ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) և Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) մայիսի 16-ին կժամանեն Երևան: Այդ մասին Twitter-ի իր էջում գրել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Միջնորդներն այցի շրջանակում կլինեն նաև Բաքվում, և, որոշ տվյալներով, նաև Ստեփանակերտում:
Առաջիկայում տարածաշրջան այցելելու մտադրության մասին համանախագահները հայտնել էին մայիսի 11-ին հրադադարի ռեժիմի մասին Բիշքեկում համաձայնագրի ստորագրման 20-ամյակի կապակցությամբ արված հայտարարությունում: Հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է.
«Համաձայնությունը վերջ դրեց պատերազմին, դադարեցրեց նախորդ տարիների բռնությունն ու հիմք ստեղծեց բանակցությունների համար, որոնք կողմերի համար ճանապարհ բացեցին դեպի խաղաղություն: Հրադադարի շնորհիվ մեծացավ հայերի ու ադրբեջանցիների նոր սերունդ, որը պատերազմ չի տեսել: Կողմերը պետք է անեն հնարավորը ապագա սերունդներին նման դառը փորձից պաշտպանելու համար»:
Միջնորդները նշում են, որ հրադադարը չհանգուցալուծեծ հակամարտությունն ու ի վիճակի չեղավ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում առաջընթաց ապահովել: Ըստ նրանց, վերջնական կարգավորման բացակայությունը շփման գծում բռնության աճի մշտական սպառնալիք է, որը նաև մոլորեցրել է որոշ մարդկանց, ում թվում է, թե ստատուս քվոն կարող է կայուն լինել ու անորոշ ժամկետ ունենալ:
Ըստ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի, կողմերի ցանկությունը մեծ չէ օգտվելու հնարավորություններից, որոնք առկա են համանախագահ երկրների ջանքերի շնորհիվ, չկա նաև քաղաքական որոշումներ կայացնելու ցանկություն, որոնք անհրաժեշտ են խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի համար:
«Այդ հակամարտության հարցում մենք միասնական դիրքորոշման կողմնակիցներ ենք և նախկինի պես հավատարիմ ենք ՄԱԿ Կանոնադրության ու Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնարար սկզբունքների հիման վրա սեղմ ժամկետում խաղաղ կարգավորման հասնելու նպատակով կողմերին աջակցելուն, մասնավորապես, այն հարցերում, որոնք վերաբերում են ուժի չկիրառմանը, տարածքային ամբողջականությանը, ժողովրդների հավասարությանն ու ինքնորոշմանը: Կարգավորումը պետք է ներառի այն տարրերը, որոնք համանախագահ երկրների նախագահները շարադրել են 2009-2013-ին հայտարարություններում, որոնք ներառում են Լեռնային Ղարաբաղի մերձակա տարածքների վերադարձը, միջանկյալ կարգավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի համար, անվտանգության ու ինքնավարության երաշխիքներ, Հայաստանը Ղարաբաղի հետ կապող միջանցք, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշում ապագայում բնակչության պարտադիր իրավական ուժ ունեցող հանրաքվեի միջոցով, վերադարձի իրավունք բոլոր փախստականների ու ներքին տեղահանված անձանց համար, անվտանգության միջազգային երաշխիքներ, այդ թվում նաև խաղաղապահ ուժեր:
Նոյեմբերին տեսանք ամենաբարձ մակարդակով երկխոսությունը վերսկսելու հեռանկարը: Կողմերին կոչ ենք անում կառուցողական, բարեխիղճ բանակցություններ անցկացնել, որոնք կավարտվեն խաղաղ համաձայնագրով այդ տարրերի հիման վրա տևական կարգավորման նպատակով: Նման կարգավորումը հնարավոր չի լինի առանց Հայաստանի ու Ադրբեջանի քաղաքացիների միջև վստահության ու փոխըմբնռման: Կոչ ենք անումակտիվացնել քաղաքացիների միջև երկխոսության ծրագրերը, ինչպես նաև վստահության հաստատմանն ուղղված գործողություններն ամրապնդելու համար խաղաղարար գործընթացը: Տարածաշրջանի բնակչությունն արժանի է ապրել խաղաղ ու անվտանգ, պատրաստ ենք օգնել այդ հարցում: Կողմերը պետք է խաղաղության հաստատման համար անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկեն: Երբ դա կարվի, նրանք կստանան ԵԱՀԿ ու միջազգային հանրության լիակատար աջակցությունը»,- ասվում է ԵԱՀԿ ՄԽ հայտարարության մեջ:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция) и Джеймс Уорлик (США) 16 мая приедут в Ереван. Об этом на своей странице в Twitter написал пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян.
