме говорили о своей единой позиции в этом вопросе. А она заключается в том, что окончательный статус Нагорного Карабаха должен быть определен посредством свободного волеизъявления народа. Этот принцип – реализация права на самоопределение, не имеет альтернатив. Об этом множество раз заявляли как президенты, так и главы МИД США, России и Франции», – заявил Саргсян.
Он подчеркнул, что сколько бы Азербайджан не пытался по-своему трактовать подходы сопредседателей и представленные принципы, он ничего не добьется. «Я не разделяю той точки зрения, что некоторые страны руководствуются двойными стандартами. Это не двойные стандарты, а разные подходы связаные с причинами возникновения, историей конфликтов», – отметил Саргсян.
7 мая американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, выступая в Фонде Карнеги, представил 6 предложений по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Так, согласно этим пунктам, окончательный статус Карабаха должен быть определен путем волеизъявления. Переходный статус должен быть временным.
На пресс-конференции президенты Армении и Франции коснулись также вопроса признания Геноцида армян, 100-летняя годовщина которого будет отмечаться в 1915 году. В связи с этим Франсуа Олланд заявил о необходимости признания Геноцида армян со стороны Турции. Комментируя выступление премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о «событиях 1915 года», Олланд отметил, что он уже давал свою оценку. «Всегда пытаюсь видеть положительное, но есть лишь одно решение – это признание геноцида», – заявил президент Франции.
23 апреля премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с заявлением по поводу 99-й годовщины Геноцида армян. "С надеждой и верой в то, что древние народы, обладающие схожими обычаями и традициями и принадлежащие к одной сложной, но уникальной географии, смогут вместе и достойным образом вспомнить о своем прошлом и о потерях, мы желаем, чтобы души армян, погибших в событиях начала 20 в., покоились с миром, а их внукам передаем свои соболезнования. Мы вспоминаем о всех гражданах Османской империи, какой бы этнической или религиозной принадлежности они не были, которые погибли в тот же период в подобных условиях. Пусть покоятся с миром», – заявил он.
Он также подтвердил свое намерение посетить Ереван в апреле будущего года в 100-летннюю годовщину Геноцида армян. По его словам, он намерен находиться в Ереване в это время, чтобы «вспомнить ужасный Егерн, чтобы обратиться со словами мира и примирения к нации, которой пришлось пережить столько страданий». «Но это также будет слово миру, чтобы такие ужасы не повторялись», – сказал Олланд, передает Armenia Today.
Президент Французской Республики Франсуа Олланд 12 мая прибыл в Ереван с двухдневным государственным визитом по приглашению президента Армении Сержа Саргсяна.
В рамках визита Олланда в Ереван состоялась беседа президентов Армении и Франции тет-а-тет, затем переговоры в расширенном составе с участием членов делегаций двух стран, по завершении которых были подписаны документы, направленные на развитие и углубление сотрудничества между двумя странами в ряде сфер.
Президенты затем присутствовали на концерте всемирно известного шансонье Шарля Азнавура в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна.
В резиденции президента Армении в честь Франсуа Олланда был дан государственный ужин.
В рамках визита президенты двух стран приняли участие в открытии в Ереване сквера имени национального героя Франции, известного поэта Мисака Манушяна, посетили стройплощадки гипермаркета компании «Карфур», который в ближайшее время откроется в столице, и ознакомились с ходом осуществляемых работ.