Посредники в рамках визита в регионе посетят Баку и, по некоторым сведениям, Степанакерт.
О своем намерении в ближайшее время посетить регион сопредседатели сообщили 11 мая в заявлении в связи с 20-летием подписания Бишкекского протокола о прекращении огня в зоне карабахского конфликта. В заявлении сопредседателей, в частности, отмечалось:
«Соглашение положило конец войне, остановило трагическое насилие предыдущих лет и заложило основу для переговоров, которые открыли сторонам путь к миру. Благодаря достигнутому перемирию выросло новое поколение армян и азербайджанцев, которое не знало ужасов войны. Стороны должны сделать все возможное, чтобы защитить будущие поколения от такого горького опыта».
Посредники подчеркнули, что перемирие не решило конфликта и оказалось не в состоянии обеспечить прогресс в вопросе статуса Нагорного Карабаха. Отсутствие окончательного урегулирования привело к вечной угрозе эскалации насилия вдоль границы и линии соприкосновения, а также посеяло заблуждение у некоторых людей, что статус-кво может быть устойчивым и продлиться на неопределенный срок.
По мнению МГ ОБСЕ, стороны не проявляют большого желания для того, чтобы воспользоваться возможностями, открывающимися благодаря усилиям стран сопредседателей или принять политические решения, необходимые для прогресса в этом процессе мирного урегулирования.
«Мы остаемся сторонниками единой позиции по этому конфликту и по-прежнему твердо привержены оказанию помощи сторонам в достижении мирного урегулирования в скорейшие сроки на основе основных принципов Устава ООН и Хельсинкского Заключительного акта, в частности, касающихся неприменения силы, территориальной целостности, равноправия и права на самоопределение народов. Урегулирование должно включать в себя элементы, изложенные президентами стран-сопредседателей в заявлениях с 2009 по 2013, которые включают возвращение территорий вокруг Нагорного Карабаха, промежуточный статус для Нагорного Карабаха, гарантии безопасности и самоуправления, коридор, связывающий Армению с Нагорным Карабахом, а также решение окончательного статуса Нагорного Карабаха, который будет определен в будущем путем имеющего обязательную юридическую силу волеизъявления его населения; право всех внутренне перемещенных лиц и беженцев на возвращение, и международные гарантии безопасности, в том числе миротворческие силы.
В ноябре мы увидели перспективу возобновления диалога на самом высоком уровне. Мы призываем стороны вступить в конструктивные, добросовестные переговоры, которые приведут к мирному соглашению на основе этих элементов в целях достижения прочного урегулирования конфликта. Подобное урегулирование не будет возможным без наличия доверия и взаимопонимания между гражданами Армении и Азербайджана. Мы призываем стороны к активизации программ диалога между гражданами и мер укрепления доверия и безопасности для укрепления миротворческого процесса. Население региона заслуживает того, чтобы жить в мире и безопасности, и мы готовы этому помочь. Стороны должны принять необходимые меры по обеспечению мира. Когда они это сделают, они получат полную поддержку ОБСЕ и международного сообщества», – подчеркивалось в заявлении МГ ОБСЕ.